Międzynarodowy Dzień Naprawy 2024

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Naprawy zostały 142 dni, czyli 4 miesiące i 20 dni.

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Naprawy przypada na 19 października (sobota).

Konsumpcjonizm nauczył nas, że kiedy tylko coś się zepsuje albo zestarzeje, należy wymienić przedmiot na nowszy model. W trzecią sobotę października przypada święto, które próbuje odwrócić ten trend.


Naprawianie jest eko

Święto po raz pierwszy odbyło się 21 października 2017 roku. Inicjatorem była brytyjska organizacja Restart Project, której celem jest nauczenie ludzi dłuższego korzystania ze sprzętów elektronicznych. W czasach, kiedy naszą planetę zalewa plastik, taki nawyk powinien być normą. Organizacja z pomocą wolontariuszy organizuje tzw. Restart Parties – warsztaty i imprezy, podczas których ludzie uczą się jak naprawić swoje sprzęty, by móc korzystać z nich dłużej. W ciągu kilku lat organizacja umożliwiła naprawę 3100 urządzeń, a tym samym zaoszczędziła 7800 kilogramów tworzyw sztucznych. Inna inicjatywa to Repair Cafes. Są to kawiarnie, w których złote rączki pomagają naprawiać drobne sprzęty elektroniczne.


Organizacja współpracuje z Open Repair Alliance. Jest to kolejna inicjatywa, która łączy biznesy i firmy z całego świata. Ich celem ma być tworzenie nowych produktów elektronicznych, które po pierwsze są bardziej wytrzymałe, a po drugie łatwiejsze w naprawie. Walczą z firmami takimi jak Apple. Jeden z największych producentów telefonów i laptopów słynie z tego, że często wypuszcza nowe modele i sprawia, że naprawianie starych się nie opłaca. Konsumpcjonizm w pigułce.


Obydwie organizacje starają się też zmienić prawo i zmusić producentów, żeby wraz z produktem zawierali instrukcję jak je naprawić i udostępniali potrzebne do tego narzędzia.

Elektronika to jednak nie wszystko, co możemy naprawić. To samo tyczy się ubrań, butów, torebek, zegarów, mebli, zabawek. Zawody takie jak szewcy, kaletnicy czy zegarmistrze powoli wymierają, a to właśnie oni powinni stać na czele ruchu naprawy. Nawyk oddawania starych rzeczy do naprawy to nie tylko gest dla naszej planety. To również oszczędność pieniędzy i czasu poświęconego na szukanie zamiennika. Dzięki temu ulubione buty, czy zegarki możemy nosić latami, zamiast wymieniać je co sezon.


Znajdź rzeczy do naprawy

Każdy z nas ma szufladę z zepsutymi telefonami, zegarkami z zużytymi bateriami, czy buty w szafie, którym brakuje fleczka. To cała skarbnica rzeczy, które zamiast wyrzucać, możemy przecież naprawić. Znajdźmy najbliższego rzemieślnika, który je naprawia i cieszmy się nimi na nowo.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Naprawy w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota15.10.2022Międzynarodowy Dzień Naprawy 2022
Sobota21.10.2023Międzynarodowy Dzień Naprawy 2023
Sobota18.10.2025Międzynarodowy Dzień Naprawy 2025
Sobota17.10.2026Międzynarodowy Dzień Naprawy 2026
Sobota16.10.2027Międzynarodowy Dzień Naprawy 2027
Sobota21.10.2028Międzynarodowy Dzień Naprawy 2028
Sobota20.10.2029Międzynarodowy Dzień Naprawy 2029
Sobota19.10.2030Międzynarodowy Dzień Naprawy 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 19 października