Światowy Dzień Wydry 2024

Obchody Światowego Dnia Wydry były 20 dni temu.

W 2024 roku obchody Światowego Dnia Wydry przypadły na 29 maja (środa).

Ostatnia środa maja to święto wydr. Chociaż to drapieżniki, to dzięki swojemu wyglądowi i pożyteczności cieszą się sympatią ludzi.

Wydra ma najgęstsze futro na świecie
Wydry różnią się swoim wyglądem w zależności od gatunku. Rozpoznajemy ich 13, a jeden z nich, wydra europejska, występuje w Polsce. Ponieważ żyją głównie w wodzie, to muszą utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała. W tym celu wytworzyły futra, które na jednym centymetrze kwadratowym mają aż 160 tysięcy włosków! Dla porównania pies ma ich 40-60 tysięcy. Właśnie napowietrzenie tego futra pozwala utrzymać się im na powierzchni.

Wydry są też bardzo inteligentne. Jako jedne z nielicznych zwierząt potrafią posługiwać się ...narzędziami. Wytwarzają nawet własne narzędzia z kamienia i mają je zawsze pod ręką, a właściwie łapą. Skrywają je w fałdzie skóry pod pachą. Spryt wydr widać też w ich sposobie spania. Śpią na plecach, unosząc się na wodzie, ale żeby zbyt daleko nie odpłynąć, owijają się wodorostami. Wydry lubią się też bawić. Czasami robią sobie ślizgawki na błocie albo lodzie, które nie mają żadnego innego celu – są tylko okazją do zabawy.

Niestety wydry to kolejne zwierzęta, które nie są odporne na działalność człowieka. Nie tylko odbieramy im kolejne tereny, w których żyją. Wydry ze względu na swoje futro są też często ofiarami polowań, szczególnie w Azji. W Europie zabija się je, ponieważ są uważane za szkodniki. Szczególnie nie lubią ich hodowcy ryb, w tym karpi, które wydry podobno lubią. Wystarczy im jednak zapewnić alternatywne ryby, np. te, których ludzie nie jedzą, żeby ryby hodowlane były pozostawiane w spokoju.

Obecnie powstają liczne inicjatywy, które mają odbudować populację wydr w Polsce. Święto Wydr jest dobrą okazją, żeby dołączyć do jednej z nich.