Wszystkich Świętych na Słowacji 2024

Obchody Wszystkich Świętych na Słowacji były 50 dni, czyli 1 miesiąc i 19 dni temu.

W 2024 roku obchody Wszystkich Świętych na Słowacji przypadły na 1 listopada (piątek).

1 listopada to na Słowacji Sviatok všetkých svätých. Z tej okazji rodziny na Słowacji spotykają się na grobach swoich bliskich, kładą na nich kwiaty i zapalają znicze. Dbają też o to, żeby zmarli... mieli co jeść.


Tradycja dnia Wszystkich Świętych sięga VII wieku

Jak to zwykle bywa z tradycjami mającymi tysiące lat, ich początku nie są do końca pewne. Obchody Wszystkich Świętych pochodzą prawdopodobnie z tradycji wspominania w wybranym dniu wszystkich chrześcijańskich męczenników. Taka okazja przypadała zazwyczaj w okolicach Wielkanocy. W roku 610 papież Bonifacy IV przekształcił pogański Panteon w Rzymie w kościół chrześcijański. Poświęcił kościół ku czci Najświętszej Maryi Panny i wszystkich świętych, którzy ponieśli śmierć męczeńską w obronie wiary i Kościoła katolickiego. Majowa data tego wydarzenia spowodowała, że zmarłych wspominano właśnie w tym miesiącu.


Z czasem data święta się przeniosła. 1 listopada, jakie znamy dzisiaj miało swoje początki prawdopodobnie w roku 741. To właśnie wtedy papież Grzegorz III stworzył w Bazylice św. Piotra w Watykanie oratorium ku czci Chrystusa i jego apostołów, Mary i męczenników chrześcijańskich. Modlitwy ku czci Wszystkich Świętych miały odbywać się właśnie 1 listopada. Data wzięła się z tradycji anglosaskich i frankońskich, którzy właśnie tego dnia wspominali zmarłych. W wiekach IX i X data 1 listopada stała się powszechna we wszystkich krajach chrześcijańskich, również na Słowacji. Od 1993 roku jest to oficjalna data, która oznacza dla Słowaków dzień wolny.


W dawnych czasach 1 listopada na Słowacji gospodynie wypiekały bułki, w których nacinały krzyż. Z kolei 2 listopada, a więc w Zaduszki piekły tzw. duszyczki, słodkie bułeczki z mlekiem, które nadziewały dżemem albo makiem. Takie przysmaki rozdawano bezdomnym pod kościołem i cmentarzem. W noc Zaduszek Słowacy zostawiali też na stole dania z kolacji, żeby zmarli, którzy przyjdą ich odwiedzić, mieli co jeść. Podobno żeby ukoić cierpienie grzeszników, którzy tego dnia odwiedzą rodzinę, do lampy nie dodawało się nafty, a … masło.


Tradycja przystrajania grobów kwiatami i świecami pojawiła się dopiero w XIX wieku. Dzisiaj dni poprzedzające Wszystkich Świętych oznaczają największy ruch na drogach – wszyscy Słowacy przemierzają kraj, żeby odwiedzić groby bliskich. To okazja do spotkań rodzinnych i czyszczenia grobów. Jeżeli święto przypada w okolicach weekendu, to jest to świetna okazja do wyjechania na długi weekend. Dzisiaj podobnie jak w wielu innych europejskich krajach coraz częściej pojawia się też tradycja obchodzenia Halloween, wzięta z Zachodu.

Występowanie Wszystkich Świętych na Słowacji w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek01.11.2022Wszystkich Świętych na Słowacji 2022
Środa01.11.2023Wszystkich Świętych na Słowacji 2023
Sobota01.11.2025Wszystkich Świętych na Słowacji 2025
Niedziela01.11.2026Wszystkich Świętych na Słowacji 2026
Poniedziałek01.11.2027Wszystkich Świętych na Słowacji 2027
Środa01.11.2028Wszystkich Świętych na Słowacji 2028
Czwartek01.11.2029Wszystkich Świętych na Słowacji 2029
Piątek01.11.2030Wszystkich Świętych na Słowacji 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 1 listopada