Dzień Arkusza Kalkulacyjnego 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Arkusza Kalkulacyjnego zostało 300 dni, czyli 9 miesięcy i 27 dni.

W 2025 roku Dzień Arkusza Kalkulacyjnego przypada na 17 października (piątek).

Również arkusz kalkulacyjny ma swoje święto – przypada ono na 17 października. Data nie jest oczywiście przypadkowa – to właśnie tego dnia w 1979 roku został wydany VisiCalc. Był to pierwszy program do obsługi arkuszy kalkulacyjnych dla Apple II, który już na zawsze ułatwił życie wielu milionom osób.


Arkusze kalkulacyjne zmieniły świat danych

Święto obchodzone jest od 2010 roku i zostało zainicjowane przez Debrę Dalgleish, właścicielkę strony i bloga Contectures Excel. Na początku VisiCalc był używany przez małą liczbę odbiorców – przez pierwszy miesiąc sprzedano tylko 1923 kopie programu. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Najpopularniejszy arkusz kalkulacyjne - MS Excel – znajduje się na co drugim komputerze na świecie. Do czego wykorzystuje się arkusze? Opcji jest mnóstwo: plany lekcji, listy zakupów, budżety, sprawozdania, dane pracowników, cenniki...


Dla niektórych dalej jest to czarna magia. Większość osób korzysta z tylko kilku procent użyteczności arkuszy kalkulacyjnych. Odpowiednia wiedza na temat takich programów potrafi bardzo ułatwić życie i umożliwić skomplikowane obliczenia i działania. Do najbardziej popularnych arkuszy oprócz Excela należą m.in.: Quattro Pro, OpenOffice Calc, Gnumeric, KSpread i Arkusze Google.

Królem jest jednak bez wątpienia Excel. Produkt marki Microsoft trafił na rynek w 1987 roku (w wersji dla Windowsa) i od razu odniósł sukces. Początkowo program miał się nazywać „Mr. Spreadsheet” albo „Master Plan”. Excel rozwija się wraz z rozwojem świata i ilością danych. Pierwsze wersje Excel oferowały 16 384 wierszy. Współczesne wersje oferują … 1 048 576 wierszy i 16 384 kolumny. Oznacza to, że Excel pozwala na maksymalne zajęcie 17 miliardów komórek!