Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi 2025

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi zostało 188 dni, czyli 6 miesięcy i 7 dni.

W 2025 roku Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi przypada na 28 maja (środa).

Każdego roku 28 maja obchodzony jest dzień osób, które walczą z nowotworami krwi oraz lekarzy i pielęgniarek, którzy im w tym pomagają. Na całym świecie co 35 sekund ktoś słyszy diagnozę – nowotwór krwi.


Czy nowotwór krwi to tylko białaczka?


Takie panuje przekonanie, ale istnieją też inne raki hematologiczne, np. chłoniaki i szpiczaki. Większość nowotworów krwi powstaje w szpiku kostnym, a więc miejscu, gdzie krew jest produkowana. To właśnie tam powstają krwinki czerwone i białe oraz płytki krwi. Kiedy we krwi powstają w niekontrolowany sposób nieprawidłowe komórki, mówimy właśnie o nowotworze. Krew nie może wtedy pełnić swoich funkcji, np. zwalczać zakażeń. Według danych naukowców w przeciągu 30 lat liczba chorych na nowotwory krwi wzrosła dwukrotnie. Ten trend będzie się utrzymywał, ponieważ społeczeństwa się starzeją. Choroba dotyka jednak nie tylko starszych – np. na białaczkę często chorują też dzieci.

Nowotwory krwi są podstępne, ponieważ ich objawy nie różnią się wiele od przeziębienia lub zwykłego przemęczenia – wycieńczenie, pocenie się czy utrata masy ciała. Raki hematologiczne są świetnym przykładem na to, że nie można bagatelizować nawet najmniejszych objawów. W diagnostyce choroby pomoże też proste badanie krwi, które kosztuje kilkadziesiąt złotych i jest praktycznie bezbolesne.


Zostań honorowym dawcą

Dla wielu chorych na nowotwory krwi jedynym ratunkiem jest przeszczep szpiku kostnego. Szczęśliwcy znajdują dawcę wśród rodziny – jest to jednak tylko 25% chorych. Większość pacjentów jest zdana na pomoc nieznajomych. Niestety żeby dostać od kogoś szpik kostny, trzeba znaleźć swojego bliźniaka genetycznego. Jest to osoba, która posiada takie same antygeny zgodności tkankowej jak my. Jeżeli ktoś ma szczęście, to rachunek prawdopodobieństwa znalezienia takiej osoby wynosi 1:20 000, jeżeli pecha (a więc rzadki genotyp) to szansa wynosi 1 do kilku milionów. Właśnie dlatego tak ważne jest zgłaszanie się jak największej ilości osób na dawcę szpiku i komórek macierzystych.


W Dzień Walki z Nowotworami Krwi możemy zadbać o swoje zdrowie i zbadać krew, żeby upewnić się, że wszystko z nią w porządku. Możemy też dać komuś szansę na przeżycie i zarejestrować się jako dawca. Możliwe, że nigdy nie będziemy potrzebni, ale każda dodatkowa osoba w bazie, to większa szansa dla chorych.

Występowanie Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela28.05.2023Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi 2023
Wtorek28.05.2024Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi 2024
Czwartek28.05.2026Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi 2026
Piątek28.05.2027Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi 2027
Niedziela28.05.2028Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi 2028
Poniedziałek28.05.2029Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi 2029
Wtorek28.05.2030Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi 2030
Środa28.05.2031Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 28 maja