Święto Świętych Młodzianków 2024

Do najbliższych obchodów Święta Świętych Młodzianków zostało 186 dni, czyli 6 miesięcy i 3 dni.

W 2024 roku Święto Świętych Młodzianków przypada na 28 grudnia (sobota).

Święto Świętych Młodzianków, Męczenników (także Dzień Niewinnych Dzieci Betlejemskich) to święto liturgiczne obchodzone w Kościele katolickim 28 grudnia. Jego celem jest upamiętnienie Rzezi Niewiniątek, czyli wymordowanie chłopców do lat dwóch z Betlejem i okolicy na polecenie Heroda Wielkiego.

Rzeź Niewiniątek


Rzeź Niewiniątek to jedno z najstraszniejszych wydarzeń w dziejach ludzkości. Wszystko za sprawą króla Heroda, okrutnego, żądnego władzy i bezwzględnego człowieka, który nie wahał się zabić nawet swoich synów. Dowiedział się on od Mędrców ze Wschodu, że narodził się król żydowski, którzy jednak zostali ostrzeżeni przez anioła, by nie zdradzali miejsca jego pobytu, następnie wrócili do ojczyzny. Wściekły Herod postanowił więc zabić wszystkich chłopców do dwóch lat z Betlejem i okolic, obawiając się, że kiedyś któryś z nich pozbawi go władzy. Święta Rodzina zdołała uciec do Egiptu, więc Jezus przeżył. Zamordowani chłopcy ponieśli natomiast najwyższą ofiarę za Chrystusa, dlatego też Kościół uznał ich za męczenników.

Mateusz w swojej Ewangelii nie podał liczby zamordowanych dzieci, stąd jest ona przedmiotem domysłów. Podaje się całkowicie skrajne informacje – zupełnie nieprawdopodobne - Grecka liturgia zakłada 14 000 Świętych Niewiniątek, podczas gdy wczesna syryjska lista świętych podaje liczbę 64 000. Źródła koptyjskie podniosły to do 144 000. Encyklopedia Katolicka (1907–12) sugerowała, że ​​prawdopodobnie w mieście zginęło tylko od sześciu do dwudziestu dzieci, a w okolicy kilkanaście. Dane liczbowe z Encyklopedii katolickiej wydają się być zdecydowanie bliższe prawdy, zwłaszcza, że Betlejem liczyło wtedy około 1000 mieszkańców.

Młodzi męczennicy stali się obiektem kultu już w II wieku, a w V stuleciu stał się on powszechny w całym Kościele i w kalendarzu liturgicznym pojawiło się oficjalne święto. Zgodnie z tradycją Kościoła otrzymały one chrzest krwi i nazywa się również „pierwocinami Kościoła". Niewinne dzieci stały się inspiracją dla wielu artystów, choćby malarza Rubensa czy psiarza Mickiewicza, na ich cześć stawiano świątynie. Święci Młodziankowie są patronami chórów kościelnych.

Święto Świętych Młodzianków, Męczenników


W Kościele msza za świętych Młodzianków jest celebrowana podobnie jak msze święte Wielkiego Postu, a więc bez radosnych śpiewów. Obowiązujący kolor liturgiczny to czerwony.

W I Rzeczypospolitej było to święto o radosnym charakterze, a dzieci otrzymywały podarki. Dziś to okazja, która skłania do refleksji. W kościołach poruszane są tematy związane z poszanowaniem każdego poczętego życia czy odpowiednią opieką nad najmłodszymi. W tym dniu dzieci na mszy otrzymują indywidualne błogosławieństwo, wiele osób podejmuje przyrzeczenie duchowej adopcji dzieci poczętych.

Występowanie Święta Świętych Młodzianków w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa28.12.2022Święto Świętych Młodzianków 2022
Czwartek28.12.2023Święto Świętych Młodzianków 2023
Niedziela28.12.2025Święto Świętych Młodzianków 2025
Poniedziałek28.12.2026Święto Świętych Młodzianków 2026
Wtorek28.12.2027Święto Świętych Młodzianków 2027
Czwartek28.12.2028Święto Świętych Młodzianków 2028
Piątek28.12.2029Święto Świętych Młodzianków 2029
Sobota28.12.2030Święto Świętych Młodzianków 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 28 grudnia