Wielkanoc w Kanadzie 2022

Do najbliższych obchodów Wielkanocy w Kanadzie zostało 181 dni, czyli 5 miesięcy i 30 dni.

W 2022 roku Wielkanoc w Kanadzie przypada na 17 kwietnia (niedziela).

Niedziela Wielkanocna w Kanadzie (Easter Sunday) to podobnie jak w Polsce, okazja do spotkania się w rodzinnym gronie. Po porannym nabożeństwie przychodzi czas na jedzenie, wesołe rozmowy i życzenia. Na stołach powinna znaleźć się jagnięcina, która bezpośrednio odnosi się do Chrystusa, „Baranka Bożego”. Do tego fasolka po bretońsku, sałatka ziemniaczana, tarta jabłkowa, szynka związana z pogańskimi obrzędami wiosny, przynosząca szczęście, chleb oraz charakterystyczne bułeczki z krzyżem.

Symbolem Wielkanocy w Kanadzie są jajka, które reprezentują odrodzenie natury, płodność i są postrzegane jako odbicie zmartwychwstania Chrystusa po ukrzyżowaniu. Jednym ze zwyczajów wielkanocnych jest więc dekorowanie pisanek oraz polowanie na jajka. Rodzice chowają je w ogrodzie, a dzieci próbują odnaleźć smaczną niespodziankę. Takie eventy organizowane są także w parkach czy salach zabaw dla dzieci. Inne zwyczaje, przywiezione do Kraju Syropu Klonowego z Wielkiej Brytanii i Francji, to obdarowywanie się czekoladowymi zajączkami. Przynosi je Easter Bunny, czyli zajączek wielkanocny.

Popularnym zwyczajem jest odwiedzanie parków czy ogrodów zoologicznych, gdzie główną atrakcję stanowi oglądanie zajączków. W teatrach i domach kultury odbywają się specjalne wielkanocne przedstawienia i koncerty, niektóre miasta organizują wielkanocną paradę. Kanadyjczycy korzystają też z wolnego dnia, by jechać na wycieczkę do takich miejsc jak park Montmorency Falls, wodospad Niagara, Vitoria, Quebec czy plaże wyspy Vancouver. W Kraju Miodem i Mlekiem płynącym w Niedzielę Wielkanocną odbywa się wiele wydarzeń, adresowanych do naprawdę różnych odbiorców. Jest to choćby Bal en Blanc – impreza rave, która co roku odbywa się w Montrealu, z udziałem tysięcy uczestników i najbardziej znanych DJ-ów. Dla Kanadyjczyków grali m. in. Tiesto, Armin Van Buuren, David Guetta czy Axwell.

Jedna z wiekowych tradycji mówi o tym, że w Wielkanoc mężczyźni powinni odwiedzić wcześnie rano kobiety ze swojej rodziny czy sąsiedztwa. Najlepiej, by panie jeszcze spały – pokropienie ich głów perfumami sprawi, że będą piękne aż do następnej Wielkanocy. Niektórzy Kanadyjczycy praktykują tę tradycję, a niektórzy żartownisie używają do tego „błogosławieństwa” wiadra z zimną wodą. Kobiety, w ramach podziękowania za obdarowanie je pięknem na najbliższe 12 miesięcy, odwdzięczają się pisankami, ciastem bądź też kieliszkiem alkoholu.

Występowanie Wielkanocy w Kanadzie w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela12.04.2020Wielkanoc w Kanadzie 2020
Niedziela04.04.2021Wielkanoc w Kanadzie 2021
Niedziela09.04.2023Wielkanoc w Kanadzie 2023
Niedziela31.03.2024Wielkanoc w Kanadzie 2024
Niedziela20.04.2025Wielkanoc w Kanadzie 2025
Niedziela05.04.2026Wielkanoc w Kanadzie 2026
Niedziela28.03.2027Wielkanoc w Kanadzie 2027
Niedziela16.04.2028Wielkanoc w Kanadzie 2028

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Wielka Brytania 🇬🇧 - Wielkanoc
Niemcy 🇩🇪 - Wielkanoc
Włochy 🇮🇹 - Dzień Espresso
Włochy 🇮🇹 - Wielkanoc
Francja 🇫🇷 - Wielkanoc
Kalendarz Prawosławny ☦ - Niedziela Palmowa
Kalendarz Prawosławny ☦ - Wielki Post
Holandia 🇳🇱 - Wielkanoc
Austria 🇦🇹 - Wielkanoc
Irlandia 🇮🇪 - Wielkanoc
Czechy 🇨🇿 - Wielkanoc
Hiszpania 🇪🇸 - Niedziela Wielkanocna
Litwa 🇱🇹 - Wielkanoc