Wieczorem w kościołach parafialnych i zakonnych Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne związane z tradycyjnymi rytuałami. Przed rozpoczęciem mszy opróżnianie jest tabernakulum, w którym przez cały czas przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Od tej chwili aż do Nocy Zmartwychwstania pozostaje puste.
Msza św. wyraża dziękczynienie za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa służebnego. Jezus Chrystus podczas tradycyjnej uczty paschalnej zainicjował Eucharystię, w postaci poświęconego chleba i wina. Słowa Zbawiciela: „To czyńcie na Moją pamiątkę" uważane są za początek służebnego kapłaństwa.
Podczas śpiewy hymnu „Chwała na wysokości Bogu" biją dzwony. Po homilii następuje obrzęd umywania nóg. Główny przełożony wspólnoty kościelnej umywa i całuje stopy dwunastu mężczyznom. Obrzęd symbolizuje gest Jezusa Chrystusa i stanowi potwierdzenie służebności Kościoła wobec wiernych.
Po Mszy św. rusza procesja do tzw. ciemnicy. W tym miejscu rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu. Z ołtarza zostają zdjęte wszelkie ozdoby, świece i obrus, co symbolizuje znak odejścia Jezusa, kiedy po Ostatniej Wieczerzy został pojmany. Ołtarz pozostaje bez ozdób aż do Wigilii Paschalnej. Sam ołtarz jest symbolem Chrystusa. Kiedyś zmywano mensę ołtarzową wodą z winem, co stanowiło znak wypłynięcia krwi oraz wody z serca Jezusa. Tabernakulum zostaje otwarte i puste, a Wieczna lampka zgaszona.