Święto Matki Bożej Ostrobramskiej 2024

Obchody Święta Matki Bożej Ostrobramskiej były 35 dni, czyli 1 miesiąc i 5 dni temu.

W 2024 roku obchody Święta Matki Bożej Ostrobramskiej przypadły na 16 listopada (sobota).

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia

Święto w Kościele katolickim przypada 16 listopada i jest powiązane z Obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej znajdującym się w Kaplicy Ostrobramskiej we Wilnie. To symbol chrześcijaństwa zarówno na Litwie jak i w Polsce, wierni z tych krajów określają go mianem cudu. W naszym kraju około 30 parafii ma za patronkę Matkę Bożą Ostrobramską.


Kult Matki Bożej Ostrobramskiej

Historycy uważają, że obraz pochodzi z XVII wieku, a jego autorem jest artysta z Krakowa imieniem Łukasz. Namalował on bowiem podobne dzieło dla kościoła Bożego Ciała w Krakowie. Kult tego obrazu związany jest z licznymi zawirowaniami na tle narodowym i z obroną miasta. Na przełomie XV i XVI wieku postanowiono mur obronny wokół Wilna, a jedną z bram nazwano Ostra (wcześniej Miednicka). Powieszono na niej właśnie wspomniany obraz Maryi, do którego modlili się wierni. Po pożarze Wilna w 1706 roku wielu mieszkańców otrzymało szczególną pomoc Królowej Miłosierdzia, co umocniło kult.

Najeźdźcy z Rosji kilkukrotnie najeżdżali Wilno, niszcząc tutejszą zabudowę kościelną i uszkadzając obraz. Za każdym razem jednak udawało się naprawić szkody. W czasach powstania styczniowego kult Matki Boskiej Ostrobramskiej był symbolem polskiego ruchu niepodległościowego. Do kultywowania wizerunku matki Jezusa przyczynił się również Adam Mickiewicz, który w „Panu Tadeuszu” prosi ją o łaskę powrotu emigrantów do Polski.

We wrześniu 1993 roku ważnym wydarzeniem było nabożeństwo transmitowane na cały świat, które odprawił Ojciec Święty Jan Paweł II. Papież z Polski przypisuje swoje uratowanie z zamachu z 13 maja 1981 roku właśnie Matce Boskiej Ostrobramskiej.


Święto Matki Bożej Ostrobramskiej

W 1735 roku w listopadzie zaczęto obchodzić święto Matki Bożej Ostrobramskiej. Wizerunek przenoszono do świątyni św. Teresy, a na wydarzenie zjeżdżali wybitni duchowni z całego kraju. Do dziś są one wyjątkowo uroczyste, z bardzo mocnym polskim akcentem. Do kaplicy nad Bramą i w przylegającym do niej kościele św. Teresy przybywają wierni z całego kraju oraz z zagranicy, choćby z Polski. Modlą się przed obrazem, a schody do kaplicy pokonują na kolanach. Wielu mężczyzn, zgodnie z tradycją, przechodząc ulicą Ostrobramską zdejmuje nakrycie głowy.

Przez ponad tydzień trwa odpust Matki Bożej Ostrobramskiej, podczas którego odprawianych jest kilkadziesiąt mszy świętych. Głównie w języku litewskim i polskim, ale i angielskim, rosyjskim, niemieckim czy hiszpańskim. Modlitwy dedykowane są różnym intencjom, m. in. za chorych, księży, rolników, urzędników państwowych, polityków, dziennikarzy, młodzież. Każdego roku ceremonia ma swoje motto przewodnie, np. „Łaska, miłosierdzie i pokój", "Pod Twoją obronę uciekamy się" czy „Totus Tuus” (dewiza Jana Pawła II).

W Polsce 16 listopada odbywają się w kościołach nabożeństwa, w tym w Skarżysku -Kamiennej, którego Matka Boża Ostrobramska jest patronką. Ponadto ulicami tego miasta przechodzi tez uroczysta procesja.

Matka Miłosierdzia jest także opiekunką archidiecezji białostockiej (16 listopada jest obchodzony tam jako uroczystość), natomiast w archidiecezji warmińskiej, diecezji łomżyńskiej i diecezji drohiczyńskiej jest to liturgiczne święto.

Występowanie Święta Matki Bożej Ostrobramskiej w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa16.11.2022Święto Matki Bożej Ostrobramskiej 2022
Czwartek16.11.2023Święto Matki Bożej Ostrobramskiej 2023
Niedziela16.11.2025Święto Matki Bożej Ostrobramskiej 2025
Poniedziałek16.11.2026Święto Matki Bożej Ostrobramskiej 2026
Wtorek16.11.2027Święto Matki Bożej Ostrobramskiej 2027
Czwartek16.11.2028Święto Matki Bożej Ostrobramskiej 2028
Piątek16.11.2029Święto Matki Bożej Ostrobramskiej 2029
Sobota16.11.2030Święto Matki Bożej Ostrobramskiej 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 16 listopada