Sylwester we Włoszech 2024

Do najbliższych obchodów Sylwestra w Italii zostało 248 dni, czyli 8 miesięcy i 4 dni.

W 2024 roku Sylwester we Włoszech przypada na 31 grudnia (wtorek).

Jak wygląda powitanie Nowego Roku we Włoszech? To w końcu w tym kraju zapoczątkowano tradycję, która potem rozpowszechniła się na cały świat. W tym artykule przedstawimy co warto zjeść w Italii, by mieć szczęście, jakie przesądy są najpopularniejsze oraz gdzie odbywają się najlepsze zabawy.


Nowy Rok we Włoszech

1 stycznia jako pierwszy dzień roku wprowadzono wraz z kanalarzem juliańskim w 46 roku, ogłoszonym przez samego Juliusza Cezara. Impreza noworoczna ma natomiast swoje korzenie w rzymskiej tradycji obchodów ku czci boga Janusa, opiekuna bram, drzwi i początków.

Włosi Nowy Rok witają podobnie jak Polacy oraz inne narody, a więc na balach, domowych imprezach ze znajomymi, rodziną i oczywiście miejskich placach. Najbardziej spektakularne eventy odbywają się w metropoliach jak Rzym, Mediolan, Neapol, Bolonia, Genua, Florencja czy Wenecja. Każde miasto oferuje coś unikatowego, np. w stolicy imponująca impreza organizowana jest w pobliżu Koloseum przy Via dei ForiImperiali. Z kolei Wenecja znana jest z masowych pocałunków na placu św. Marka. Knajpy i restauracje wszędzie czynne są do białego rana, na scenie grają znani muzycy, a wszystko wieńczą efektowne pokazy fajerwerków. O północy, kiedy Włosi składają sobie życzenia i otwierają szampana, warto uważać, by nie zostać nim polanym, Włosi lubią naśladować bowiem kierowców Formuły 1.


Szczęśliwe potrawy

Wśród potraw, które są obowiązkowe podczas wyczekiwania na nadejście Nowego Roku, należy wymienić lenticchie (gulasz z soczewicy) i cotechino. W tym pierwszym przypadku małe ziarenka soczewicy przypominają monety, są więc symbolem dobrobytu. Cotechino to z kolei faszerowana wieprzowina, podawana jednak w nietypowy sposób, w świńskiej nodze. Ten przysmak jest symbolem życia. Popularna jest także ostro przyprawiona kiełbasa, znana jako zampone.

Ważną symbolikę mają również owoce, szczególnie winogrono. Zgodnie z tradycją, wraz z wybiciem północy należy zjeść ich 12 – po jednym za każdy miesiąc. Słodki smak zapowiada szczęście, analogicznie te gorzkie odpowiadają nieco gorszym miesiącom. Inny owoc popularny na Nowy Rok we Włoszech to granat, znak obfitości i szczęścia.

Jeśli chodzi o alkohol, którym Włosi witają Nowy Rok, to najpopularniejszymi trunkami są wina Nero d’Avola, Spumante oraz Prosecco.


Miłosne tradycje, czyli czerwona bielizna i pocałunek pod jemiołą

Włosi, uznawani za szczególnie kochliwych, nie mogliby się obyć bez jakiegoś zwyczaju związanego z miłością. Tak więc, by mieć szczęście w uczuciach w najbliższych 12 miesiącach, w Sylwestra należy założyć czerwoną bieliznę. Co ciekawe, dotyczy to także panów. Przed imprezą sylwestrową najpopularniejszymi towarami we włoskich butikach są więc czerwone biustonosze, majtki czy slipy. Co jednak ważne, bieliznę powinno otrzymać się w prezencie. Kupowanie sobie czerwonych bokserek jest więc drobnym nadużyciem. Koniecznie trzeba też wyrzucić bieliznę po zabawie.

Pocałunek pod jemiołą to tradycja znana z innych krajów, tyle że Włosi upodobali sobie je właśnie w Nowy Rok, a nie w Boże Narodzenie. Zwyczaj ten ma zapewnić miłość oraz płodność. Jednym z najlepszych miejsc do spełnienia tej tradycji jest wspomniany plac św. Marka w Wenecji.


Pozbywanie się starych rzeczy

Charakterystyczną tradycją włoską, wywodzącą się z gorącego i spontanicznego Neapolu, jest wyrzucanie niepotrzebnych rzeczy przez balkon lub okno. W ten sposób wraz z nadejściem Nowego Roku Włosi pozbywają się zbędnego balastu i problemów. Fantazja mieszkańców Półwyspu Apenińskiego nie zna granic, więc oprócz takich rzeczy jak talerze, sztućce czy ubrania zdarzają się większe przedmioty, choćby wersalka.

Nowy Rok przy Tomboli

Jedną z tradycji, którą starają się pielęgnować zwłaszcza starsze osoby, jest gra w Tombolę. To na nich spoczywa odpowiedzialność przekazywania młodszym pokoleniom wiedzy, że ta gra powstała właśnie w Italii (konkretnie w Neapolu) i tradycji rozegrania partyjki w Sylwestra. Tombola to gra planszowa podobna do Bingo, w której nagrody najczęściej stanowią symboliczne przedmioty. Włosi wymyślili Tombolę wiele lat temu, by ominąć zakaz hazardu.

Inne zwyczaje sylwestrowe

- Otwieranie drzwi i okien to tradycja, która ma uwolnić złe duchy z mieszkania i wpuścić te dobre.

- Jeden z przesądów mówi, że jeśli pierwszą osobą, którą spotka się po północy, jest ksiądz, lekarz, listonosz lub dzwonnik, będziemy mieli zmartwienie.

Występowanie Sylwestra w Italii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota31.12.2022Sylwester we Włoszech 2022
Niedziela31.12.2023Sylwester we Włoszech 2023
Środa31.12.2025Sylwester we Włoszech 2025
Czwartek31.12.2026Sylwester we Włoszech 2026
Piątek31.12.2027Sylwester we Włoszech 2027
Niedziela31.12.2028Sylwester we Włoszech 2028
Poniedziałek31.12.2029Sylwester we Włoszech 2029
Wtorek31.12.2030Sylwester we Włoszech 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 31 grudnia