Światowy Dzień Zabawy 2024

Obchody Światowego Dnia Zabawy były 20 dni temu.

W 2024 roku obchody Światowego Dnia Zabawy przypadły na 28 maja (wtorek).

Każde dziecko powinno mieć czas oraz warunki do zabawy. Właśnie taki postulat stał za powstaniem Światowego Dnia Zabawy, który obchodzimy od 1999 roku 28 maja.


Zabawa pomaga w rozwoju dziecka na każdej płaszczyźnie

ITLA (International Toy Library Association) to organizacja non-profit, która zrzesza wypożyczalnie zabawek na całym świecie. Organizacja powstała w celu propagowania dostępu do zabawek dla dzieci, które często nie mogą sobie na nie pozwolić. Za pomysłem stoi przekonanie, że zabawki i sama zabawa pomagają w rozwoju dziecka: jego edukacji, interakcji z rówieśnikami, rozwoju emocjonalnym i psychologicznym. Samo święto ustanowiono w 1999 roku na konferencji. Jego data nawiązuje do daty powstania samej organizacji ITLA.


Psychologowie podkreślają, że właśnie zabawa pozwala dzieciom na ekspresję, poznawanie swoich mocnych stron, budowanie zdolności językowych, manualnych, społecznych. Twórcy święta podkreślają potrzebę szerzenia zabawy i dostępu do zabawek nawet w miejscach, w których wydaje się to najmniej istotną rzeczą – w strefach wojny i obozach uchodźców. Właśnie w ten sposób dzieci z takich miejsc mogą radzić sobie z przeżytą traumą i dalej się rozwijać.


Święto nie skupia się jednak tylko na zabawie dla dzieci. Mogą na niej skorzystać również osoby dorosłe, starsze i niepełnosprawne. Każda edycja święta ma inny temat przewodni: zabawy w każdym wieku, zabawki ekologiczne, zabawy ćwiczące pamięć. Tego dnia na całym świecie organizowane są różne akcje, zawody, konkursy i szeroko pojęte...zabawy.


Podobną inicjatywę wymyślił dziecięcy kanał telewizyjny Nickelodeon. Dzień Zabawy z Nickelodeon przypada na koniec sierpnia i jest kolejną akcją do zabawy.


Poświęć czas swojemu dziecka, ale baw się też sam

To nie tylko okazja do zabawy z dzieckiem, ale też pokazania mu, że dorośli też mogą się bawić. Wskocz razem z nim do basenu z kulkami, pomaluj twarz farbkami i udowodnij, że dorosłość wcale nie musi być taka poważna.