Wielkanoc we Francji 2025

Do najbliższych obchodów Wielkanocy we Francji zostało 120 dni, czyli 3 miesiące i 30 dni.

W 2025 roku Wielkanoc we Francji przypada na 20 kwietnia (niedziela).

Wielkanoc we Francji nie jest tak uroczyście obchodzona jak w Polsce, ma jednak swoje wyróżniki.Przede wszystkim króluje tam czekolada, nawet jajka są zrobione z tego przysmaku. Szukanie ich przez najmłodszych w Niedzielę Wielkanocną to z kolei jedna z najpopularniejszych tradycji Pâques, czyli Wielkanocy.


Wielkanoc we Francji

Wielkanoc we Francji i w Polsce różni się w niektórych kwestiach. Mieszkańcy tego kraju nie idą ze święconką do kościoła w Wielką Sobotę, a śniadanie następnego dnia nie jest najważniejszym posiłkiem, tylko obiad. Msza rezurekcyjna odbywa się właśnie w sobotę wieczorem, choć polskie parafie często przeprowadzają ją w niedzielę.

Podobnie jednak jak w Polsce, przy stole spotyka się cała rodzina. Świątecznym daniem nad Sekwaną jest foie gras, czyli pasztet ze stłuszczonych wątróbek kaczych i gęsich. Inne potrawy na francuskim wielkanocnym stole to pieczona jagnięcina, baranina, pasztety, owoce morza, ryby, jajka w najróżniejszej postaci. Posiłkom towarzyszy oczywiście wino i szampan. Na deser przyrządza się ciasto czekoladowe lub truskawkowe oraz nid de Pâques - jego nazwa oznacza dosłownie gniazdo Wielkanocy, zgodnie z oryginalnym wyglądem. Każdy region Francji kultywuje lokalne specjały, przyrządzane zgodnie z miejscową tradycją. W Alzacji popularne jest na przykład ciasto w kształcie baranka nazywane Osterlammele lub Lamele. Duma miejscowości Crest (Auvergne-Rhône-Alpes) to specjalny placek o cytrynowym smaku dodatkowo udekorowany ozdobami w kształcie jajek i kur.W wielu domach na stole podczas uczty kładzie się miseczkę z wodą poświęconą podczas liturgii Wielkiej Soboty. W północno-wschodniej części Francji zamiast miski spotkać można tego baranka upieczonego przez gospodarza.

Pradawna tradycja mówi o tym, że młode panny przed wschodem słońca powinny udać się nad strumień i przynieść do domu wodę. Wypicie jej zapewni im zdrowie i piękno.


Chasse aux oeufs, czyli polowania na jajka

Polowanie na jajka to nieodłączny element niedzielnego wielkanocnego poranka. Rodzice chowają czekoladowe przysmaki w najróżniejszych miejscach, w mieszkaniu, na balkonie czy w ogrodzie. W wielu miastach organizowane są nawet specjalne eventy, które przyciągają tłumy – polegają oczywiście na szukaniu jajek. Często są zlokalizowane w nietypowych miejscach – to nie tylko parki, ale i zamki czy tory wyścigów konnych. Przedsięwzięcie na ogromną skalę odbywa się w miejscowości Montrottier w regionie Rhone-Alpes. Mieszkańcy chowają tam blisko 30 tysięcy jajek, które z werwą szukają potem liczni turyści czy goście z sąsiednich regionów. Zwieńczeniem wydarzenia jest wieczorne posiedzenie w XVII wiecznej zabytkowej hali, gdzie wręczane są nagrody dla najlepszego łowcy.

Tradycja Chasse aux oeufs mówi, że jajka zrzucane są przez kościelne dzwony. W Wielki Czwartek jadą one do papieża do Rzymu po błogosławieństwo. W niedzielę wracają do swoich obowiązków i dzwoniąc ogłaszają dobrą nowinę, przy okazji nagradzając dzieci czekoladowymi jajkami czy zajączkami.

Występowanie Wielkanocy we Francji w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela09.04.2023Wielkanoc we Francji 2023
Niedziela31.03.2024Wielkanoc we Francji 2024
Niedziela05.04.2026Wielkanoc we Francji 2026
Niedziela28.03.2027Wielkanoc we Francji 2027
Niedziela16.04.2028Wielkanoc we Francji 2028
Niedziela01.04.2029Wielkanoc we Francji 2029
Niedziela21.04.2030Wielkanoc we Francji 2030
Niedziela13.04.2031Wielkanoc we Francji 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 20 kwietnia