Dzien Psa Nierasowego 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Psa Nierasowego zostało 158 dni, czyli 5 miesięcy i 7 dni.

W 2025 roku Dzien Psa Nierasowego przypada na 28 maja (środa).

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. I nie ma znaczenia, czy jest to owczarek niemiecki, pudelek czy kundel. Niektórzy jednak o tym zapominają, stawiając psy rasowe wyżej od nierasowych. Na szczęście jest takie wydarzenie w kalendarzu świąt nietypowych jak Dzień Psa Nierasowego, które przynosi wiele zaskakujących informacji.


Dzień Psa Nierasowego

Dzień Psa Nierasowego (Breedless Dog Day) to międzynarodowe święto obchodzone co roku 28 maja. Jego celem jest pokazanie, że te zwierzęta mają taki sam urok jak psy rasowe, ale nie tylko. Jest to tak naprawdę święto wszystkich psów, bo przecież czworonogi z rodowodem nie powinny czuć się gorsze w tym dniu. Inicjatywa ma edukować ludzi, by doceniali miłość i poświęcenie wszystkich psów, niezależnie od ich rasy. Przedstawiciele tego gatunku towarzyszą przecież człowiekowi od zarania dziejów, będąc zarówno naszymi opiekunami, stróżami, jak i kompanami do zabawy.

Święto ma zachęcić ludzi do odwiedzania schronisk, gdzie przecież większość stanowią właśnie kundelki. Adopcja nie stanowi żadnego problemu, a z pewnością będzie mniej kosztowna niż zakup rasowego psa z hodowli. Jeśli nie mamy możliwości posiadania zwierzaka, można go wziąć na spacer, kupić karmę. Czworonogi docenią każdy taki gest, żadna istota nie okazuje wdzięczności i przywiązania tak jak pies.

Dzień Psa Nierasowego to inicjatywa międzynarodowa, ale mamy także polskie święto o podobnym znaczeniu. Jest to Dzień Kundelka obchodzone corocznie 25 października, czyli w rocznicę wejścia w życie ustawy o ochronie zwierząt. W tym dniu odbywają się wystawy kundelków, schroniska organizują dni otwarte. Także Amerykanie doceniają swoje psy, 26 sierpnia przypada tam Narodowy Dzień Psa (National Dog Day).


Kundelek a mieszaniec

Wiele osób mylnie uważa że pomiędzy kundelkiem i mieszańcem (wielorasowcem) nie ma żadnej różnicy, a jest ona dość istotna. Mieszaniec to wynik skrzyżowania dwóch odrębnych ras, kundel natomiast jest potomkiem psów nieznanego pochodzenia. O ile w sytuacji mieszańców często celowo krzyżuje się rasy, tak narodziny kundelka niemal zawsze cechuje przypadek, spowodowany nieupilnowaniem psów przez właścicieli czy porzuceniem ich.


Kundelek super pies

Na podstawie licznych badań i obserwacji psów naukowcy wysnuwają ciekawe wnioski (duże zasługi w tym względzie ma prof. Wiesław Bogdanowicz z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie). Kundelki najprawdopodobniej pochodzą od psów, które przywędrowały do zachodniej Eurazji z neolitycznymi farmerami z Azji Wschodniej. Pod względem genetycznym bardziej przypominają one psiego praprzodka niż psy rasowe. Kundelki są od nich zdrowsze i odporniejsze, nie obciążone wadami genetycznymi charakterystycznymi dla poszczególnych ras. Mają też bardziej wyostrzone zmysły i instynkt przetrwania, gdyż wiele z nich było/jest pozbawionych opieki. Te, które poradziły sobie porzucone, przekazują silne geny kolejnym potomkom.

W większości przypadków kundelki żyją dłużej od rasowych czworonogów. Jego właściciel z pewnością będzie rzadziej odwiedzał weterynarza niż posiadacz psa rasowego, wyda też o wiele mniej, nie tylko na sam zakup czteronożnego przyjaciela, ale i rożne specjalistyczna środki do pielęgnacji. Sama opieka jest również o wiele łatwiejsza, gdyż nie wymaga znajomości wszystkich potrzeb danej rasy. Tak więc osoby zastanawiające się nad kupnem psa, powinny rozważyć wybór poczciwego kundelka.