Święto Pracy w Hiszpanii 2025

Do najbliższych obchodów Święta Pracy w Hiszpanii zostało 280 dni, czyli 9 miesięcy i 6 dni.

W 2025 roku Święto Pracy w Hiszpanii przypada na 1 maja (czwartek).

Pierwsze Święto Pracy w Hiszpanii obchodzono 1 maja 1889 roku, a więc równocześnie z uchwaleniem Międzynarodowego Dnia Pracy przez Socjalistyczny Kongres Robotniczy II Międzynarodówki.

Wydarzenia, które doprowadziły do uchwalenia globalnego święta, to krwawe strajki w Stanach Zjednoczonych. Robotnicy zażądali tam ośmiogodzinnego czasu pracy i poprawy warunków zatrudnienia. Więcej o tym można przeczytać w artykule Labour Day w USA.


Początki Święta Pracy w Hiszpanii

W obchody Święta Pracy w Hiszpanii (Fiesta del Trabajo lub Día del Trabajador) zaangażowały się dwie skrajne grupy: socjalistów i anarchistów. Każda z nich 1 maja publicznie manifestowała swoje poglądy i roszczenia: pierwsi chcieli przede wszystkim wprowadzić krótszy czas pracy, anarchistom zależało na przeprowadzeniu wielkiej rewolucji społecznej. W Madrycie tysiące robotników identyfikujących się z socjalistami udało się do Rady Ministrów z własnymi postulatami, po czym rozproszyli się na kilka mniejszych grup. Anarchiści z kolei swoje żądania przekazali przewodniczącemu Kongresu Deputowanych. Mimo napiętej atmosfery i tłumu ludzi, w stolicy Hiszpanii pierwsze Święto Pracy przebiegło spokojnie. Przemoc pojawiła się jednak w innych częściach kraju, choćby w Kraju Basków, gdzie zamieszki doprowadziły m. in do zwolnień z zakładów pracy przywódców protestów. Także w Katalonii czy Walencji dochodziło do starć protestujących między sobą i z policją. Te wydarzenia z 1 maja 1989 roku można podsumować jako zwycięstwo socjalistów, którzy doprowadzili do wprowadzenia krótszego dnia pracy, i dali jasny sygnał swoim szefom oraz rządowi, że trzeba się z nimi liczyć. Anarchiści zmącili jednak trochę ten sukces, bowiem na skutek ich działań niektórzy właściciele musieli zamknąć swoje fabryki.

Kolejne obchody Święta Pracy w Hiszpanii były już znacznie spokojniejsze, bowiem rząd zakazał publicznych manifestacji. Socjaliści ograniczyli się więc do prywatnych uroczystości i wykorzystania dnia wolnego, anarchiści natomiast na dobre zbojkotowali święto.


Oficjalne uchwalenie Święta Pracy w Hiszpanii

Oficjalne święto wprowadzono wiele lat później, w 1931 roku. Około 300 000 ludzi maszerowało w Madrycie w ramach obchodów, ogłoszono też koniec antagonizmu społecznego, a wszelkie skargi i prośby pracowników miały trafiać bezpośrednio do rządu. Taki stan rzeczy nie trwał jednak długo, bowiem kilka lat później do władzy doszedł dyktator Francisco Franco i w 1937 roku zniósł święto, zastępując je „Fiesta de la Exaltacion del Trabajo” (Święto Chwalące Pracę, przeniesione na 18 lipca, w dniu powstania narodowego). Obchody prawdziwego święta zeszły do podziemia (celebrowano je np. w teatrach, kościołach), stając się symbolem walki klasy robotniczej z reżimem Franco. Wszelkie protesty i aktywności były bardzo szybko tłumione przez aparat władzy.

Po śmierci Franco Hiszpania powoli zaczęła wracać do demokratycznych struktur, a w przypadku Święta Pracy przełomem był rok 1977. Zapoczątkowano wtedy dzisiejsze Fiesta del Trabajo w Hiszpanii, ponieważ do głosu mogły dojść związki zawodowe. Tysiące ludzi zrzeszonych w takich formacjach jak Komisje Robotnicze (CCOO) i Powszechny Związek Robotników (UGT) żądali godziwych wynagrodzeń, stabilnej pracy i lepszych warunków socjalnych. Rok później Święto Pracy w Hiszpanii znów stało się oficjalnym wydarzeniem.


Obchody Święta Pracy w Hiszpanii

Obecnie jest to święto narodowe, więc szkoły i większość firm, centrów handlowych jest zamkniętych. Sam jego przebieg ma pokojowy wydźwięk, manifestacje czy tez różne konferencje i spotkania koncentrują się głównie wokół rozmów na temat poprawy warunków pracy, osiągania większych zysków, kondycji gospodarki. Wiele osób korzysta też po prostu z dnia wolnego i spędza go wspólnie z rodziną, a w parkach, miejscach turystycznych i kurortach panuje wzmożony ruch.

Występowanie Święta Pracy w Hiszpanii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek01.05.2023Święto Pracy w Hiszpanii 2023
Środa01.05.2024Święto Pracy w Hiszpanii 2024
Piątek01.05.2026Święto Pracy w Hiszpanii 2026
Sobota01.05.2027Święto Pracy w Hiszpanii 2027
Poniedziałek01.05.2028Święto Pracy w Hiszpanii 2028
Wtorek01.05.2029Święto Pracy w Hiszpanii 2029
Środa01.05.2030Święto Pracy w Hiszpanii 2030
Czwartek01.05.2031Święto Pracy w Hiszpanii 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 1 maja