Wielki Czwartek w Hiszpanii 2025

Do najbliższych obchodów Wielkiego Czwartku w Hiszpanii zostały 102 dni, czyli 3 miesiące i 12 dni.

W 2025 roku Wielki Czwartek w Hiszpanii przypada na 17 kwietnia (czwartek).

Wielki Czwartek w Hiszpanii obchodzony jest bardzo spektakularnie, porównując to choćby z naszym krajem. Dzień upamiętnia ustanowienie Eucharystii przez Jezusa Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy. Najważniejsze wydarzenia tego dnia to nabożeństwa oraz procesje, nazywane Paso. Wielki Czwartek jest świętem państwowym, w tym dniu aż do Niedzieli Wielkanocnej przestają bić dzwony.


Wielki Czwartek w Hiszpanii – nabożeństwa

Wielki Czwartek w Hiszpanii, czyli Jueves Santo, rozpoczyna Msza Krzyżma. Odbywa się najczęściej w katedrze, z udziałem biskupa i kapłanów z całej diecezji. Biskup błogosławi oleje chorych i katechumenów oraz dokonuje poświęcenia krzyżma. Ważnym elementem tej ceremonii jest również odnowienie przyrzeczeń kapłańskich.

W godzinach wieczornych odbywa się kolejne uroczyste nabożeństwo, tym razem upamiętniające
Ostatnią Wieczerzę Jezusa z uczniami. Wraz z jego rozpoczęciem kończy się okres Wielkiego Postu. Charakterystycznym zwyczajem Mszy Wieczerzy Pańskiej jest symboliczne umycie nóg przez kapłana dwunastu mężczyznom. Symbolizuje to ten sam gest, który Jezus Chrystus wykonał w stronę swoich uczniów.

Wielki Czwartek w Hiszpanii – procesje

Na ulice wielu hiszpańskich miast wychodzą bractwa - ich członkowie ubrani w płaszcze i kaptury niosą duży krzyż oraz platformę z figurą Jezusa, a także kadzidła i inne emblematy bractwa. Wielu z nich idzie boso, ciągnąc za sobą łańcuchy, co jest wyrazem pokuty, tak samo jak powstrzymanie się kilka dni przed procesją od picia i jedzenia. Zazwyczaj są to procesje milczenia, a ciszę przerywa tylko bicie w bębny. W niektórych miejscowościach odbywa się kilka lub nawet kilkanaście niezależnych od siebie procesji, trwają one do samego rana. Najsławniejsze odbywają się w Murcji, Valladolid, Cuence, Ferrol, Salamance, Maladze, Grenadzie i oczywiście Sewilli.

Ze wszystkich miast na Półwyspie Iberyjskim, najprawdopodobniej najbardziej efektowne procesje mają miejsce właśnie w stolicy Andaluzji. W tym zabytkowym mieście funkcjonuje ponad 60 bractw, każde w trakcie Wielkiego Tygodnia (Semana Santa) organizuje procesje. Po północy w Wielki Czwartek w Sewilli rozpoczyna się słynna Madrugá, jako pierwszy wychodzi pochód Matki Bożej Macarena, później kolejne jak Jezusa El Gran Poder czy Matki Bożej Esperanza de Triana. Członkowie bractw podczas procesji wystawiają figury ze scenami Męki Pańskiej, najcięższe ważą nawet kilka ton. Od XVIII wieku w Sewilli krzyżuje się procesja bractwa Chrystusa El Gran Poder z bractwem Matki Bożej Macarena. Pierwsi z nich proszą o pierwszeństwo wejścia na oficjalny szlak procesyjny, otrzymują je przy wiwacie tłumu. Procesje trwają do rana, stąd nazwa całego wydarzenia, „la madrugada” to „świt”. Ciekawostką jest zwyczaj obecny w całej Andaluzji - gdy podczas procesji ktoś wykonuje bez akompaniamentu religijną pieśń na swoim balkonie, tzw. flamenco jondo, pochód zatrzymuje się w milczeniu i wysłuchuje pieśni.

Dość mroczna procesja ma miejsce w Verges (Girona), jej częścią jest La Danza de la Muerte, czyli Taniec Śmierci. W nocnej paradzie udział biorą udział szkielety, które tańczą z kosą w rękach, towarzyszą im mieszkańcy ubrani w czarne długie szaty.

W Zaragozie, na mocy królewskiego dekretu, w Wielki Czwartek uwalniany jest jeden więzień.

Występowanie Wielkiego Czwartku w Hiszpanii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek06.04.2023Wielki Czwartek w Hiszpanii 2023
Czwartek28.03.2024Wielki Czwartek w Hiszpanii 2024
Czwartek02.04.2026Wielki Czwartek w Hiszpanii 2026
Czwartek25.03.2027Wielki Czwartek w Hiszpanii 2027
Czwartek13.04.2028Wielki Czwartek w Hiszpanii 2028
Czwartek29.03.2029Wielki Czwartek w Hiszpanii 2029
Czwartek18.04.2030Wielki Czwartek w Hiszpanii 2030
Czwartek10.04.2031Wielki Czwartek w Hiszpanii 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Regiony

Święto jest obchodzone tylko w wybranych regionach kraju:

Andaluzja, Aragonia, Asturia, Wyspy Kanaryjskie, Kantabria, Kastylia i León, Kastylia-La Mancha, Ceuta, Madryt, Estremadura, Galicja, Baleary, La Rioja, Melilla, Nawarra, Kraj Basków i Murcja

Święta i obchody w kolejnych dniach po 17 kwietnia