Dzień Samolotów z Papieru 2024

Obchody Dnia Samolotów z Papieru były 57 dni, czyli 1 miesiąc i 26 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia Samolotów z Papieru przypadły na 26 maja (niedziela).

Dzień Samolotów z Papieru (ang. Paper Airplane Day) to nietypowe święto przypadające 26 maja. Największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych, gdzie narodził się pomysł celebrowania tej prostej zabawki. Wydarzenie to obchodzone jest jednak również w innych krajach, bowiem tworzenie maszyn z kartek to świetna i pożyteczna zabawa, wbrew pozorom nie tylko dla dzieci.

Wspólne spędzanie czasu nad tą czynnością wpływa na umacnianie więzów rodzinnych czy budowanie relacji z rówieśnikami. Rozwijanie kreatywności, wyobraźni, umiejętności manualnych to kolejne ważne zalety. W ten sposób można też zachęcić dzieci do ruchu – pogoń za samolotem, kiedy ten wzbije się w powietrze to czysta radość. W końcu składanie papierowych maszyn to relaksujące zajęcie, świetna metoda na stres.

Obchody święta polegają oczywiście na tworzeniu samolotów z papieru. Można to zrobić samodzielnie w domu, na zajęciach szkolnych, w miejscu pracy za pozwoleniem szefa czy na spotkaniu ze znajomymi. Każde miejsce jest dobre. Warto pamiętać, że do stworzenia jest aż kilkadziesiąt najróżniejszych modeli: myśliwce, szybowce, samoloty marynarki wojennej, akrobatyczne, tzw. strzały czy nawet statek UFO. Po utworzeniu maszyny, przyozdobieniu jej, należy wzbić ją w powietrze, co wymaga odpowiedniej techniki i wiedzy. Dla początkujących amatorów papierowych samolotów nie obędzie się bez eksperymentowania. Przyda się na przykład wiedza, że rzucanie pod wiatr sprawdza się dobrze w przypadku samolotów szybowcowych i akrobatycznych, z wiatrem natomiast najlepiej lecą szybkie modele. Oprócz wiatru należy uwzględnić też moc rzutu czy kierunek.

Sztuka tworzenia origami była znana już w starożytnych Chinach. Co więcej, wielu wynalazców korzystało z papierowych modeli, by przetestować swoje prawdziwe maszyny, choćby Leonardo Da Vinci. Także dziś dla wielu osób tworzenie samolotów z kartek to coś więcej niż zabawa – organizowane są zawody, np. w kategorii najdłuższy lot i najdłużej utrzymujący się samolot w powietrzu. Pierwszy z rekordów wynosi 69,14 metrów, drugi to 27,9 sekundy.