Dzień Kreta 2023

Do najbliższych obchodów Dnia Kreta zostało 259 dni, czyli 8 miesięcy i 17 dni.

W 2023 roku Dzień Kreta przypada na 23 października (poniedziałek).

Dzień Kreta (ang. Mole Day) to nieoficjalne święto obchodzone corocznie 23 października w godzinach 6:02 - 18:02 wśród chemików, studentów chemii i entuzjastów chemii. Kret w języku angielskim to właśnie "mole" i tak samo w j. angielskim nazywana jest jednostka chemiczna (mol). Data i czas obchodów Mole Day nawiązuje do stałej Avogadra, która w przybliżeniu wynosi 6,02 × 1023 mol−1. Godzina i data obchodów to swoista adaptacja tej stałej i pochodzi z amerykańskiego sposobu zapisu dat.

Stała Avogadra to współczynnik proporcjonalności, który odnosi się do liczby cząstek składowych (zazwyczaj cząsteczki, atomy lub jony) w 1 molu tej materii. Mol jest jednostką bezwymiarową. Podobna wymowa jednostki liczby materii i angielskiego słowa mole (kret) sprawiły, że chemicy celebrują Dzień Kreta.

Mole Day powstał jako sposób na rozbudzenie zainteresowania chemią. Szkoły w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie obchodzą Dzień Kreta różnymi zajęciami związanymi z chemią. Dla danej cząsteczki jeden mol to masa (w gramach), której liczba jest równa masie molowej cząsteczki. Na przykład cząsteczka wody ma masę molową 18, dlatego jeden mol wody waży 18 gramów. Podobnie mol neonu ma masę molową 20 gramów. Ogólnie rzecz biorąc, jeden mol dowolnej substancji zawiera liczbę Avogadra cząsteczek lub atomów tej substancji. Związek ten został po raz pierwszy odkryty przez włoskiego fizyka Amadeo Avogadro na początku XiX wieku.