Polski Dzień Sprzedaży Bezpośredniej 2022

Obchody Polskiego Dnia Sprzedaży Bezpośredniej były 162 dni, czyli 5 miesięcy i 11 dni temu.

W 2022 roku obchody Polskiego Dnia Sprzedaży Bezpośredniej przypadły na 17 października (poniedziałek).

Data święta, podobnie jak sama branża, jest zmienna. Najczęściej przypada jednak na 17 października. Sprzedaż bezpośrednia najbardziej kojarzy nam się z katalogami firmy Avon i telefonami, podczas których oferuje nam się garnki. Ten rodzaj biznesu ma jednak wiele twarzy i bogatą historię.


Domokrążcy to zawód wywodzący się ze starożytności

Początki takiej formy sprzedaży wywodzą się z Egiptu, Syrii i Babilonii. W czasach bardziej nam bliskich sprzedaż bezpośrednio w domu klienta zaczęła się rozwijać w Ameryce w XVIII i XIX wieku. Napływ imigrantów, rozwijająca się infrastruktura i wiele „nowobogackich” rodzin sprzyjało temu rodzajowi handlu. Jednymi z pierwszych produktów, które były sprzedawane w ten sposób, były... Biblie. W 1886 roku powstała firma, którą dzisiaj znamy jako Avon. Firma do dzisiaj jest jednym z pionierów sprzedaży bezpośredniej. Zazwyczaj sprzedaż odbywa się za pomocą konsultantki (głównie kobiety pracują w ten branży), która oferuje klientom katalog i zbiera zamówienia. Sprzedaż bezpośrednia jest lubiana za to, że produkt przed kupieniem można często zobaczyć, powąchać, przetestować. Wiele osób lubi też indywidualne podeście, a nie anonimowy zakup w sklepie.


Niektóre firmy, takie jak Amway, posiadają bardziej skomplikowaną strukturę, opartą na szkoleniach, pokazach, premiach i progach, które trzeba osiągnąć. Niektórzy przyrównują takie praktyki do działań sekty. Negatywne opinie są też spowodowane firmami, które oszukują swoich klientów. Każdy z nas dostał kiedyś telefon, gdzie oferowane są nam garnki, pościele albo odkurzacze. W rzeczywistości za produkty trzeba zapłacić niestworzone ceny, a do tego często podpisać niekorzystne umowy. Na takie praktyki często nabierają się seniorzy. Na szczęście tutaj do pomocy przychodzi UOKiK i nasze prawa konsumenckie. Od każdej umowy można odstąpić w ciągu 2 tygodni, nawet jeśli otrzymaliśmy już produkty albo wzięliśmy na nie kredyt. Każdą taką firmę należy zgłosić, w celu uratowania dalszych potencjalnych klientów.


Dowiedz się jakie prawa Ci przysługują

W to święto można wypróbować usługi, jakimi jest sprzedaż bezpośrednia, ale można też dowiedzieć się, jakie prawa nam przysługują w przypadku oszustwa. Dobrze jest też ostrzec starsze osoby w naszym otoczeniu o popularnych formach oszustw: zapraszaniu na pokazy czy podpisywaniu umów.