Sylwester w USA 2024

Do najbliższych obchodów Sylwestra w Stanach Zjednoczonych zostało 249 dni, czyli 8 miesięcy i 5 dni.

W 2024 roku Sylwester w USA przypada na 31 grudnia (wtorek).

Jak na Amerykę przystało, przywitanie Nowego Roku jest tam bardzo huczne i każdy znajdzie coś dla siebie. Od najsłynniejszego sylwestra na świecie w Nowym Jorku, po kolorowe neony Las Vegas czy hawajską plażę Waikiki Beach. Oto kilka ciekawostek o New Year's Eve w USA.


Z Watykanu do Nowego Jorku

Tradycja witania Nowego Roku sięga czasów przed naszą erą, jednak we współcześnie znanej formie narodziła się w 1000 roku. Ma to związek z przepowiednią greckiej wróżki Sybilli, która zawyrokowała, że wtedy właśnie nastąpi koniec świata. Ludzie wierzyli, że zagłady dokona smok Lewiatan, uwięziony w lochach Watykanu przez papieża Sylwestra I w 317 roku. Zbliżała się sądna chwila, czyli koniec 999 roku, a zwierzchnikiem Kościoła był Sylwester II. Ludzie byli przekonani, że to właśnie on uwolni bestię, którą kilkaset lat wcześniej uwięził poprzedni Sylwester. Przed północą wielu wiernych modliło się, chowało w domach, przekonanych, że zaraz nastąpi koniec. Tymczasem po wybiciu północy Lewiatan nie pojawił się, a szczęśliwa ludność wybiegła na ulice miast, by świętować ocalenie. Tańcom i śpiewom nie było końca, wino lało się strumieniami. Dzisiejsze obchody Nowego Roku wyglądają więc bardzo podobnie, a nazwy zabaw i balów odbywających się na przełomie grudnia i stycznia pochodzą od imienia Sylwestra.

USA to młody kraj, zanim więc jego obywatele zaczęli świętować nadejście Nowego Roku, od tego wydarzenia minęło setki lat. Zwyczaj ten przywieźli na kontynent amerykański Brytyjczycy. We wczesnych latach na terenie Stanów Zjednoczonych tego typu uroczystości często jednak nie rozumiano, szczególnie w społecznościach religijnych. Pierwsze imprezy sylwestrowe zaczęły pojawiać się na początku XX wieku, w tym słynny sylwester w Nowym Jorku, który obecnie jest transmitowany do wielu krajów na świecie, a udział bierze w nim nawet milion osób.


Najpłynniejszy sylwester na świecie

Na to miano bez wątpienia zasługuje impreza w Nowym Jorku, w sercu całego świata. Po raz pierwszy oficjalnie New Year's Eve w Wielkim Jabłku obchodzono w 1904 roku. Pomysłodawcą imprezy był właściciel „New York Timesa" Alfred Ochs, który w ten sposób chciał uczcić otwarcie nowego budynku redakcji. Trzy lata później narodziła się tradycja spuszczania o północy ze specjalnego masztu wielkiej świetlistej kuli z drewna i żelaza. Wraz z postępem cywilizacyjnym przedmiot, na którym kilka minut przed północą skupiona jest uwaga nowojorczyków, przeszedł metamorfozę, obecnie zdobią go m. in. kryształowe trójkąty i efektowne iluminacje świetlne. W Nowym Jorku z okazji sylwestra odbywa się oczywiście jeszcze setki innych eventów, np. jak „Midnight Run", którego zwieńczeniem jest pokaz sztucznych ogni i spacer wokół parku o północy czy specjalne przedstawienia na Broadway, koncerty itp.


Sylwester na plaży czy w kasynie?

Ze względu na różnicę czasu, amerykanie witają Nowy Rok o różnych porach. Na przykład mieszkańcy Los Angeles świętują trzy godziny później niż nowojorczycy. Najpóźniej szampany otwierają natomiast szczęśliwcy, którzy są na Hawajach, choćby na słynnej plaży Waikiki Beach. Zabawę sylwestrową w takiej tropikalnej otoczce można znaleźć w ofertach polskich biur podróży, więc jeśli ktoś woli fajerwerki wśród palm, powitanie kwiatami przez urocze Hawajki zamiast mroźnego rodzimego klimatu, warto już w wakacje odkładać gotówkę.
Miłośnicy hazardu i beztroskiej rozrywki witają Nowy Rok na Las Vegas Strip, gdzie w wieczór sylwestrowy ulice są zamknięte dla ruchu samochodowego, a pokaz fajerwerków, laserów i świateł niesamowicie komponuje się z kolorowymi budynkami na The Strip. Do tego to właśnie tam spotkamy najwięcej celebrytów.

Na liczne atrakcje w ramach New Year's Eve mogą liczyć mieszkańcy wszystkich amerykańskich metropolii, jak Chicago, San Francisco, Waszyngton, Boston czy Dallas. W całych Stanach Zjednoczonych wiele miast i miasteczek posiada własne wersje nowojorskiej kuli, odnoszące się do lokalnej historii, zwyczajów. Wśród nich są m. in. imitujące zwierzęta, owoce, samochody, maszyny przemysłowe. W Atlancie, Georgia jest to np. gigantyczna replika brzoskwini, (symbolizuje stan jako „brzoskwiniowe państwo") a w Strasburgu, Pensylwania piłki do ping ponga. Ciekawe atrakcje w ramach New Year's Eve przygotowują też parki Disneya, takie jak Walt Disney World Resort na Florydzie i Disneyland w Anaheim w Kalifornii.
W Stanach Zjednoczonych sylwester obchodzony jest podobnie jak w Polsce. Z jednej strony mamy więc liczne koncerty na placach miast, pokazy fajerwerków, z drugiej organizowane są bale sylwestrowe. Popularne są np. bale maskowe, w czasie których goście, zgodnie ze starą tradycją, zdejmują maski o północy, wraz z nastaniem Nowego Roku. Tak jak i u nas, wiele osób chętnie spędza sylwestra na domówkach, w gronie najbliższych – rodziny i przyjaciół. Nawet ci, którzy nie mają w planach imprezowania w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia znajdą coś dla siebie, bowiem w telewizji emitowane sa specjalne odcinki sylwestrowe najpopularniejszych programów rozrywkowych.


Amerykańskie tradycje i przesądy

Warto wspomnieć o kilku tradycjach i zwyczajach, które pielęgnowane są w Stanach Zjednoczonych.

Wielu Afroamerykanów bierze udział w uroczystościach nazywanych „Watch Night" w swoich lokalnych kościołach. To tradycja, która nawiązuje do nocy z 31 grudnia 1862 roku podczas wojny secesyjnej, kiedy Afroamerykanie zgromadzenie w kościołach i innych miejscach czekali na podpisanie przez prezydenta Abrahama Lincolna proklamacji o emancypacji.

Sylwester to nie tylko morze wypitego szampana czy wina, ale i jedzenie. Niektórzy oprócz chipsów i innych imprezowych przysmaków spożywają bardziej tradycyjne dania, które mają przynieść szczęście. Na przykład Amerykanie o europejskich korzeniach często jedzą wieprzowinę, ponieważ symbolizuje ona obfitość. Na południu Stanów Zjednoczonych dominuje z kolei potrawa Hoppin 'John, z czarnego grochu i ryżu, jej spożycie ma przynieść szczęście i bogactwo na następny rok. Natomiast Amerykanki włoskiego pochodzenia wierzą, że szczęście w miłości przyniesie im czerwona bielizna. Jedną z tradycji New Year's Eve w USA jest śpiewanie „Auld Lang Syne", szkockiej pieśni ludowej, która żegna stary rok. Jej nostalgiczny i szczery tekst o przyjaźni jest idealnym wyrazem refleksji nad przeszłością i na powitanie przyszłości.

Sylwester w Stanach Zjednoczonych jest bardzo zróżnicowany, więc osoby, które chcą się dobrze bawić, mają mnóstwo możliwości. Mogą tylko żałować, że taka noc jest tylko raz w roku…

Występowanie Sylwestra w Stanach Zjednoczonych w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa31.12.2025Sylwester w USA 2025
Czwartek31.12.2026Sylwester w USA 2026
Piątek31.12.2027Sylwester w USA 2027
Niedziela31.12.2028Sylwester w USA 2028
Poniedziałek31.12.2029Sylwester w USA 2029
Wtorek31.12.2030Sylwester w USA 2030
Środa31.12.2031Sylwester w USA 2031
Piątek31.12.2032Sylwester w USA 2032

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 31 grudnia