Święto Wyzwolenia Włoch 2024

Do najbliższych obchodów Święta Wyzwolenia Włoch zostało 37 dni, czyli 1 miesiąc i 6 dni.

W 2024 roku Święto Wyzwolenia Włoch przypada na 25 kwietnia (czwartek).

Włosi święto wyzwolenia swojego kraju obchodzą 25 kwietnia. Tego dnia 1945 roku partyzanci odzyskali m. in. Mediolan i Genuę. W rocznicę tego wydarzenia odbywają się różne uroczystości, w tym na rzymskim Placu Weneckim.

Święto Wyzwolenia nazywane jest po włosku Festa della Liberazione, można też spotkać się z innymi nazwami, takimi jak Rocznica Wyzwolenia Włoch (L’Anniversario della Liberazione d’Italia) i Rocznica Oporu (L’Anniversario della Resistenza).


Krwawy koniec dyktatora

Święto upamiętnia koniec panowania faszystów we Włoszech, na czele których stał dyktator Benito Mussolini. Przejął on władzę w 1922 roku, kiedy został premierem rządu. W ciągu kilkunastu lat wprowadził doktrynę faszystowską, a kiedy wybuchła II wojna światowa, przystąpił do koalicji z Niemcami. Za jego panowania Włochy podzieliły się na dwa obozy, jeden sympatyzował z Mussolinim i jego rządem, drugi pragnął go obalić. Ruch oporu zorganizowany przez partyzantów tworzyli zarówno dorośli mężczyźni, jak i kobiety, młodzież, czy kapłani. Nazistowskie wojska w tym okresie dokonywały straszliwych masakr ludności cywilnej w ramach odwetu wobec włoskich partyzantów. Obrońcy ojczyzny dopięli jednak swego, a symbolem zwycięstwa nad faszystami jest data 25 kwietnia - to rocznica wyzwolenia Mediolanu, Genui i Turynu w 1945 roku, oficjalnie jednak przedstawiciele zbrodniczego reżimu podpisali kapitulację dopiero 28 kwietnia, a zaczęła ona obowiązywać 1 maja. „Duce”, bo taki przydomek nosił Mussolini, planował ucieczkę, ale został schwytany przez partyzantów. Najpierw rozstrzelano go wraz z kochanką w Clarą Petacci w Giulino di Mezzegra, potem jego ciało wystawiono na widok publiczny w Mediolanie. Wściekły i uciemiężony tłum mógł odreagować swoje cierpienia – ciało wodza i kochanki zostały powieszone głowami w dół na stacji benzynowej.

Historia i obchody święta
Włosi bardzo szybko ustanowili święto, które miało im przypominać o uwolnieniu się spod okupacji dyktatora. W 1946 roku na wniosek Premiera Rady Ministrów Alcide De Gasperiego, książę Umberto II wydał dekret ustanawiający w dniu 22 kwietnia 1946 roku święto narodowe. Od tego czasu obchodzono Święto Wyzwolenia Włoch, choć oficjalnie zatwierdzono je w 1949 roku i od tego czasu 25 kwietnia jest dniem wolnym od pracy.

W ramach obchodów święta we Włoszech organizowane są różne przedstawienia i manifestacje, które upamiętniają wydarzenia z 1945 roku. Jak to zwykle bywa, w centrum uwagi jest przede wszystkim stolica, a dokładnie Plac Wenecki (Piazza Venezia). Znajduje się tam Ołtarz Ojczyzny (Altare della Patria, zwany popularnie il Vittoriano) będący jednocześnie pomnikiem króla Wiktora Emanuela II i Grobem Nieznanego Żołnierza. Został on wybudowany dla uczczenia innego święta - Zjednoczenia Włoch, zawsze płonie w nim ogień i nieustannie trwa warta honorowa. W uroczystościach przy il Vittoriano biorą udział tłumy ludzi i oczywiście władze państwowe i wojsko.

Uroczystości odbywają się również w innych miastach Włoch, jak Mediolan, Bolonia, Florencja, Neapol, Palermo, Turyn czy Genua. Są to m. in. uroczyste apele, występy orkiestr, pokazy wojskowe, pochody kombatantów czy pikniki rodzinne. Obowiązkowym punktem w każdej miejscowości jest złożenie wieńców pod pomnikiem bohaterów wojennych.

Italia to kraj, w którym uwielbia się dyskutować na wszelkie tematy, jak choćby piłka nożna i polityka. Dlatego też Festa della Liberazione wywołuje sporo emocji, zwłaszcza że we Włoszech wciąż żyją zwolennicy faszyzmu. Nie wszyscy więc obchodzą to święto i dochodzi do różnych konfliktów. W tym przypadku Święto Wyzwolenia Włoch przypomina nieco polski Marsz Niepodległości, tyle że w naszym kraju każdy poczuwa się do obowiązku, by 11 listopada świętować.

Występowanie Święta Wyzwolenia Włoch w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek25.04.2022Święto Wyzwolenia Włoch 2022
Wtorek25.04.2023Święto Wyzwolenia Włoch 2023
Piątek25.04.2025Święto Wyzwolenia Włoch 2025
Sobota25.04.2026Święto Wyzwolenia Włoch 2026
Niedziela25.04.2027Święto Wyzwolenia Włoch 2027
Wtorek25.04.2028Święto Wyzwolenia Włoch 2028
Środa25.04.2029Święto Wyzwolenia Włoch 2029
Czwartek25.04.2030Święto Wyzwolenia Włoch 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 25 kwietnia