Dzień Diagnosty Laboratoryjnego 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Diagnosty Laboratoryjnego zostało 69 dni, czyli 2 miesiące i 8 dni.

W 2024 roku Dzień Diagnosty Laboratoryjnego przypada na 27 maja (poniedziałek).

Diagnosta laboratoryjny – charakterystyka zawodu

O tym, jak ważna jest rola diagnosty laboratoryjnego w procesie leczenia i profilaktyki medycznej świadczy fakt, że około 70 proc. decyzji lekarskich zależy od ich pracy, a więc wyników badań diagnostycznych. Dzięki nim można dostrzec pierwsze oznaki istnienia choroby lub powikłań leczenia, co ma ogromne znaczenie dla pacjenta. Im wcześniej wykryte zagrożenie, tym większa szansa na jego wyeliminowanie. Bez wątpienia są więc jednym z podstawowych „narzędzi” profilaktyki zdrowotnej. Badania diagnostyczne są także niezbędne do postawienia skutecznej diagnozy, wyboru właściwej terapii i oceny efektów leczenia.

Rolę diagnosty najlepiej podeprzeć przykładami, jakie choroby wymagają ich diagnozy. Są to więc m. in. gruźlica, sepsa, borelioza, malaria, toksoplazmoza, białaczka czy zakażenia wirusami HIV, HCV. Przez ich wnikliwą analizę przechodzi także choćby krew potrzebna do transfuzji.

Zgodnie z ustawą z dnia 27 lipca 2001 roku o diagnostyce laboratoryjnej, by wykonywać ten zawód należy uzyskać tytuł magistra na kierunku analityka medyczna, bądź posiadać wyższe wykształcenie i tytuł magistra lub równorzędny w dziedzinie biologii, farmacji, chemii, biotechnologii, medycyny lub medycyny weterynaryjnej. W tym drugim przypadku należy także odbyć kształcenie podyplomowe na kierunku analityka medyczna lub posiadać tytuł specjalisty w dziedzinie analityki klinicznej, diagnostyki laboratoryjnej, mikrobiologii lub toksykologii.


Obchody Dnia Diagnosty Laboratoryjnego

Dzień Diagnosty Laboratoryjnego ma przede wszystkim promować zawód. W Polsce niestety nadal nie jest on doceniany, nie tylko pod kątem zarobków. Dzięki ich pracy udaje się uratować zdrowie wielu pacjentów, wykryć poważne choroby na etapie umożliwiającym ich leczenie w skuteczny sposób. Często nazywa się ich cichymi bohaterami, którzy w swoich pracowniach dostarczają ważnych danych lekarzom. W dniu święta jest o nich na szczęście trochę głośniej, na przykład w siedzibie Ministerstwa Zdrowia odbywa się uroczysta gala, na której nagradza się zasłużonych diagnostów laboratoryjnych odznaczeniami państwowymi, resortowymi i samorządowymi. W całym kraju organizowane są także różne konferencje czy warsztaty, ale co najważniejsze dla pacjentów, w wielu szpitalach i laboratoriach pacjenci mogą bezpłatnie wykonać różne badania np. cholesterolu czy glukozy we krwi.


Historia powstania Dnia Diagnosty Laboratoryjnego

Dzień diagnosty laboratoryjnego przypada 27 maja, co jest upamiętnieniem przełomowego odkrycia z 1961 roku. O godz. 3. nad ranem Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg rozwikłali tajemnicę kodu genetycznego, co ogromnie wpłynęło na późniejsze dokonania z dziedziny genetyki i biotechnologii. Przedstawiciele zawodu uznali, że to najlepsza data, by przypomnieć jak ważna jest ich praca.

Występowanie Dnia Diagnosty Laboratoryjnego w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek27.05.2025Dzień Diagnosty Laboratoryjnego 2025
Środa27.05.2026Dzień Diagnosty Laboratoryjnego 2026
Czwartek27.05.2027Dzień Diagnosty Laboratoryjnego 2027
Sobota27.05.2028Dzień Diagnosty Laboratoryjnego 2028
Niedziela27.05.2029Dzień Diagnosty Laboratoryjnego 2029
Poniedziałek27.05.2030Dzień Diagnosty Laboratoryjnego 2030
Wtorek27.05.2031Dzień Diagnosty Laboratoryjnego 2031
Czwartek27.05.2032Dzień Diagnosty Laboratoryjnego 2032

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 27 maja