Wielkanoc w Czechach 2025

Do najbliższych obchodów Wielkanocy w Czechach zostało 120 dni, czyli 3 miesiące i 30 dni.

W 2025 roku Wielkanoc w Czechach przypada na 20 kwietnia (niedziela).

W Wielkanoc chrześcijanie świętują dzień zmartwychwstania Jezusa. Wierzą, że to wydarzenie przynosi zbawienie. To święto ruchome, a jego data zależna jest od faz księżyca – Niedziela Wielkanocna to ta pierwsza po wiosennej pełni. Dzień zmartwychwstania poprzedzony jest czterdziestodniowym okresem wielkiego postu i Wielkim Tygodniem.

Czeskie zwyczaje wielkanocne

Dla Czechów to czas radości i wspólnej celebracji. Wielkanoc nie ma tak dużego wymiaru religijnego jak w Polsce. To przede wszystkim powrót do tradycji, ciekawych zwyczajów i kontaktu z naturą. Okres wielkanocny przenika się z powitaniem wiosny. Tak jak u nas, wszędzie pełno świątecznych kartek, słodkich przysmaków i ozdób. Czeska pisanka to kraslica. To najważniejszy symbol świąt, ale i nowego życia. Nie brakuje także króliczków i baranków.

W przeszłości Czesi praktykowali wiele ciekawych zwyczajów wielkanocnych. Popularne było „gonienie Judasza” – podczas Triduum Paschalnego młodzi mężczyźni biegali po ulicach z grzechotkami. Współcześnie coraz rzadziej można się z tym spotkać, ale w niektórych regionach tradycja została zachowana. W czasie Wielkanocy dzieci czeka niespodzianka – jajko zniesione przez koguta! Takie cuda spotykają jednak tylko najgrzeczniejszych.

Wielkanocna kuchnia

Jajka spożywa się głównie w Poniedziałek Wielkanocny. W niedzielę na świątecznych stołach króluje jagnięcina i królik. Nie może zabraknąć mazanca – słodkiej bułki na zakwasie. Czeskie baranki wykonuje się nie z masła, ale z biszkoptu. Oblane są cukrową polewą. Ze słodyczy powodzeniem cieszą się jidáše (judasze) – pyszne drożdżówki z miodem, choć podawane są głównie w Wielki Czwartek. Niedziela to czas ciastek boží milosti (Bożej łaski). Jedne i drugie to po prostu faworki. W Czechach specjalnie na potrzeby świąt warzy się piwa korzenne.

Wielki Tydzień

Choć obchodzimy te same święta Wielkiej Nocy, nasi sąsiedzi mają własne nazwy niektórych dni Wielkiego Tygodnia. Związane są z nimi czynności, jakie się wtedy wykonuje, i różne przesądy. W Modré pondělí (niebieski poniedziałek) i Žluté úterý (żółty wtorek) Czesi sprzątają w domach. Škaredá středa (brzydka środa) przeznaczona jest na czyszczenie kominów. Nie można tego dnia się smucić ani dąsać, bo grozi to złym nastrojem w każdą środę roku. W Zelený čtvrtek (zielony czwartek) należy zjeść coś zielonego, a Bílá sobota (Biała Sobota) to znów czas porządków. Piątek i niedziela mają tradycyjne nazwy.

Występowanie Wielkanocy w Czechach w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela09.04.2023Wielkanoc w Czechach 2023
Niedziela31.03.2024Wielkanoc w Czechach 2024
Niedziela05.04.2026Wielkanoc w Czechach 2026
Niedziela28.03.2027Wielkanoc w Czechach 2027
Niedziela16.04.2028Wielkanoc w Czechach 2028
Niedziela01.04.2029Wielkanoc w Czechach 2029
Niedziela21.04.2030Wielkanoc w Czechach 2030
Niedziela13.04.2031Wielkanoc w Czechach 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 20 kwietnia