Święto św. Marka w Wenecji 2024

Do najbliższych obchodów Święta św. Marka w Wenecji zostały 63 dni, czyli 2 miesiące i 3 dni.

W 2024 roku Święto św. Marka w Wenecji przypada na 25 kwietnia (czwartek).

Św. Marek to postać kultowa dla mieszkańców Wenecji. Jest patronem tego pięknego miasta, a o uwielbieniu dla jego osoby świadczą huczne obchody dnia św. Marka, czyli Festa di san Marco. Święto przypada 25 kwietnia, ulice Wenecji zamieniają się wtedy w jeden wielki festiwal.


Obchody dnia św. Marka

W dzień wspomnienia patrona Wenecji odprawiana jest uroczysta msza i procesja, w której udział biorą władze miasta oraz przedstawiciele nauki, sztuki czy biznesu. Następnie przychodzi czas na zabawę rodem z karnawału. Miasto ogarniają koncerty, festiwale, warsztaty czy najróżniejszego rodzaju happeningi (np. w 2014 roku około 1000 osób zebrało się na Piazza San Marco i utworzyło gigantyczny pąk róży), a na ulicach można zobaczyć turystów z całego świata. Ciekawostką jest Regata di Traghetti, czyli wyścigi gondolierów, którzy rywalizują wzdłuż kanału św. Marka. Meta znajduje się w pobliżu molo jego imienia.

Panie w dniu święta patrona Wenecji mogą natomiast liczyć na prezent od swoich mężczyzn – tradycją jest bowiem obdarowywanie ich różami. To zwyczaj zaczerpnięty z legendy o nieszczęśliwej miłości Marii i Tancrediego. Było to piękne i pełne poświęceń uczucie, ale zakończyło się tragicznie. Tancredi , bohaterski żołnierz, zginął w walce przeciw 100 rywalom. Przed śmiercią poprosił jednak przyjaciela, by dostarczył Marii pączek róży nasączony własną krwią. Otrzymała go 25 kwietnia, później tego samego dnia znaleziono ją martwą. W związku z tą legendą święto nazywane jest również Festa del Bocolo (pączek róży w weneckim dialekcie).

25 kwietnia przypada również inne ważne święto upamiętniające Wyzwolenie Włoch.


Św. Marek – patron Wenecji

Św. Marek napisał jedną z czterech Ewangelii Nowego Testamentu. Wraz z apostołami podróżował po świecie, by głosić wśród pogan wiarę chrześcijańską. Podczas jednej z wypraw do Akwilei jego statek zatrzymała burza. Św. Marek schronił się w rejonie laguny Weneckiej gdzie przytrafił mu się proroczy sen. Anioł przepowiedział apostołowi, że w tym miejscu powstanie kiedyś wspaniałe miasto pod jego patronatem. Marek opowiedział o wszystkim miejscowym rybakom i wyruszył w dalszą drogę. Kilka lat później autor jednej z Ewangelii zginał śmiercią męczeńską w Egipcie, ale jego legenda przetrwała. Setki lat po śmierci św. Marka żeglarze Rustico Di Torcello i Bon di Malamocco sprowadzili jego relikwie z Egiptu do Wenecji. Byli oni potomkami rybaków spotkanych przez św. Marka.

Zgodnie z przepowiednią anioła, św. Marek został otoczony w Wenecji kultem – uznano go za patrona miasta, a skrzydlatego lwa (symbol świętego) umieszczono w herbie. Wybudowano także bazylikę pod jego wezwaniem, w której spoczęły relikwie. Budynek postawiono na nowo, ponieważ stary spłonął wraz z relikwiami. Na szczęście te odnalazły się w 1094 roku, co uznano za cud. Dziś bazylika to jeden z symboli Wenecji, miejsce popularne wśród turystów z całego świata.

Występowanie Święta św. Marka w Wenecji w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek25.04.2022Święto św. Marka w Wenecji 2022
Wtorek25.04.2023Święto św. Marka w Wenecji 2023
Piątek25.04.2025Święto św. Marka w Wenecji 2025
Sobota25.04.2026Święto św. Marka w Wenecji 2026
Niedziela25.04.2027Święto św. Marka w Wenecji 2027
Wtorek25.04.2028Święto św. Marka w Wenecji 2028
Środa25.04.2029Święto św. Marka w Wenecji 2029
Czwartek25.04.2030Święto św. Marka w Wenecji 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 25 kwietnia