Wielki Piątek na Słowacji 2025

Do najbliższych obchodów Wielkiego Piątku na Słowacji zostało 270 dni, czyli 8 miesięcy i 27 dni.

W 2025 roku Wielki Piątek na Słowacji przypada na 18 kwietnia (piątek).

Wielki Piątek to nie początek obchodów wielkanocnych na Słowacji. Nasi sąsiedzi mają też m.in. Zielony Czwartek.


Wielki Piątek na Słowacji to nawiązanie do starych zwyczajów

Wielki Piątek to dla chrześcijan dzień zadumy nad cierpieniem Jezusa, który właśnie tego dnia został ukrzyżowany. To okazja do zastanowienia się nad poświęceniem Syna Bożego i symbolem krzyża. Tego dnia odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Nasi sąsiedzi, w odróżnieniu od nas mają tego dnia wolne (podobnie jak w Wigilię). Pomimo tego niektóre sklepy są otwarte.


Wielki Piątek poprzedza Zielony Czwartek. Jest to ostatni dzień, kiedy w kościołach zabrzmią dzwony aż do soboty. Słowacy wierzyli, że tego dnia nie można się kłócić i niczego pożyczać, żeby uniknąć problemów w przyszłości. W Zielony Czwartek jadło się też... zielone potrawy. Szpinak czy kapusta królowały na stołach, a piło się zielone piwo zapożyczone od Czechów.


Veľký piatok miał być dniem kiedy działały magiczne moce, np. otwierały się góry pełne bogactwa. Tego dnia nie powinno się niczego sadzić, ponieważ "Jezus był wtedy w grobie". Szczepiono za to drzewka owocowe. Wrota stajni nacierało się atramentem i czosnkiem, żeby bydło było bezpieczne od wpływu ...czarownic.


Również z powodu Jezusa niczego się tego dnia nie prało, żeby ubrania nie namokły jego krwią. Wielki Piątek powinien był dniem odpoczynku i refleksji duchowej, dlatego nie powinno się oglądać telewizji czy czytać. W dawnych czasach, a do dzisiaj na wsiach, Słowacy myją się w potoku, żeby być zdrowym i pięknym (podobno dziewczynom znikają wtedy piegi). Butelki z wodą z potoku zamurowywano też w fundamentach nowego domu. Pogoda tego dnia miała zwiastować pogodę na jesień.


Wielki Piątek to też oczywiście najściślejszy post – jadło się trzy razy, ale tylko jeden posiłek był większy. Nie je się mięsa, tylko ryby, ziemniaki, chleb i kawę. Gospodynie już tego dnia zaczynają gotowanie i pieczenie przysmaków. W końcu w Wielką Sobotę trzeba włożyć kawałek każdego przysmaku do koszyczka i zanieść go na święconkę. Powinien się w nim znaleźć ser Hrudka, chleb, wędlina, sól, gotowane jajka, buteleczka wina i różne słodkości. Wielka Sobota jest na Słowacji zwana też Białą Sobotą.

Występowanie Wielkiego Piątku na Słowacji w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek07.04.2023Wielki Piątek na Słowacji 2023
Piątek29.03.2024Wielki Piątek na Słowacji 2024
Piątek03.04.2026Wielki Piątek na Słowacji 2026
Piątek26.03.2027Wielki Piątek na Słowacji 2027
Piątek14.04.2028Wielki Piątek na Słowacji 2028
Piątek30.03.2029Wielki Piątek na Słowacji 2029
Piątek19.04.2030Wielki Piątek na Słowacji 2030
Piątek11.04.2031Wielki Piątek na Słowacji 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 18 kwietnia