Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii 2024

Do najbliższych obchodów Niedzieli Wielkanocnej w Hiszpanii zostały 3 dni.

W 2024 roku Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii przypada na 31 marca (niedziela).

Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii (Domingo de Pascua lub Domingo de Resurrección) to ostatni dzień procesji, które trwają przez cały tydzień. W dniu zmartwychwstania Jezusa Chrystusa upamiętniają one właśnie to cudowne wydarzenie. Oprócz tego odbywają się także radosne festiwale taneczne, w końcu to dzień, w którym należy się cieszyć ze zmartwychwstania Zbawiciela.


Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii – procesje

Niedziela Wielkanocna jest szczególna dla bractw zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa, które w tym dniu organizują swoje główne procesje. Na przykład w Maladze czy Sewilli odbywają się pochody, które symbolizują moment, w którym Jezus z Nazaretu wstaje i opuszcza swój grób. W Murcji na przodzie procesji maszeruje diabeł przykuty łańcuchami, co oczywiście symbolizuje pokonanie zła przez dobro. Ważnym elementem procesji w Niedzielę Wielkanocną w Hiszpanii jest spotkanie figur/obrazów Maryi i zmartwychwstałego Chrystusa, często w towarzystwie gołębi, Gwardii Cywilnej czy policji.


Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii - festiwale taneczne

W Trujillo międzynarodową sławę ma festiwal Chíviri. Mieszkańcy od początków XIX wieku spotykali się na głównym placu i świętowali koniec zimy oraz dokonywali zakupów. Samotni udawali się tam natomiast w poszukiwaniu miłości swojego życia. Dziś ludzie śpiewają i tańczą w rytm popularnych piosenek. Cechą charakterystyczną uczestników są czerwone szaliki lub tradycyjne stroje Trujillo. Również mieszkańcy Valcarlos w północnej części Hiszpanii obchodzą Niedzielę Wielkanocną w radosny, taneczny sposób. Prowodyrami są tzw. Bolantes ubrani w tradycyjne lokalne stroje - chodzą oni po mieście prezentując najróżniejsze tańce. Można poznać ich po białych strojach ozdobionych kolorowymi wstążkami, dzwoneczkami i po czerwonych beretach.


Małpka wielkanocna zamiast zajączka

W Polsce symbolem świąt wielkanocnych jest zajączek, tymczasem w Hiszpanii przygotowuje się wielkanocną … małpkę (Mona de Pascua). Co ciekawe, to ciasto zupełnie nie przypomina tego zwierzęcia. Najczęściej to drożdżówka, którym głównym punktem jest gotowane jajko. Ciasto to można kupić w całej Hiszpanii, a cukiernicy prześcigają się w różnych wariacjach, zamiast jajka umieszczają np. czekoladowego zajączka czy kurę. W Katalonii oraz Walencji, które wraz z Murcją mają najdłuższe tradycje związaną z wielkanocną małpką, w Niedzielę Zmartwychwstania rodzice chrzestni wręczają je swoim chrześniakom.

Inny słodki świąteczny przysmak to przyrządzane ze smażonego chleba torrijas. Podaje się je z różnymi dodatkami, np. cynamonem, syropem czy winem. Jeśli komuś mało słodyczy, zawsze może delektować się jeszcze buñuelos, czyli małymi pączkami z kremem waniliowym.

Kolejna potrawa, której nie może zabraknąć na hiszpańskim stole w Wielkanoc, to potaje de garbanzos, czyli gulasz z ciecierzycy. W zależności od upodobań, można go również przyrządzić np. ze szpinakiem i dorszem.

Występowanie Niedzieli Wielkanocnej w Hiszpanii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela17.04.2022Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii 2022
Niedziela09.04.2023Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii 2023
Niedziela20.04.2025Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii 2025
Niedziela05.04.2026Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii 2026
Niedziela28.03.2027Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii 2027
Niedziela16.04.2028Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii 2028
Niedziela01.04.2029Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii 2029
Niedziela21.04.2030Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 31 marca