Dzień św. Szczepana w Hiszpanii 2024

Do najbliższych obchodów Dnia św. Szczepana w Hiszpanii zostały 192 dni, czyli 6 miesięcy i 9 dni.

W 2024 roku Dzień św. Szczepana w Hiszpanii przypada na 26 grudnia (czwartek).

Dzień św. Szczepana w Hiszpanii (Día de San Esteban) obchodzony jest głównie w Katalonii. Tylko tam i na Balearach jest to dzień wolny od pracy.

Św. Szczepan jest czczony przez Kościół jako pierwszy męczennik chrześcijański. Był przywódcą grupy nazywanej hellenistami. Około 36 roku n. e został aresztowany za rzekome bluźnierstwa przeciw Bogu i Mojżeszowi. Już po zatrzymaniu potępił także Sanhedryn, najwyższą żydowską instytucję religijną i sądowniczą, która ostatecznie skazała go na śmierć przez ukamienowanie. Dzień jego wspomnienia w Kościele katolickim to 26 grudnia.

Dlaczego św. Szczepan cieszy się takim szacunkiem właśnie w Katalonii? Ma to związek z historią tego regionu. W IX wieku należał on do imperium Karola Wielkiego i podlegał biskupowi w Narbonie, w przeciwieństwie do reszty chrześcijańskiego Półwyspu Iberyjskiego, który był pod panowaniem Gotów i biskupa Toledo. W modelu państwa Karola Wielkiego ogromną rolę odgrywała rodzina, wzorowana na strukturze klanów. W czasie świąt obowiązkiem było udanie się do głowy familii, najczęściej do domu rodzinnego. W tamtych latach podróżowanie nie było oczywiście tak proste jak obecnie, ludzie potrzebowali więcej czasu by pokonać drogę do domu. Dlatego też dzień św. Szczepana był niejako okazją do tego, by spokojnie wrócić do miejsca zamieszkania. Wraz z rozwojem transportu podróżowanie zrobiło się łatwiejsze, ale święto pozostało, podobnie jak przysłowie „Na Boże Narodzenie każda owca w zagrodzie, na świętego Szczepana każdy w swoim domu”.

Dziś przyjaciele i rodzina spotykają się wspólnym posiłku, by uczcić pamięć o pierwszym męczenniku. Obowiązkowym daniem jest makaron canelloni w kształcie rurek, w sosie pomidorowym bądź beszamelowym. Najczęściej nadziewany jest indykiem albo mięsem z zupy escudelli i posypany serem. Escudella składa się z kilku rodzajów mięsa i warzyw, jest uważana za katalońskie danie narodowe.

Nie tylko w Katalonii czci się św. Szczepana, w większości kościołów w całej Hiszpanii odprawiane są specjalne nabożeństwa.

Występowanie Dnia św. Szczepana w Hiszpanii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek26.12.2022Dzień św. Szczepana w Hiszpanii 2022
Wtorek26.12.2023Dzień św. Szczepana w Hiszpanii 2023
Piątek26.12.2025Dzień św. Szczepana w Hiszpanii 2025
Sobota26.12.2026Dzień św. Szczepana w Hiszpanii 2026
Niedziela26.12.2027Dzień św. Szczepana w Hiszpanii 2027
Wtorek26.12.2028Dzień św. Szczepana w Hiszpanii 2028
Środa26.12.2029Dzień św. Szczepana w Hiszpanii 2029
Czwartek26.12.2030Dzień św. Szczepana w Hiszpanii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Regiony

Święto jest obchodzone tylko w wybranych regionach kraju:

Katalonia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 26 grudnia