Osiem dni po przyjściu na świat Zbawiciel przyjął ludzkie ciało i potwierdził autentyczność wcielenia drugiej osoby Świętej Trójcy. Na pamiątkę tego wydarzenia wierni spotykają się w cerkwi, by na uroczystej Boskiej Liturgii przywitać Nowy Rok modlitwą. Święto Obrzezania Pańskiego przypomina chrześcijanom, że przystąpili w Nowe Przymierze z Bogiem, symbolizuje też uniżenie Chrystusa i wypełnienie przez Niego Starego Przymierza. Wydarzenie to było jednak przede wszystkim zapowiedzią dwóch sakramentów – chrztu, które zastąpiło obrzezanie oraz Eucharystii (Krew i Ciało Chrystusa).
Wierni po liturgii odprawiają tzw. noworoczny molebien, który z jednej strony jest pochyleniem się nad swoimi grzechami z zeszłego roku, jak i formą prośby o dobry następny rok. Uczestnicy nabożeństwa śpiewają też starożytny hymn „Tiebie Boha hwalim” św. Ambrożego oraz „Mnogaja leta”, który dedykowany jest wszystkim członkom Cerkwi.
Występowanie Obrzezania Pańskiego w Kościele prawosawnym w innych latach
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony