Dzień św. Szczepana w Irlandii 2024

Do najbliższych obchodów Dnia św. Szczepana w Irlandii zostało 191 dni, czyli 6 miesięcy i 8 dni.

W 2024 roku Dzień św. Szczepana w Irlandii przypada na 26 grudnia (czwartek).

Dzień św. Szczepana w Irlandii (St. Stephen’s Day), w Polsce lepiej znany jako drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, ma kilka ciekawych tradycji. Do najpopularniejszych należy z pewnością kolędowanie przez Chłopców Strzyżyka.

W Dzień św. Szczepana w Irlandii, kraj przemierzają kolędnicy nazywani Wren Boys, czyli Chłopcy Strzyżyka. Sama nazwa tego rytuału to z kolei Wren Day. Strzyżyk według legendy wydał kryjówkę św. Szczepana, przez co pierwszy męczennik został stracony. Inna historia mówi o tym, że zdradził również irlandzkich żołnierzy w walce z siłami Cromwella. Strzyżyk siedział na jednym z bębnów i spowodował dźwięk, który obudził śpiącego wartownika i ten uratował obóz. Ptaszek w opinii dawnych mieszkańców Zielonej Wyspy zasłużył na karę. W starożytności polowano na niego, zabijano i wieszano na ostrokrzewie. Dziś na szczęście nie morduje się już ptaka, a tylko umieszcza wizerunek w gałązce ostrokrzewu, w pudełku lub klatce. Ubrani w maski, kolorowe stroje kolędnicy chodzą z nim po domach, pubach i śpiewają lub grają na instrumentach. W zamian otrzymują prezenty lub pieniądze, które idą przeważnie na cele charytatywne. Najbardziej spektakularne wydarzenie, w którym biorą udział Chłopcy Strzyżyka ma miejsce w hrabstwie Kerry, w miasteczku Dingle – tam odbywa się kolorowa parada, występy muzyczne, ludzie poprzebierani są w wymyślne stroje. Inna ciekawa impreza ze strzyżykiem w roli głównej ma miejsce w Listow.

W Irlandii w Dniu św. Szczepana odbywają się też prestiżowe wyścigi konne, najważniejszy w Dublinie, gdzie znajduje się słynny tor Leopardstown Racecourse. Zjeżdżają tam gwiazdy tego sportu, celebryci, w ramach świątecznego festiwalu odbywa się także koncert. Inne zawody sportowe, które cieszą się popularnością podczas Dnia św. Szczepana w Irlandi to Stephen's Day Hurling Challenge Match rozgrywany w Broomfield. Hurling to gra zespołowa przypominająca hokej na trawie połączony z piłką nożną. Pochodzi właśnie z Irlandii, jej historia to ponad 4000 lat rywalizacji.

Tradycją, która przetrwała z dawnych lat jest Boxing Day. Rozdaje się wtedy prezenty lub płaci się ludziom, którzy służą przez cały rok, np. kurierom, mleczarzom. Wywodzi się to z czasów, kiedy w Boże Narodzenie szlachcicie i bogatsi obywatele płacili swojej służbie. Prezenty, najczęściej jedzenie i ubrania, pakowano do pudełka, stąd nazwa Boxing Day.

Dzień Świętego Stefana jest powszechnym dniem odwiedzin rodziny i przyjaciół, bowiem w Boże Narodzenie raczej nie chodzi się po domach.

Występowanie Dnia św. Szczepana w Irlandii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek26.12.2022Dzień św. Szczepana w Irlandii 2022
Wtorek26.12.2023Dzień św. Szczepana w Irlandii 2023
Piątek26.12.2025Dzień św. Szczepana w Irlandii 2025
Sobota26.12.2026Dzień św. Szczepana w Irlandii 2026
Niedziela26.12.2027Dzień św. Szczepana w Irlandii 2027
Wtorek26.12.2028Dzień św. Szczepana w Irlandii 2028
Środa26.12.2029Dzień św. Szczepana w Irlandii 2029
Czwartek26.12.2030Dzień św. Szczepana w Irlandii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 26 grudnia