Dzień św. Jerzego 2025

Do najbliższych obchodów Dnia św. Jerzego zostało 277 dni, czyli 9 miesięcy i 3 dni.

W 2025 roku Dzień św. Jerzego przypada na 23 kwietnia (środa).

Św. Jerzy – patron Katalonii i Aragonii

Według legendy Jerzy pokonał smoka, który dręczył mieszkańców Lod - w zamian za dostęp do źródła wody, otrzymywał ofiarę ze zwierząt. Gdy tych zabrakło, losowano wśród ludzi – pechowy los trafił na księżniczkę. Św. Jerzy uratował jednak dziewczynę i zabił bestię. W miejscu smoczej krwi wyrósł krzew różany, z którego Jerzy zerwał kwiat czerwonej róży i wręczył księżniczce. Wdzięczni mieszkańcy porzucili natomiast pogaństwo i zostali chrześcijanami. Śmierć św. Jerzego także była romantyczna, bowiem zbuntował się przeciw Dioklecjanowi, który prześladował wyznawców Jezusa. 23 kwietnia ok. 303 roku wydano na niego za to karę śmierci przez ścięcie. Św. Jerzy od tego czasu jest czczony jako wielki męczennik i bojownik o wiarę. Jest patronem Katalonii i Aragonii, gdzie wyjątkowo hucznie obchodzi się jego święto - Dia de Sant Jordi.

Dzień św. Jerzego w Katalonii

Św. Jerzy patronem Katalonii został w XV wieku, a jego święto obchodzi się w tym regionie od XIX wieku. To piękny dzień, bowiem jego symbolem jest kultura i miłość. 23 kwietnia nazywany jest również „Dia de los Amantes”, czyli „Dzień Kochanków”. Najbardziej poszukiwanym towarem w dniu św. Jerzego w Barcelonie jest czerwona róża, która przypomina o wielkiej odwadze patrona i bezinteresownej miłości. Mężczyźni obdarowują tym kwiatem swoje kobiety, a tradycja ta sięga XV wieku. Wtedy to podczas targów róż wręczano je wszystkim paniom, które uczestniczyły w mszy w kaplicy św. Jerzego. Panie często odwdzięczają się natomiast książką, bowiem to drugi
zwyczaj w dniu patrona, choć akurat nie związany bezpośrednio z pogromcą smoka. 23 kwietnia to Dzień Książki, rocznica pochówku Miguela Cervantesa i śmierci Williama Shakespeare’a (według kalendarza juliańskiego, w kalendarzu gregoriańskim jest to 3 maja).

Róże oraz książki można kupić m. in. na La Rambla, plaça Catalunya, Passeig de Gràcia, gdzie wystawiane są stragany z tymi produktami. Tak naprawdę jednak to w całej Katalonii można natknąć się na takie stoiska, a księgarnie i kwiaciarnie są oblegane od rana do nocy. W wielu miejscach organizowane są spotkania autorskie z pisarzami, koncerty uliczne, wydarzenia kulturalne czy pokazy sardany, czyli narodowego tańca katalońskiego. 23 kwietnia wiele muzeów i innych zabytkowych obiektów w Barcelonie, jak Sagrada Família czy Casa Batlló przygotowują dni otwarte i specjalne atrakcje dla zwiedzających.

Katalończycy od wielu lat dążą do niepodległości od Hiszpanii, przynależność do swojej małej ojczyzny wyrażają oczywiście także w dniu swojego patrona. Na budynkach publicznych i domach powiewają flagi narodowe Senyera.

Dzień św. Jerzego w Aragonii

Dzień św. Jerzego w Hiszpanii równie uroczyście obchodzony jest w Aragonii. To patron tej wspólnoty autonomicznej, a więc 23 kwietnia obchodzony jest jednocześnie także Dzień Aragonii. Św. Jerzy w cudowny sposób pomógł wygrać Piotrowi I bitwę pod Alcoraz w 1096 roku, dzięki czemu uratował region przed najazdem muzułmanów. Krzyż św. Jerzego znajduje się w herbie miasta oraz całej Aragonii.

W ramach święta odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, sportowe, parady, wręczane są nagrody dla zasłużonych mieszkańców. Więcej można poczytać o św. Jerzym w artykule Dzień Aragonii.

Dzień św. Jerzego w Walencji

W Walencji Dzień Św. Jerzego w dużej mierze przypomina obchody w Katalonii, warto jednak wspomnieć o mieście Alcoi. Podobna sytuacja jak w Aragonii – św. Jerzy pomógł żołnierzom w walce z muzułmanami podczas oblężenia miasta. Dziś 23 kwietnia przechodzi tam barwna parada, w której udział biorą dwie armie: Maurów i chrześcijan. Odtwarzają one historyczne oblężenie miasta, kiedy pogromca smoka się za nimi wstawił.

Występowanie Dnia św. Jerzego w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela23.04.2023Dzień św. Jerzego 2023
Wtorek23.04.2024Dzień św. Jerzego 2024
Czwartek23.04.2026Dzień św. Jerzego 2026
Piątek23.04.2027Dzień św. Jerzego 2027
Niedziela23.04.2028Dzień św. Jerzego 2028
Poniedziałek23.04.2029Dzień św. Jerzego 2029
Wtorek23.04.2030Dzień św. Jerzego 2030
Środa23.04.2031Dzień św. Jerzego 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Regiony

Święto jest obchodzone tylko w wybranych regionach kraju:

Aragonia, Katalonia i Walencja

Święta i obchody w kolejnych dniach po 23 kwietnia