Dzień bez Prezerwatywy 2025

Do najbliższych obchodów Dnia bez Prezerwatywy zostało 188 dni, czyli 6 miesięcy i 7 dni.

W 2025 roku Dzień bez Prezerwatywy przypada na 28 maja (środa).

28 maja obchodzone jest nietypowe święto – Dzień bez Prezerwatywy. Nie jest znana dokładna geneza tego dnia, ani również jego cel. Niektórzy podejrzewają środowiska prawicowe o zainicjowanie obchodów tego święta. Nie wiadomo, czy Dzień bez Prezerwatywy zachęca do całkowitej wstrzemięźliwości seksualnej czy zaprzestania stosowania tej metody antykoncepcji.

A prezerwatywa to nie tylko najczęściej wybierana metoda zapobiegania ciąży, ale również najstarsza. Wiadomo, że używano jej już w starożytności, zaś niektórzy uważają, że także wizerunek prezerwatyw został utrwalony na malowidłach naskalnych sprzed 15 tys. lat. Pierwsze prezerwatywy powstały w starożytnym Egipcie jako skuteczny środek przed ciążą i chorobami wenerycznymi. Najczęściej używano płótna, srebra, rybich pęcherzy, a nawet muszli ślimaków. Dopiero w XVI wieku, kiedy w Europie pojawiła się epidemia syfilisu, wynaleziono prezerwatywy zbliżone do współczesnych. Stosowano specjalne lnianie woreczki, dodatkowo nasączone różnymi substancjami, na przykład solami nieorganicznymi.

W kolejnych wiekach prezerwatywy produkowano z jelit kóz, owiec oraz świni. Co ciekawe była ona na tyle trwała, że używano jej wielokrotnie. W XIX wieku Charles Goodyear stworzył pierwszą gumową prezerwatywę, która choć była również wielokrotnego użytku oraz dość pokaźnej grubości, to zapoczątkowała erę jednorazowych, cienkich gumowych prezerwatyw. Obecnie producenci oferują szeroką ofertę „gumek”. Dziś nie tylko produkuje się prezerwatywy z lateksu, ale także z nowoczesnym materiałów. W 2014 roku pojawiły się doniesienia o prezerwatywie stworzonej z materiałów hydrożelowych, które nie tylko skuteczniej będą chronić przed zapłodnieniem i chorobami wenerycznymi, ale także sprawią, że seks stanie się o wiele przyjemniejszy. Nowe prezerwatywy będą nawilżały się same, posiadały sztywność ludzkiej tkanki i zapewniały maksymalne doznania. Co ciekawe, badania nad tym produktem nowej generacji finansowane są przez fundację Melindy i Billa Gatesów. Fundacja ogłosiła konkurs, w którym za stworzenie skuteczniejszej oraz wygodniejszej prezerwatywy, wynalazca otrzyma nagrodę w wysokości miliona dolarów.

Warto wspomnieć, że od 2009 r. dzień przed Walentynkami obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Dzień Prezerwatywy (ang. International Condom Day), który promuje stosowanie prezerwatyw.