Sylwester w Hiszpanii 2024

Do najbliższych obchodów Sylwestra w Hiszpanii zostało 250 dni, czyli 8 miesięcy i 6 dni.

W 2024 roku Sylwester w Hiszpanii przypada na 31 grudnia (wtorek).

Sylwester w Hiszpanii (Nochevieja), wiąże się z wieloma ciekawymi zwyczajami, często nieznanymi w Polsce czy innych krajach. Najpopularniejszym jest jedzenie winogron, które przyniosą szczęście w następnym roku. Oprócz tego Hiszpanie po prostu oddają się szampańskiej zabawie, którą uwielbiają jak mało który naród na świecie.

Sylwester w Hiszpanii

W Sylwestra w Hiszpanii ludzie imprezują w gronie znajomych lub rodziny we własnych domach, przy bogato zastawionym stole. Wśród przekąsek dominują owoce morza, wino musujące nazywane cavą oraz szampan. Przed wybiciem północy wiele osób wita Nowy Rok w plenerze, bowiem duże miasta jak Madryt, Barcelona, Valencia czy Sevilla organizują koncerty połączone z pokazem fajerwerków. Fantastyczną atmosferę uzupełniają serpentyny, konfetti i ludzie w perukach, maskach czy kapeluszach. Wielu z Hiszpanów zaopatruje się też w specjalny zestaw, nazywany cotillón. To nic innego jak trąbka, maska, szal boa i czapeczka. To co niezwykle istotne, liczy się tylko dobra zabawa, awantury czy chamskie zachowania stanowią tu margines.

Najpopularniejsza zabawa sylwestrowa odbywa się w stolicy, przy placu Puerta del Sol. Transmisję z bicia dzwonu umieszczonego nad zegarem Reloj de Gobernación na wieży Casa de Correos oglądają Hiszpanie w całym kraju, ponieważ każde jego uderzenie w ostatnich 12 sekund starego roku nawołuje do zjedzenia jednego winogrona. Najlepiej zrobić to stojąc na lewej nodze – wtedy w Nowy Rok wejdziemy prawą stopą. Zjedzenie wszystkich ma przynieść szczęście w kolejnych miesiącach. Choć niektóre źródła wskazują, że ta tradycja narodziła się w Alicante na początku XX wieku, kiedy tamtejsi winiarze mieli niezwykle udane plony i sprzedawali winogrona szczęścia, to prawda jest inna. W 1882 roku burmistrz Madrytu wprowadził opłatę dla wszystkich, którzy chcieli świętować powitanie Nowego Roku na ulicy. W ramach protestu mieszkańcy stolicy spotkali się na placu Puerta del Sol i przy bijącym dzwonie spożyli winogrona. Dziś z tego zwyczaju noworocznego Hiszpania znana jest na całym świecie.

Tradycje sylwestrowe w Hiszpanii

Wśród innych tradycji związanych powitaniem Nowego Roku w Hiszpanii można wymienić także:

- Pisanie swoich życzeń na kartce. O północy trzeba stanąć na kartce prawą stopą, następnie spalić ją w popielniczce. Jeśli spali się w całości, można już ze spokojem oczekiwać spełnienia swoich marzeń.

- Wkładanie czerwonej bielizny. Przyniesie to szczęście w miłości, a jeśli ubierzemy wszystko na złą stronę, wtedy w najbliższym czasie kupimy sobie dużo nowych ubrań.

- Pieniądze przynosi Hiszpanom zwyczaj, który polega na umieszczeniu biżuterii w kieliszku z cavą, którą wznosi się pierwszy noworoczny toast. Jeśli wrzucimy obrączkę czy pierścionek do kieliszka małżonka/żony, zagwarantujemy sobie szczęście w związku. Innym sposobem na dobrobyt jest włożenie pieniędzy do butów tuż przed zjedzeniem 12 winogron.

- Wycieczka z walizką… po domu. Ale to opcja dla tych, którzy nie zamierzają wybierać się w najbliższym czasie w podróż. Walizkę należy zostawić pod drzwiami. Miłośnicy turystyki powinni z kolei wybrać się z nią wokół domu, co zapewni wiele ciekawych wyjazdów.

- Szczęście przynosi także soczewica, jeśli zjemy z nią jakąś potrawę lub wrzucimy jej groszek do kieliszka z szampanem. Gdy natomiast do alkoholu dodamy jakikolwiek czerwony owoc, będziemy mieli powodzenie w miłości.

Występowanie Sylwestra w Hiszpanii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota31.12.2022Sylwester w Hiszpanii 2022
Niedziela31.12.2023Sylwester w Hiszpanii 2023
Środa31.12.2025Sylwester w Hiszpanii 2025
Czwartek31.12.2026Sylwester w Hiszpanii 2026
Piątek31.12.2027Sylwester w Hiszpanii 2027
Niedziela31.12.2028Sylwester w Hiszpanii 2028
Poniedziałek31.12.2029Sylwester w Hiszpanii 2029
Wtorek31.12.2030Sylwester w Hiszpanii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 31 grudnia