Świętego Szczepana we Włoszech 2022

Do najbliższych obchodów Świętego Szczepana we Włoszech zostało 18 dni.

W 2022 roku Świętego Szczepana we Włoszech przypada na 26 grudnia (poniedziałek).

Najbardziej uroczystym dniem gwiazdki w Italii jest Boże Narodzenie, czyli 25 grudnia. To właśnie wtedy Włosi spotykają się w rodzinnym gronie, przy bogato zastawionym stole. Mogą wtedy bez wyrzutów sumienia oddawać się ucztowaniu, ponieważ kolejny dzień jest wolny od pracy. To właśnie Dzień św. Szczepana, czyli Il giorno di Santo Stefano.

Kościół ustanowił wspomnienie jego osoby, bowiem zasłynął on ze swoich cudów, jak i otwartym potępieniem instytucji Świątyni i Prawa. Według jej członków był winny licznych nawróceń wiary, co świadczy o jego wielkości. Bezkompromisowe poglądy sprowadziły jednak na niego podstępną śmierć, za którą odpowiedzialni byli właśnie członkowie tej organizacji. Został ukamienowany około 33 roku n.e. Wspólnota chrześcijańska obwołała go pierwszym męczennikiem, bowiem to on pierwszy przelał krew na świadectwo wiary Chrystusa.

We Włoszech kilkanaście gmin nosi imię Santo Stefano i generalnie należy on do grona najbardziej lubianych świętych w tym kraju. Dzień 26 grudnia jest na półwyspie Apenińskim świętem państwowym od 1947 roku. Rząd zdecydował się ustanowić go z jednej strony za religijne zasługi św. Szczepana i podkreślić znaczenie narodzin Dzieciątka Jezus ale i z bardziej prozaicznych powodów … by przedłużyć czas świąt (identyczna sytuacja miała miejsce z Poniedziałkiem Wielkanocnym). Tak więc mieszkańcy Italii wykorzystują Dzień św. Szczepana na kolejne spotkania w rodzinnym gronie, dojadanie świątecznych potraw i szeroko rozumiany odpoczynek. Dla jednych będzie to oglądanie kultowych filmów, gra w karty lub Tombolę, inni wybierają jego aktywną wersję, np. zwiedzając włoskie katedry czy jarmarki bożonarodzeniowe. W niektórych miejscach odbywają się także procesje w hołdzie św. Szczepanowi. Organizowane są także koncerty z kolędami i przedstawienia dla dzieci, w wielu miejscach można spotkać się z obiadami charytatywnymi dla biednych. Św. Szczepan był bowiem patronem bezdomnych i biednych. By się za to odwdzięczyć świętemu, Włosi przekazują również datki na Kościół, szpitale i organizacje charytatywne.

W południowej Apulii mieszkańcy Putignano organizują sięgający starożytności festiwal, w którym lokalni artyści występują używając lokalnego dialektu. Poruszają najróżniejsze tematy bieżące, łącznie z polityką. Pierwszy raz odbył się w 1394 roku, kiedy przechowywano tam relikwie świętego. W popularnym kurorcie Canzo, w Lombardii, celebruje się uroczystą mszę i spala przed kościołem kulę pokrytą watą, co symbolizuje niespójność ulotnych rzeczy życia. W Padwie w północnej Wenecji Euganejskiej ponad 300 ludzi co roku odtwarza historię o Santo Stefano.

Występowanie Świętego Szczepana we Włoszech w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota26.12.2020Świętego Szczepana we Włoszech 2020
Niedziela26.12.2021Świętego Szczepana we Włoszech 2021
Wtorek26.12.2023Świętego Szczepana we Włoszech 2023
Czwartek26.12.2024Świętego Szczepana we Włoszech 2024
Piątek26.12.2025Świętego Szczepana we Włoszech 2025
Sobota26.12.2026Świętego Szczepana we Włoszech 2026
Niedziela26.12.2027Świętego Szczepana we Włoszech 2027
Wtorek26.12.2028Świętego Szczepana we Włoszech 2028

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Wielka Brytania 🇬🇧 - Boxing Day
Niemcy 🇩🇪 - Boże Narodzenie
Stany Zjednoczone 🇺🇸 - Boxing Day
Francja 🇫🇷 - Święto św. Szczepana (wybrane departamenty)
Kanada 🇨🇦 - Boxing Day
Holandia 🇳🇱 - Boże Narodzenie
Austria 🇦🇹 - Uroczystość św. Szczepana
Irlandia 🇮🇪 - Dzień św. Szczepana
Czechy 🇨🇿 - Boże Narodzenie
Hiszpania 🇪🇸 - Dzień św. Szczepana (Katalonia)
Litwa 🇱🇹 - Boże Narodzenie

Święta i obchody w kolejnych dniach po 26 grudnia