Boxing Day 2024

Do najbliższych obchodów Boxing Day w Kanadzie zostało 218 dni, czyli 7 miesięcy i 4 dni.

W 2024 roku Boxing Day przypada na 26 grudnia (czwartek).

Kiedy w Polsce 26 grudnia szykujemy się do dalszego konsumowania świątecznych potraw i spotkań z rodziną, w tym czasie Kanadyjczycy polują na wyprzedaże. Boxing Day to jednak nie tylko zakupy - Kanada to kraj zakochany w hokeju, a w tym dniu nie brakuje okazji, by obejrzeć ukochany sport.


Skąd nazwa Boxing Day?

Boxing Day to święto, które oficjalnie obchodzone jest od 1871 roku w Zjednoczonym Królestwie i krajach, które należały kiedyś do Imperium Brytyjskiego. Jednym z takich państw jest Kanada, do której święto przywędrowało właśnie z Europy.

Nazwa pochodzi najprawdopodobniej od średniowiecznego zwyczaju, zgodnie z którym bogaci właściciele ziemscy gromadzili 26 grudnia swoją służbę i dziękowali im za całoroczną pracę. Pracownicy otrzymywali pieniądze, jedzenie lub odzież, a podarunki zapakowane były w pudełka (po angielsku pudełko to „box”). Inna z wersji mówi, że służba mogła zabrać w pudełku dla swoich rodzin część żywności pozostałej po uroczystościach bożonarodzeniowych. Nazwa może też odnosić się do słowa „lockbox”. Była to skarbonka w kościele, do której wierzący wrzucali datki potrzebującym. Wszystkie te historie mają jeden wspólny mianownik - obdarowywanie biednych. Trochę inny wydźwięk ma teoria, według której termin Boxing Day pochodzi od średniowiecznego zwyczaju, zgodnie z którym 26 grudnia wkładano do pudełka strzyżyka i obnoszono po wszystkich domach we wsi. Dzięki temu kolejny rok miał być szczęśliwy i obfity w plony.


Boxing Day po kanadyjsku – zakupy i hokej

Specyfika Kanady jest taka, że tylko kilka świąt jest jednakowo przestrzeganych w całym kraju, np. Boże Narodzenie czy Dzień Kanady. Nie dotyczy to Boxing Day, kwestie tego czy jest to święto i czy otwarte są sklepy, regulują przepisy prowincjonalne i terytorialne. Na przykład w Saskatchewan jest to święto państwowe, wiele organizacji i firm jest zamkniętych, ale większość sklepów jest otwartych. W takich prowincjach jak Nowy Brunszwik, Nowa Szkocja, Wyspa Księcia Edwarda, Nowa Fundlandia i Labrador oraz Ontario, sklepy w drugi dzień świąteczny są nieczynne. Wyprzedaże rozpoczynają się wtedy 27 grudnia. W Quebecu, Albercie i Kolumbii Brytyjskiej Boxing Day nie jest oficjalnym świętem.

Choć Kanada to zamożne państwo, Boxing Day jest dla wielu mieszkańców Kraju Klonowego Liścia okazją do upolowania ciekawych promocji w sklepach. Niektórzy szykują się z dużym wyprzedzeniem, zajmując kolejkę już w nocy. Promocje sięgają nawet 70%, jest więc o walczyć, zwłaszcza że liczba produktów jest ograniczona. Najbardziej rozchwytywane towary to przede wszystkim sprzęt elektroniczny, AGD, ubrania, kosmetyki. W ostatnich czasach Boxing Day rozszerzono na cały tydzień (tzw. Boxing Week) więc w wielu miejscach te kolejki są mniejsze.

26 grudnia w Kanadzie nie wszędzie panuje szaleństwo związane z zakupami, ale z hokejem już tak. Popularnym zwyczajem podczas Boxing Day jest oglądanie meczu wspólnie ze znajomymi czy rodziną. Kanada jest światową potęga w hokeja, a więc zawodnicy są narodową dumą. W szwajcarskim Davos pomiędzy drugim dniem świąt Bożego Narodzenia, a Nowym Rokiem.
odbywa się towarzyski Puchar Spenglera, najstarszy turniej hokejowy na świecie. Kanada radzi sobie w nim znakomicie, więc jej obywatele 26 grudnia są zazwyczaj w dobrych humorach. Inny turniej, w którym ten zespół zazwyczaj deklasuje przeciwników to World Junior Hockey Championships, czyli Mistrzostwa Świata U-20. Kanada regularnie jest gospodarzem tej imprezy, więc dla wielu obywateli kraju Kraj Klonowego Syropu jest to okazja by na żywo podziwiać swoich zawodników.

Występowanie Boxing Day w Kanadzie w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek26.12.2025Boxing Day 2025
Sobota26.12.2026Boxing Day 2026
Niedziela26.12.2027Boxing Day 2027
Wtorek26.12.2028Boxing Day 2028
Środa26.12.2029Boxing Day 2029
Czwartek26.12.2030Boxing Day 2030
Piątek26.12.2031Boxing Day 2031
Niedziela26.12.2032Boxing Day 2032

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 26 grudnia