Święto św. Marii Magdaleny 2024

Do najbliższych obchodów Święta św. Marii Magdaleny zostało 35 dni, czyli 1 miesiąc i 5 dni.

W 2024 roku Święto św. Marii Magdaleny przypada na 22 lipca (poniedziałek).

Maria Magdalena to jedna z najbardziej tajemniczych a zarazem fascynujących kobiet w historii Kościoła. Jest przedstawiana jako wzór do naśladowania dla innych kobiet służących Bogu, ale wielu widzi w niej również nawróconą grzesznicę. 22 lipca przypada święto św. Marii Magdaleny.

Św. Maria Magdalena


Maria Magdalena pochodziła z Magdali (nazywana „Wieżą Ryb") nad Jeziorem Galilejskim. Według relacji biblijnych Chrystus „wyrzucił z niej siedem złych duchów”, a wdzięczna kobieta przyłączyła się do grona jego wyznawców. Ewangeliści piszą także o jej obecności podczas ukrzyżowania i śmierci Jezusa oraz zdjęcia Go z krzyża i pogrzebu. To właśnie Maria Magdalena, która udała się do grobu namaścić ciało Zbawiciela, powiadomiła apostołów o tym, że jest on pusty. Jako pierwsza ujrzała też Chrystusa po zmartwychwstaniu, kiedy ukazał się jej jako ogrodnik. Ponownie przekazała apostołom niesamowitą nowinę, stąd nazywana jest Apostołką Apostołów.

Powyższe wydarzenia sprawiły, że Maria Magdalena stała się wzorem kobiet w Kościele. Bardzo często ukazywana jest także jako nawrócona jawnogrzesznica, choć oparte jest to na różnych interpretacjach, a nie treści Ewangelii. Papież Grzegorz Wielki w swoich homiliach utożsamił Marię Magdalenę z Marią z Betanii, siostrą Łazarza a także pewną jawnogrzesznicą, która namaściła Jezusowi nogi w domu Szymona. Tak więc historie trzech kobiet połączono w jedną, reprezentowaną przez Marię Magdalenę. Utrwaliło to jej wizerunek jako nawróconej grzesznicy, która porzuciła nierządne życie na rzecz Jezusa. Do dziś jest uważana w tradycji zachodniej za patronkę nawrócenia kobiet lekkiego prowadzenia, mimo że Kościół niejednokrotnie podkreślał, że powiązanie ze sobą życiorysów wspomnianych kobiet jest błędne.

Obchody święta św. Marii Magdaleny


Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 22 lipca. W 2016 roku papież Franciszek podniósł jego rangę do święta liturgicznego. W ten sposób chciał zwrócić uwagę na znaczenie kobiet w Kościele i zasługi Marii Magdaleny jako służebniczki Boga. Podczas mszy świętej odmawiany jest hymn Chwała na wysokości Bogu, Te Deum, liturgia zawiera także Teksty Wspólne o Świętych Kobietach.

Najbardziej znane miejsca kultu to Bazylika Świętej Marii Magdaleny w Vézelay. W dniu święta w tym francuskim miasteczku odbywa się precesja z relikwiami, nabożeństwo w bazylice, organizowany jest też wspólny piknik, konferencje, a dzień kończy koncert. W Polsce miejscem kultu katolików jest Sanktuarium Świętej Marii Magdaleny w Biłgoraju. Jest ono celem wielu pielgrzymek, ponieważ tu zanotowano objawienia Marii Magdaleny oraz cuda dokonane przez świętą. Uroczystości związane z obchodami ku czci patronki rozpoczynają się już 21 lipca od wieczornej mszy w intencji zmarłych parafian, po której wierni udają się w procesji na cmentarz parafialny. W dniu święta odprawiana jest suma odpustowa, po której wierni uczestniczą w procesji wokół świątyni. Podczas litanii wzywane są wstawiennictwa św. Marii Magdaleny, katolicy odwiedzają także kapliczkę z cudowną wodą, która znajdujące się w miejscu objawienia Apostołki Apostołów.

Maria Magdalena należy do najpopularniejszych świętych, była inspiracją dla wielu pisarzy, rzeźbiarzy, malarzy czy reżyserów filmowych. Jest patronką m. in. Sycylii i Neapolu, magdalenek, kobiet szczerze pokutujących, uczniów, więźniów, sprowadzonych na złą drogę, fryzjerów, ogrodników, dzieci mających trudności z chodzeniem. Wierni wzywają ją również w przypadku choroby oczu.

Występowanie Święta św. Marii Magdaleny w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek22.07.2022Święto św. Marii Magdaleny 2022
Sobota22.07.2023Święto św. Marii Magdaleny 2023
Wtorek22.07.2025Święto św. Marii Magdaleny 2025
Środa22.07.2026Święto św. Marii Magdaleny 2026
Czwartek22.07.2027Święto św. Marii Magdaleny 2027
Sobota22.07.2028Święto św. Marii Magdaleny 2028
Niedziela22.07.2029Święto św. Marii Magdaleny 2029
Poniedziałek22.07.2030Święto św. Marii Magdaleny 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 22 lipca