Dzień Aragonii 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Aragonii zostało 141 dni, czyli 4 miesiące i 20 dni.

W 2025 roku Dzień Aragonii przypada na 23 kwietnia (środa).

Święto Aragonii przypada 23 kwietnia, w dniu rocznicy śmierci patrona św. Jerzego. To on dawniej pomógł wygrać wojskom aragońskim z muzułmanami. Święto jest okazją do dobrej zabawy – licznych koncertów, przedstawień, ale też i do wręczenia nagród zasłużonym mieszkańcom czy udziału w uroczystym nabożeństwie.

Położona we wschodniej części Hiszpanii Aragonia jest czwartym największym regionem w tym kraju. W jej skład wchodzą prowincje Huesca, Teruel i Saragossa (stolica). Charakteryzuje go górski krajobraz (pasma górskie Pireneje oraz Sistema Ibérico) oraz liczne zabytki – kościoły czy ruiny rzymskie. Patronem Aragonii jest św. Jerzy, pogromca smoka, który w mieście Lod zrobił sobie gniazdo na źródle wody. By mieszkańcy mogli przejść do niego, musieli ofiarować bestii owcę, a jeśli tej nie było, wybór padał na miejscową dziewczynę. Pewnego dnia ten przykry los spotkał księżniczkę, jednak św. Jerzy uratował ją oraz zabił smoka. Dzięki swojej bohaterskiej postawie został obwołany patronem wielu krajów (np. Anglii), zakonów rycerskich, wędrowców czy harcerzy.

Historia Dnia Aragonii

Jeśli chodzi o związek pogromcy smoka z Aragonią, to źródła historyczne wskazują m. in. na bitwę pod Alcoraz w 1096 roku. Król Aragonii Piotr I podbił wtedy Huescę dzięki jego wsparciu. Św. Jerzy pojawił się w krytycznym momencie, kiedy muzułmańskie wojska rywala zdominowały chrześcijańską armię z Aragonii, i przesądził losy bitwy. Według legendy przybył na białym koniu, trzymając w ręce duży krzyż. Na cześć tego wydarzenia, krzyż św. Jerzego umieszczono w herbie miasta oraz całej Aragonii.

Historia święta jest bardzo długa, bowiem Kortezy Aragonii ogłosiły je w 1461 roku. Przez setki lat na dobre zakorzeniło się więc w świadomości mieszkańców regionu. Wkrótce po wprowadzeniu nowej konstytucji z 1978 roku oficjalnie uchwalono Día de Aragón, ale była to tylko formalność.

Obchody Dnia Aragonii

W dniu tego państwowego święta we wspólnocie autonomicznej Aragonii szkoły, większość firm, sklepów i instytucji jest zamkniętych. Ludzie biorą udział w nabożeństwach poświęconych św. Jerzemu, ponadto w całym regionie organizuje się różne imprezy i inicjatywy kulturalno-społeczne. Są to parady, marsze, koncerty, przedstawienia teatralne, wspólne posiłki i degustacje wina, wystawy lokalnych produktów i tradycyjnego rzemiosła. W Saragossie na Placu Aragońskim, przed pomnikiem Jana V z Lanuzy (Najwyższy Sędzia Królestwa Aragonii za panowania Filipa II)
mieszkańcy układają kwiaty we wzór flagi Aragonii. Święto to dla niektórych osób także dobra okazja, by zamanifestować swoje poglądy na demonstracjach politycznych, np. potrzebę zwiększenia uprawnień dla regionu. Na wielu budynkach publicznych i domach powiewa flaga regionu, mieszkańcy chodzą w koszulkach odnoszonych się do symboli regionu. Inny charakterystyczny akcent święta to taniec Jota, jeden z najpopularniejszych hiszpańskich tańców czy też deser El Lanzón.

Podobnie jak w przypadku wielu innych nietypowych świąt w Hiszpanii, z okazji Dnia Aragonii przyznawane są nagrody dla zasłużonych ludzi z regionu. Naukowcy, dziennikarze, artyści czy duchowni wyróżniani są od 1984 roku, kiedy to Rada Generalna Aragonii uchwaliła to najwyższe odznaczenie w Autonomicznej Wspólnocie Aragonii.

Występowanie Dnia Aragonii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela23.04.2023Dzień Aragonii 2023
Wtorek23.04.2024Dzień Aragonii 2024
Czwartek23.04.2026Dzień Aragonii 2026
Piątek23.04.2027Dzień Aragonii 2027
Niedziela23.04.2028Dzień Aragonii 2028
Poniedziałek23.04.2029Dzień Aragonii 2029
Wtorek23.04.2030Dzień Aragonii 2030
Środa23.04.2031Dzień Aragonii 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Regiony

Święto jest obchodzone tylko w wybranych regionach kraju:

Aragonia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 23 kwietnia