Sylwester w Irlandii 2024

Do najbliższych obchodów Sylwestra w Irlandii zostało 165 dni, czyli 5 miesięcy i 12 dni.

W 2024 roku Sylwester w Irlandii przypada na 31 grudnia (wtorek).

Irlandczycy od setek lat praktykują uroczystości, by pożegnać najciemniejszą, ostatnią część roku. Dawniej rozpalali oni wielkie ogniska, by wprowadzić światło w ciemność, organizowali biesiady i oddawali się rytualnym tańcom. Obecnie sylwester wygląda nieco inaczej, niż za czasów praprzodków mieszkańców Zielonej Wyspy, ale Irlandczycy nadal bawią się i tańczą, a ciemne niebo rozświetlają nie ogniem, a pokazami laserowymi.


Sylwester w Irlandii

Uroczystości sylwestrowe w Irlandii (w lokalnym dialekcie mówi się na nie Oíche Chinn Bliana, Oíche na Coda Móire lub Oíche Chaille) generalnie są skromne, jeśli przyrównamy je choćby do Polski. U nas w każdym mieście organizowane są koncerty i pokazy fajerwerków, w Irlandii raczej tylko w tych największych. Najbardziej spektakularna impreza ma miejsce w Dublinie. New Year’s Festival Dublin to kilka wydarzeń odbywających się w okolicach Custom House (siedziba Departamentu Środowiska, społeczności i samorządu lokalnego Republiki Irlandzkiej). Główne atrakcje przygotowywane są na sylwestra, kiedy ma miejsce koncert, pokaz muzyczno-laserowy. Impreza rozciągnięta jest jednak na kilka dni, są także eventy dla dzieci i całych rodzin.

W pozostałych miastach uroczystości są skromniejsze, choć nie brakuje krótkich parad, występów tradycyjnych muzyków i pokazów laserowych. Wszędzie obowiązuje surowy zakaz sprzedaży fajerwerków. To nie znaczy jednak, że Irlandczycy 31 grudnia o północy śpią. Bary, puby, restauracje, hotele i inne lokale są pełne ludzi, co chwila ktoś wznosi toast Guinnessem czy szklanką whiskey. Niektóre puby pobierają nawet opłatę za wstęp, co dla niektórych jest bulwersujące, ale nie zmienia to faktu, że w każdym niemal lokalu jest komplet. Noc sylwestrowa nie jest też tak uroczysta jak w Polsce pod względem strojów – w naszym kraju panie szykują się już kilka dni wcześniej, gorączkowo myśląc o wyjątkowej sukni, kosmetyczce i fryzjerce. W Irlandii powitanie Nowego Roku traktowane jest bardziej jako normalne sobotnie wyjście „na miasto”. Chyba, że ktoś wybiera się do naprawdę prestiżowego miejsca, na uroczysty bal. Wiele osób wita Nowy Rok w domu, w gronie rodziny i przyjaciół. Domówki rządzą się swoimi prawami, nie brakuje więc alkoholu, poczęstunku, muzyki czy oglądania telewizji sylwestrowej.


Sylwestrowe tradycje w Irlandii

Warto poświęcić kilka słów o dawnych irlandzkich tradycjach, które w niektórych domach nadal są praktykowane. Tak więc wierzono, że w Nowy Rok trzeba wejść z dobrym zaopatrzeniem. W noc sylwestrową nie powinno więc zabraknąć żywności, opału, wody i innych artykułów gospodarstwa domowego. Miało to zapewnić dostatek w najbliższej przyszłości. Pod żadnym jednak pozorem nie wolno było czerpać wody ze studni po zachodzie słońca, przeciwstawienie się temu mogło sprowadzić na rodzinę suszę. Irlandczycy sylwester nazywali kiedyś „Oíche na Coda Móire”, czyli „noc dużej porcji”. Zgodnie z tym należało najeść się do syta, ponieważ miało to zapewnić obfite zapasy na nadchodzący rok. Drugą ważną kwestią było wysprzątanie całego domu – kobiety wycierały kurze, myły okna itp., a mężczyźni dokonywali niezbędnych napraw. Bardzo wzruszającą tradycją jest pamięć o zmarłych członkach rodziny. W noc sylwestrową zostawiano dla nich miejsce przy stole oraz niezamknięte na klucz drzwi frontowe – wszystko po to, by bliscy mogli bez problemu wrócić do domu. W wierzeniach dawnych Celtów Nowy Rok stanowił też okazję do znalezienia miłości. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia wystarczyło włożyć pod poduszkę jemiołę, by w snach ukazał się wymarzony i przyszły partner. Ciekawym i dość specyficznym zwyczajem było walenie chlebem świątecznym o ściany i drzwi domostwa, co miało wypędzić z niego pecha i zaprosić szczęście.

Występowanie Sylwestra w Irlandii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota31.12.2022Sylwester w Irlandii 2022
Niedziela31.12.2023Sylwester w Irlandii 2023
Środa31.12.2025Sylwester w Irlandii 2025
Czwartek31.12.2026Sylwester w Irlandii 2026
Piątek31.12.2027Sylwester w Irlandii 2027
Niedziela31.12.2028Sylwester w Irlandii 2028
Poniedziałek31.12.2029Sylwester w Irlandii 2029
Wtorek31.12.2030Sylwester w Irlandii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 31 grudnia