Dzień św. Szczepana w Irlandii 2022

Do najbliższych obchodów Dnia św. Szczepana w Irlandii zostało 18 dni.

W 2022 roku Dzień św. Szczepana w Irlandii przypada na 26 grudnia (poniedziałek).

Dzień św. Szczepana w Irlandii (St. Stephen’s Day), w Polsce lepiej znany jako drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, ma kilka ciekawych tradycji. Do najpopularniejszych należy z pewnością kolędowanie przez Chłopców Strzyżyka.

W Dzień św. Szczepana w Irlandii, kraj przemierzają kolędnicy nazywani Wren Boys, czyli Chłopcy Strzyżyka. Sama nazwa tego rytuału to z kolei Wren Day. Strzyżyk według legendy wydał kryjówkę św. Szczepana, przez co pierwszy męczennik został stracony. Inna historia mówi o tym, że zdradził również irlandzkich żołnierzy w walce z siłami Cromwella. Strzyżyk siedział na jednym z bębnów i spowodował dźwięk, który obudził śpiącego wartownika i ten uratował obóz. Ptaszek w opinii dawnych mieszkańców Zielonej Wyspy zasłużył na karę. W starożytności polowano na niego, zabijano i wieszano na ostrokrzewie. Dziś na szczęście nie morduje się już ptaka, a tylko umieszcza wizerunek w gałązce ostrokrzewu, w pudełku lub klatce. Ubrani w maski, kolorowe stroje kolędnicy chodzą z nim po domach, pubach i śpiewają lub grają na instrumentach. W zamian otrzymują prezenty lub pieniądze, które idą przeważnie na cele charytatywne. Najbardziej spektakularne wydarzenie, w którym biorą udział Chłopcy Strzyżyka ma miejsce w hrabstwie Kerry, w miasteczku Dingle – tam odbywa się kolorowa parada, występy muzyczne, ludzie poprzebierani są w wymyślne stroje. Inna ciekawa impreza ze strzyżykiem w roli głównej ma miejsce w Listow.

W Irlandii w Dniu św. Szczepana odbywają się też prestiżowe wyścigi konne, najważniejszy w Dublinie, gdzie znajduje się słynny tor Leopardstown Racecourse. Zjeżdżają tam gwiazdy tego sportu, celebryci, w ramach świątecznego festiwalu odbywa się także koncert. Inne zawody sportowe, które cieszą się popularnością podczas Dnia św. Szczepana w Irlandi to Stephen's Day Hurling Challenge Match rozgrywany w Broomfield. Hurling to gra zespołowa przypominająca hokej na trawie połączony z piłką nożną. Pochodzi właśnie z Irlandii, jej historia to ponad 4000 lat rywalizacji.

Tradycją, która przetrwała z dawnych lat jest Boxing Day. Rozdaje się wtedy prezenty lub płaci się ludziom, którzy służą przez cały rok, np. kurierom, mleczarzom. Wywodzi się to z czasów, kiedy w Boże Narodzenie szlachcicie i bogatsi obywatele płacili swojej służbie. Prezenty, najczęściej jedzenie i ubrania, pakowano do pudełka, stąd nazwa Boxing Day.

Dzień Świętego Stefana jest powszechnym dniem odwiedzin rodziny i przyjaciół, bowiem w Boże Narodzenie raczej nie chodzi się po domach.

Występowanie Dnia św. Szczepana w Irlandii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota26.12.2020Dzień św. Szczepana w Irlandii 2020
Niedziela26.12.2021Dzień św. Szczepana w Irlandii 2021
Wtorek26.12.2023Dzień św. Szczepana w Irlandii 2023
Czwartek26.12.2024Dzień św. Szczepana w Irlandii 2024
Piątek26.12.2025Dzień św. Szczepana w Irlandii 2025
Sobota26.12.2026Dzień św. Szczepana w Irlandii 2026
Niedziela26.12.2027Dzień św. Szczepana w Irlandii 2027
Wtorek26.12.2028Dzień św. Szczepana w Irlandii 2028

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Wielka Brytania 🇬🇧 - Boxing Day
Niemcy 🇩🇪 - Boże Narodzenie
Włochy 🇮🇹 - Świętego Szczepana
Stany Zjednoczone 🇺🇸 - Boxing Day
Francja 🇫🇷 - Święto św. Szczepana (wybrane departamenty)
Kanada 🇨🇦 - Boxing Day
Holandia 🇳🇱 - Boże Narodzenie
Austria 🇦🇹 - Uroczystość św. Szczepana
Czechy 🇨🇿 - Boże Narodzenie
Hiszpania 🇪🇸 - Dzień św. Szczepana (Katalonia)
Litwa 🇱🇹 - Boże Narodzenie