Wielki Czwartek w Niemczech 2024

Obchody Wielkiego Czwartku w Niemnczech były 30 dni temu.

W 2024 roku obchody Wielkiego Czwartku w Niemnczech przypadły na 28 marca (czwartek).

Wielki Czwartek (Gründonnerstag) nazywany jest w Niemczech również Zielonym Czwartkiem. Według jednych nazwa ta pochodzi od koloru szat liturgicznych noszonych tego dnia przez księży do XVI wieku. Inni wskazują na pokutników, których nazywano w średniowieczu „Zielonymi”.To właśnie w Wielki Czwartek otrzymywali oni publiczne rozgrzeszenie. W niektórych regionach Niemczech miał on również szczególne znaczenie, jako dzień pierwszego wiosennego siewu, stąd też może pochodzić nazwa. Wiadomo tylko, że zaczęto używać jej w XIII wieku.


Wielki Czwartek w Niemczech

W niemieckich kościołach, zarówno katolickich jak i protestanckich, odbywają się nabożeństwa upamiętniające ostatnią wieczerzę Jezusa Chrystusa z apostołami. Ważnym zdarzeniem podczas tego spotkania było obmycie nóg uczniom przez Syna Bożego. Dlatego też w niektórych kościołach praktykuje się ten zwyczaj – kapłan myje nogi wybranym wiernym.

Tradycja związana z Wielkim Czwartkiem w Niemczech nakazuje zjeść jakieś zielone warzywo, czyli np. sałatę, szczypiorek, szpinak. Na wielu stołach, a już na pewno we Frankfurcie, nie może zabraknąć zielonego sosu przyrządzonego tradycyjnie z siedmiu ziół. Podaje się go do gotowanych ziemniaków z jajkami na twardo. W metropolii w Hesji stoi nawet pomnik tego dania, a co roku w maju odbywa się Festiwal Zielonego Sosu.

Zgodnie ze starą ludową tradycją, Zielony Czwartek to dobry dzień, aby wykąpać się, zrobić pranie i posprzątać dom w ramach przygotowań do Wielkanocy.


Zielone jajka

W Mühlhausen w Turyngii każdy mieszkaniec powinien zjeść upieczony precel wypełniony budyniem w Wielki Czwartek, ponieważ w przeciwnym razie mogą wyrosnąć mu uszy psa. W dniu wspomnienia ostatniej wieczerzy Chrystusa i apostołów kolorem zielonym maluje się również jajka. Niektórzy ludzie umieszczają je w pobliżu zwierząt gospodarskich, aby chronić je przed chorobami, lub zakopują w pobliżu potoku aby zapobiec powodziom. Zgodnie z innym przesądem, zakopanie wielkanocnych jajek na polu zapewni bogaty urodzaj.

W Weimarze pielęgnowana jest tradycja, którą zapoczątkował poeta Johann Wolfgang Goethe. Co roku w Wielki Czwartek zapraszał on dzieci do swojego ogrodu, w którym chował dla nich jajka. Władze miasta podtrzymują ten zwyczaj i zapraszają dzieci na szukanie pisanek chowanych przez wielkanocnego zajączka do parku nad rzeką Ilm, gdzie znajduje się letni dom Goethego.

Występowanie Wielkiego Czwartku w Niemnczech w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek14.04.2022Wielki Czwartek w Niemczech 2022
Czwartek06.04.2023Wielki Czwartek w Niemczech 2023
Czwartek17.04.2025Wielki Czwartek w Niemczech 2025
Czwartek02.04.2026Wielki Czwartek w Niemczech 2026
Czwartek25.03.2027Wielki Czwartek w Niemczech 2027
Czwartek13.04.2028Wielki Czwartek w Niemczech 2028
Czwartek29.03.2029Wielki Czwartek w Niemczech 2029
Czwartek18.04.2030Wielki Czwartek w Niemczech 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 28 marca