Sylwester w Niemczech 2024

Do najbliższych obchodów Sylwestra w NIemczech zostały 114 dni, czyli 3 miesiące i 23 dni.

W 2024 roku Sylwester w Niemczech przypada na 31 grudnia (wtorek).

Glückliches Neues Jahr! Tymi słowami Niemcy witają Nowy Rok. A jak wyglądają sylwestrowe zabawy i zwyczaje u naszych sąsiadów? Wiele z nich jest dość specyficznych i nietypowych, warto więc je poznać.

Jak to się zaczęło?

Ludzie witali Nowy Rok już w czasach starożytnych, jednak współcześnie znana forma zabawy sylwestrowej narodziła się na przełomie 999 i 1000 roku. Zgodnie z legendą wtedy miała spełnić się złowroga przepowiednia greckiej wróżki Sybilli o końcu świata. Papież Sylwester II miał uwolnić smoka Lewiatana, który został tam uwięziony kilkaset lat wcześniej przez innego papieża, Sylwestra I. Gdy jednak wybiła północ, przerażeni ludzie mogli odetchnąć – smok się nie pojawił. Żeby uczcić ocalenie bawiono się do białego rana, stąd też nazwa współczesnych imprez noworocznych, od imienia papieża Sylwestra II. W kolejnych latach papież udzielał w Nowy Rok błogosławieństwa, zabawy sylwestrowe stały się jednak powszechne dopiero na przełomie XIX i XX wieku, m. in. w kraju naszych zachodnich sąsiadów.

Niemcy, podobnie jak mieszkańcy wielu innych krajów, traktują sylwester jako okazje do hucznego świętowania w gronie rodziny i przyjaciół. Jedni bawią się na domówkach i jest to bardzo cenione w tym państwie, inni wybierają się bale sylwestrowe lub miejski plac posłuchać muzyki i obejrzeć fajerwerki. Co do środków pirotechnicznych, to rygorystyczne prawo zezwala na ich kupno tylko w okolicach sylwestra. Kilka dni przed zakończeniem roku mieszkańcy tego kraju zaopatrują się więc masowo w fajerwerki. Dziś ich największą zaletą jest widowiskowość, ale w przeszłości miały one poważniejszą funkcję, odganiały złe duchy. Podobnie było z kościelnymi dzwonami.


Sylwester w plenerze

Wiele miast organizuje koncerty i imprezy w swoich prestiżowych miejscach, a najlepszym przykładem jest Festmeile w Berlinie, pomiędzy Bramą Brandenburską a Kolumną Zwycięstwa. To największa sylwestrowa impreza w Niemczech, udział bierze w niej ponad milion osób. Występy gwiazd muzyki, oszałamiające światła i efektowny pokaz fajerwerków – to wizytówka sylwestra w Berlinie. Inne spektakularne imprezy z okazji Nowego Roku odbywają się w Monachium, Stuttgarcie, Hamburgu, Dreźnie, Koloni czy Frankfurcie, ale także mniejsze miasteczka organizują wspólne obchody.

Wydarzenia plenerowe z okazji powitania Nowego Roku należą do największych w Europie, ale Niemców wyróżniają przede wszystkim zwyczaje i tradycje sylwestrowo. Poniżej zebraliśmy najciekawsze z nich.

Co jedzą i piją Niemcy w Nowy Rok?

Niemcy bardzo lubią świętować w domach. Prywatki w gronie rodziny czy przyjaciół nie mogą oczywiście odbyć się bez jedzenia i alkoholu. Szczęście na Nowy Rok mają przynieść przede wszystkim ryby, np. zupa rybna czy karp. Gospodyni pod każdym talerzem kładzie łuskę, którą należy schować do portfela. Dzięki temu nigdy nie zabraknie pieniędzy. Kto wie, może dlatego Niemcy są tak bogatym krajem?

W sylwestrowy wieczór Niemcy jedzą też zupę z soczewicy, kiszoną kapustę, która wedle wierzeń przynosi szczęście i symbolizuje bogactwo oraz fondue przygotowane z gorącego sera i białego wina. Popularny jest raclette, gdzie ser podgrzewany jest na małych patelniach w towarzystwie mięs, marynat i ziemniaków. Na sylwestrowej kolacji nie może zabraknąć również słodkości, a Niemcy preferują akurat pączki.

Jeśli chodzi o napoje wysokoprocentowe, to nasi sąsiedzi z zachodu wznoszą toast pączem oraz szampanem. Jedną z niemieckich tradycji sylwestrowych jest picie z jednego kieliszka. Następnie trzeba wyrzucić kieliszek przez ramię tak, żeby się zbił. Zwyczaj ten symbolizuje jedność i wspólnotę, a potłuczone szkło ma przynieść szczęście.


Niemcy też mają swojego Kevina

W Polsce w okresie świąteczno-noworocznym nie może zabraknąć w telewizji przygód kultowego Kevina. To już niepisana tradycja, ale co ciekawe, Niemcy mają podobnie. Nasi sąsiedzi na obiekt kultu wybrali jednak inną komedię. „Dinner for One” to brytyjski film z lat 60. XX wieku, który przedstawia 90. urodziny angielskiej arystokratki Miss Sophie. Kobieta co roku organizuje uroczystą kolację dla przyjaciół: pana Pomeroya, pana Winterbottoma, sir Toby'ego i admirała von Schneidera. Problem polega na tym, że panna Sophie przeżyła wszystkich swoich przyjaciół, więc jej służący James musi podszywać się pod każdego z gości. Przy okazji cały czas wspomaga się alkoholem. Ten film jest na tyle kultowy, że wypowiadane tam hasło przewodnie „Ta sama procedura co roku" wszedł w Niemczech do codziennego słownictwa i jest używany w nagłówkach gazet i reklamach. 31 stycznia „Dinner for One” puszczany jest w różnych wersjach, np. w kolorze czy z innymi aktorami.

Film można zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=6lzQxjGL9S0.


Inne przesądy i zwyczaje

- Sylwester i Nowy Rok jest od tego, by się zabawić i odpocząć. Nie od prania! Wie to pewnie każda niemiecka gospodyni, bowiem zgodnie z legendą w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia można w ten sposób rozzłościć germańskiego boga wojny Wodana i jego armię. Wędrują oni wtedy przez świat, a biada tej kobiecie, w której wiszące sznurki na pranie zapłąta się Wodan i jego żołnierze.

- Jedną z zabaw sylwestrowych kultywowanych przez naszych zachodnich sąsiadów są statki z orzechów. W połówce skorupki od orzecha włoskiego umieszcza się papierowy żagiel. Dookoła miski z wodą umieszcza się życzenia i sentencje. Następnie orzechowy stateczek kładzie się na środku miski, porusza palcem wodę i patrzy, do jakiej sentencji popłynie.

- W momencie, gdy zegar pokażę godzinę 24.00, do dobrego tonu należy wykonanie skoku. Ludzie wstają wtedy z krzeseł, łóżek, po czym z nich zeskakują. W niektórych miastach nadejście Nowego Roku obwieszczane jest przez bicie dzwonów w kościołach.

- Kiedy Polacy czekają na północ wnosząc kolejne toasty, Niemcy wróżą sobie przyszłość. Nasi sąsiedzi podgrzewają na łyżeczce kawałek metalu, a gdy się stopi, wlewają go do wody. Powstały kształt jest interpretowany pod kątem wydarzeń w nadchodzącym roku.

Występowanie Sylwestra w NIemczech w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa31.12.2025Sylwester w Niemczech 2025
Czwartek31.12.2026Sylwester w Niemczech 2026
Piątek31.12.2027Sylwester w Niemczech 2027
Niedziela31.12.2028Sylwester w Niemczech 2028
Poniedziałek31.12.2029Sylwester w Niemczech 2029
Wtorek31.12.2030Sylwester w Niemczech 2030
Środa31.12.2031Sylwester w Niemczech 2031
Piątek31.12.2032Sylwester w Niemczech 2032

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 31 grudnia