Dzień Świętego Szczepana 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Świętego Szczepana zostało 16 dni.

W 2024 roku Dzień Świętego Szczepana przypada na 26 grudnia (czwartek).

Dzień św. Szczepana w Polsce to dla wielu osób po prostu drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Tymczasem dawniej jego obchody były istotną częścią okresu gwiazdkowego i miały dość huczny przebieg.

Św. Szczepan

Dzień św. Szczepana upamiętnia postać pierwszego chrześcijańskiego męczennika za grzechy. Szczepan był Żydem, przywódcą grupy znanej jako helleniści. Został bezpodstawnie aresztowany za bluźnierstwa przeciw Bogu i Mojżeszowi. Jego wrogowie, Sanhedryn (najwyższa żydowska instytucja religijna i sądownicza) skazała go na śmierć przez ukamienowanie. Zginął ok. 36 roku. Jego kult rozwinął się bardzo szybko, także w Polsce, o czym świadczy fakt, że ponad 80 miejscowości wzięło swoją nazwę od imienia świętego Szczepana.

Obchody Dnia Szczepana w Polsce – dawniej

Jedną z najbardziej charakterystycznych tradycji związanych z Dniem św. Szczepana w Polsce było sypianie owsa w kościele podczas mszy. Ludzie obrzucali się także w drodze powrotnej oraz po przybyciu do domu. Tam smarowano miodem deski na suficie, jeśli ziarno do nich przylegało, oznaczało to dobre zbiory najbliższego lata.

Dzień św. Szczepana kiedyś nazywany był „szczodrym”, ponieważ służba dworska otrzymywała od swoich pracodawców prezenty oraz miała dzień wolny. Najczęściej wykorzystywano go na wspólną biesiadę. Niekiedy zdarzało się nawet, że pomoc domowa i domownicy zamieniali się na ten jeden dzień rolami. Mówi o tym popularne dawniej przysłowie:

„Na Święty Szczepan
Każdy sługa pan,
Gospodarz ze sługą
Idą jedną drogą,
Sługa z gospodarzem
Piją piwo razem.”

Bawiła się zresztą nie tylko służba, ale i większość Polaków. Był to czas spotkań rodzinnych, ze znajomymi, sąsiadami przy suto zastawionym stole, a karczmy pękały w szwach. Dla wielu kawalerów i panien 26 grudnia stanowił dobry okres na szukanie swojej drugiej połówki.

Doskonale znany i obecny do dziś zwyczaj to kolędowanie. Młodzież przebrana za różne postacie odwiedzała domostwa i w wesołej atmosferze odgrywała sceny związane z narodzinami Jezusa i składała życzenia. Dla gospodarza wizyta kolędników stanowiła dobrą wróżbę na przyszłość, stąd nie żałowano im poczęstunku i drobnych upominków czy pieniędzy.

Obchody Dnia Szczepana w Polsce – współcześnie

Dziś Dzień św. Szczepana w Polsce kojarzy się z odpoczynkiem oraz spotkaniami rodzinnymi. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych regionach kraju zachowały się dawne tradycje, zarówno obsypywanie owsem kościołów, kolędowanie a nawet zamiana ról przez służbę i pracodawców.

Na pamiątkę pierwszego męczennika, kapłani zakładają na nabożeństwo czerwone ornaty, a wielu świątyniach czytany jest list Rektora Katolickiego Uniwersytetu Katolickiego im. Jana Pawła II.

Występowanie Dnia Świętego Szczepana w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek26.12.2022Dzień Świętego Szczepana 2022
Wtorek26.12.2023Dzień Świętego Szczepana 2023
Piątek26.12.2025Dzień Świętego Szczepana 2025
Sobota26.12.2026Dzień Świętego Szczepana 2026
Niedziela26.12.2027Dzień Świętego Szczepana 2027
Wtorek26.12.2028Dzień Świętego Szczepana 2028
Środa26.12.2029Dzień Świętego Szczepana 2029
Czwartek26.12.2030Dzień Świętego Szczepana 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 26 grudnia