Wielkanoc w Niemczech 2025

Do najbliższych obchodów Wielkanocy w Niemczech zostało 150 dni, czyli 4 miesiące i 29 dni.

W 2025 roku Wielkanoc w Niemczech przypada na 20 kwietnia (niedziela).

Niemcy to kraj wielowyznaniowy, w którym najważniejszymi religiami są katolicyzm i ewangelicyzm. Dlatego też obchody Wielkanocy mogą się różnić w zależności od danego landu. Najuroczyściej świętuje się w Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Hesji, Nadrenii-Westfalii, Saksonii oraz Turyngii.


Przygotowania do Wielkanocy

Punktem kulminacyjnym Wielkanocy jest oczywiście Niedziela upamiętniająca zmartwychwstanie Chrystusa, ale w Niemczech same przygotowania są bardzo uroczyste. Nasi sąsiedzi już przed Wielkim Tygodniem dekorują swoje domy, co jest jednocześnie zwiastunem nadchodzących świąt oraz wiosny. Nie może więc zabraknąć zielonych gałązek i wiosennych kwiatów, które upiększane są innymi dekoracjami. Ozdabia się okna, balkony, a nawet drzewa i krzaki w ogrodzie. Drzewka przystraja się również kolorowymi jajkami – ten zwyczaj znany od wieków nosi nazwę „Ostereierbaum”. Jeśli chodzi o tradycję święcenia palm w Niedzielę Palmową, to jest ona praktykowana jedynie w Bawarii.

Niemieckie gospodynie, znane z zamiłowania do porządku, kilka dni przed świętami pracują na wysokich obrotach. Chyba, że w planach mają wyjazd… Wiele osób korzysta z tego przywileju – jedni odwiedzają rodziców albo krewnych, inni jadą do hotelu. Omija ich wtedy choćby szykowania najróżniejszych potraw.


Niedziela Wielkanocna w Niemczech

W Niedzielę Wielkanocną (Ostersonntag) w kościołach odsłaniane są figury świętych, pojawiają się świece i kwiaty. W tym dniu odbywa się poranna msza rezurekcyjna upamiętniająca zmartwychwstanie Chrystusa. Jak podają historycy Kościoła, to właśnie w Augsburgu w Niemczech w X wieku odprawiona została pierwsza msza rezurekcyjna.

Po nabożeństwie Niemcy spożywają rodzinne śniadanie. Najmłodsi poszukują prezentu zostawionego przez wielkanocnego zajączka, który jest w Niemczech równie popularny jak św. Mikołaj. Według niektórych źródeł w tym kraju w XVIII wieku pierwszy raz pojawił się zajączek wielkanocny.

Przy śniadaniu bardzo popularny jest zwyczaj stukania się jajkami, który można nawet nazwać bitwą na jajka, tzw. „Eiertitschen”. Każdy członek rodziny wybiera sobie swoją pisankę i kolejno stuka się nią z innymi – wygrywa posiadacz jajka z najmocniejszą skorupką. W zabawie uczestniczą zarówno dzieci jak i starsi. Warto wspomnieć, że z pięknie malowanych pisanek słyną przede wszystkim Łużyczanie zamieszkujący na południe od Berlina.

W czasie Wielkanocy na niemieckich stołach nie może oczywiście zabraknąć jajek w najróżniejszej postaci, np. z sosami lub faszerowane kawiorem. Nasi sąsiedzi zajadają się także takimi potrawami jak pieczeń z barana, hackepeter zrobiony z surowego mięsa wieprzowego, papryki, cebuli i natki pietruszki, zupa dyniowa, boczek, pieczona szynka czy kiełbasa. W wielu domach na wielkanocnych stołach pojawia się też pieczywo, w tym chleb orzechowy oraz biały ser, który przybiera kształt jaja. Jeśli chodzi o słodkości, to jest to babka drożdżowa, sernik, owocowe strudle, babki, knedle oraz musli owocowe.

Występowanie Wielkanocy w Niemczech w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela05.04.2026Wielkanoc w Niemczech 2026
Niedziela28.03.2027Wielkanoc w Niemczech 2027
Niedziela16.04.2028Wielkanoc w Niemczech 2028
Niedziela01.04.2029Wielkanoc w Niemczech 2029
Niedziela21.04.2030Wielkanoc w Niemczech 2030
Niedziela13.04.2031Wielkanoc w Niemczech 2031
Niedziela28.03.2032Wielkanoc w Niemczech 2032
Niedziela17.04.2033Wielkanoc w Niemczech 2033

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 20 kwietnia