Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii 2022

Do najbliższych obchodów Niedzieli Wielkanocnej w Hiszpanii zostało 211 dni, czyli 6 miesięcy i 29 dni.

W 2022 roku Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii przypada na 17 kwietnia (niedziela).

Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii (Domingo de Pascua lub Domingo de Resurrección) to ostatni dzień procesji, które trwają przez cały tydzień. W dniu zmartwychwstania Jezusa Chrystusa upamiętniają one właśnie to cudowne wydarzenie. Oprócz tego odbywają się także radosne festiwale taneczne, w końcu to dzień, w którym należy się cieszyć ze zmartwychwstania Zbawiciela.


Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii – procesje

Niedziela Wielkanocna jest szczególna dla bractw zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa, które w tym dniu organizują swoje główne procesje. Na przykład w Maladze czy Sewilli odbywają się pochody, które symbolizują moment, w którym Jezus z Nazaretu wstaje i opuszcza swój grób. W Murcji na przodzie procesji maszeruje diabeł przykuty łańcuchami, co oczywiście symbolizuje pokonanie zła przez dobro. Ważnym elementem procesji w Niedzielę Wielkanocną w Hiszpanii jest spotkanie figur/obrazów Maryi i zmartwychwstałego Chrystusa, często w towarzystwie gołębi, Gwardii Cywilnej czy policji.


Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii - festiwale taneczne

W Trujillo międzynarodową sławę ma festiwal Chíviri. Mieszkańcy od początków XIX wieku spotykali się na głównym placu i świętowali koniec zimy oraz dokonywali zakupów. Samotni udawali się tam natomiast w poszukiwaniu miłości swojego życia. Dziś ludzie śpiewają i tańczą w rytm popularnych piosenek. Cechą charakterystyczną uczestników są czerwone szaliki lub tradycyjne stroje Trujillo. Również mieszkańcy Valcarlos w północnej części Hiszpanii obchodzą Niedzielę Wielkanocną w radosny, taneczny sposób. Prowodyrami są tzw. Bolantes ubrani w tradycyjne lokalne stroje - chodzą oni po mieście prezentując najróżniejsze tańce. Można poznać ich po białych strojach ozdobionych kolorowymi wstążkami, dzwoneczkami i po czerwonych beretach.


Małpka wielkanocna zamiast zajączka

W Polsce symbolem świąt wielkanocnych jest zajączek, tymczasem w Hiszpanii przygotowuje się wielkanocną … małpkę (Mona de Pascua). Co ciekawe, to ciasto zupełnie nie przypomina tego zwierzęcia. Najczęściej to drożdżówka, którym głównym punktem jest gotowane jajko. Ciasto to można kupić w całej Hiszpanii, a cukiernicy prześcigają się w różnych wariacjach, zamiast jajka umieszczają np. czekoladowego zajączka czy kurę. W Katalonii oraz Walencji, które wraz z Murcją mają najdłuższe tradycje związaną z wielkanocną małpką, w Niedzielę Zmartwychwstania rodzice chrzestni wręczają je swoim chrześniakom.

Inny słodki świąteczny przysmak to przyrządzane ze smażonego chleba torrijas. Podaje się je z różnymi dodatkami, np. cynamonem, syropem czy winem. Jeśli komuś mało słodyczy, zawsze może delektować się jeszcze buñuelos, czyli małymi pączkami z kremem waniliowym.

Kolejna potrawa, której nie może zabraknąć na hiszpańskim stole w Wielkanoc, to potaje de garbanzos, czyli gulasz z ciecierzycy. W zależności od upodobań, można go również przyrządzić np. ze szpinakiem i dorszem.

Występowanie Niedzieli Wielkanocnej w Hiszpanii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela12.04.2020Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii 2020
Niedziela04.04.2021Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii 2021
Niedziela09.04.2023Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii 2023
Niedziela31.03.2024Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii 2024
Niedziela20.04.2025Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii 2025
Niedziela05.04.2026Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii 2026
Niedziela28.03.2027Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii 2027
Niedziela16.04.2028Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii 2028

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Wielka Brytania 🇬🇧 - Wielkanoc
Niemcy 🇩🇪 - Wielkanoc
Włochy 🇮🇹 - Wielkanoc
Włochy 🇮🇹 - Dzień Espresso
Francja 🇫🇷 - Wielkanoc
Kanada 🇨🇦 - Wielkanoc
Kalendarz Prawosławny ☦ - Wielki Post
Kalendarz Prawosławny ☦ - Niedziela Palmowa
Holandia 🇳🇱 - Wielkanoc
Austria 🇦🇹 - Wielkanoc
Irlandia 🇮🇪 - Wielkanoc
Czechy 🇨🇿 - Wielkanoc
Litwa 🇱🇹 - Wielkanoc

Święta i obchody w kolejnych dniach po 17 kwietnia