Międzynarodowy Dzień Pantery Śnieżnej 2023

Obchody Międzynarodowego Dnia Pantery Śnieżnej były 43 dni, czyli 1 miesiąc i 12 dni temu.

W 2023 roku obchody Międzynarodowego Dnia Pantery Śnieżnej przypadły na 23 października (poniedziałek).

23 października 2014 roku – w tym dniu po raz pierwszy na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Pantery Śnieżnej International Snow Leopard Day). Idea jest szczytna, bowiem te zwierzęta zagrożone są wyginięciem, święto ma na celu uchronić je przed zagładą.


Międzynarodowy Dzień Pantery Śnieżnej

Wydarzenie jest wspólną inicjatywą organizacji na rzecz przyrody WWF oraz dwunastu azjatyckich państw, których terytorium zamieszkuje śnieżna pantera. Są to: Afganistan, Bhutan, Chiny, Indie, Kazachstan, Kirgistan, Mongolia, Nepal, Pakistan, Rosja, Tadżykistan, Uzbekistan. Data 23 października upamiętnia przyjęcie Deklaracji z Biszkeku. W 2013 roku na pierwszym Światowym Forum Ochrony Śnieżnej Pantery w stolicy Kirgistanu podjęto ważne decyzje odnośnie ochrony tego gatunku. Wspomniane kraje wdrożyły m. in. projekt mający na celu zabezpieczenie ponad 20 obszarów o łącznej powierzchni przekraczającej 500 000 m2/km, gdzie występują pantery śnieżne.

W ramach święta prowadzone są przede wszystkim kampanie wspierające zwierzęta. Apeluje się np. do społeczności zamieszkującej tereny górskie, zwłaszcza hodowców zwierząt, by nie mścili się na panterach za straty w inwentarzu spowodowane atakami tych dużych kotów. Organizatorzy Międzynarodowego Dnia Pantery Śnieżnej zachęcają również do organizowania zbiórek pieniężnych, kupna plakietek i poszerzania wiedzy o panterach. Można też przystąpić do projektu i zdalnie adoptować dzikiego kota. Pozwala to organizacji WWF monitorować ich ruchy w naturalnym środowisku.

Hasztag Międzynarodowego Dnia Pantery Śnieżnej to #WorldSnowLeopardDay.


Na ratunek panterom

Pantery śnieżne zamieszkują Himalaje i Wyżynę Tybetańską. Do zmniejszenia ich populacji przyczyniają się oczywiście ludzie, w tym w ten najgorszy sposób – polując na te zwierzęta. Uważane są za bardzo tajemnicze i fascynujące stworzenia, choćby ze względu na swoje futro. To niestety jeden z głównych powodów, dla których kłusownicy skazują je na cierpienie. Nie pomaga tu nawet fakt, że są jednymi z najbardziej nieuchwytnych dzikich kotów na świecie i unikają ludzi. Kłusownicy zabijają także owce i dzikie kozy, którymi żywią się pantery. Spadek populacji tych gatunków oznacza również zagrożenie dla drapieżnych kotów.

Oprócz kłusownictwa istnieje jeszcze jeden poważny problem, pośrednio spowodowany działaniami człowieka, czyli ocieplenie klimatu. Wpływa to na cały ekosystem, m. in. na zasoby wody i roślinność. To sprawia, że naturalne siedliska panter śnieżnych zanikają, a wraz z nimi giną kolejne osobniki. Szacuje się, że na ziemi zostało ich około czterech tysięcy, a jeśli nie podejmie się stanowczych kroków, liczba ta wkrótce będzie o wiele mniejsza.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Pantery Śnieżnej w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota23.10.2021Międzynarodowy Dzień Pantery Śnieżnej 2021
Niedziela23.10.2022Międzynarodowy Dzień Pantery Śnieżnej 2022
Środa23.10.2024Międzynarodowy Dzień Pantery Śnieżnej 2024
Czwartek23.10.2025Międzynarodowy Dzień Pantery Śnieżnej 2025
Piątek23.10.2026Międzynarodowy Dzień Pantery Śnieżnej 2026
Sobota23.10.2027Międzynarodowy Dzień Pantery Śnieżnej 2027
Poniedziałek23.10.2028Międzynarodowy Dzień Pantery Śnieżnej 2028
Wtorek23.10.2029Międzynarodowy Dzień Pantery Śnieżnej 2029

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 23 października