Światowy Dzień Krawata 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Krawata zostało 118 dni, czyli 3 miesiące i 26 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Krawata przypada na 18 października (piątek).

Krawat to kultowy, ponadczasowy i ważny element garderoby wielu mężczyzn, a czasami i kobiet. Ten prosty dodatek może błyskawicznie pomóc w stworzeniu eleganckiej kreacji. Tak więc doczekał się nawet własnego święta - 18 października przypada Światowy Dzień Krawata (World Cravat Day). To wydarzenie szczególnie celebrują Chorwaci, którzy szczycą się tym, że to ich odkrycie.

Historia krawata


Chusty przypominające krawat nosili już chińscy rycerze Pierwszego Cesarza Qin Shi Huanga, który żył w czasach przed naszą erą. Jednak za nację, która wprowadziła krawaty na salony uważani są Chorwaci. W tym kraju dawniej panował zwyczaj, że kobiety wręczały mężczyznom ozdobne bawełniane chusty, by podczas dłuższej rozłąki przypominały im o miłości swoich wybranek. Najstarszy portret osoby noszącej krawat namalowany został w Dubrowniku w 1622 roku i przedstawia wielkiego chorwackiego poetę Ivana Gundulića.

Chorwaci na szerszą skalę zaprezentowali swój modny dodatek podczas XVII-wiecznej wojny trzydziestoletniej w Europie Środkowej. Żołnierze z tego kraju wysłani na pomoc stronie francuskiej nosili na szyi czerwone chusty jako część munduru wojskowego. Chorwaccy kawalerzyści zachwycili nimi króla Ludwika XIV do tego stopnia, że wkrótce ten element ubioru stał się modny nad Sekwaną, a później także i w całej Europie.

Etymologia słowa krawat


Słowo krawat pochodzi od zwrotu „a la croate" oznaczającego właśnie Chorwata. Do połowy XVII wieku tym wyrazem określało się tylko krawaty jeźdźców z Bałkanów, później Francuzi zaadaptowali je na swój język. „Cravate” przyjęło się także do innych języków europejskich, choć Anglicy potraktowali ozdobny dodatek bardzo dosłownie używając słowa „neck tie", co oznacza węzeł na szyi.

Krawat i jego znaczenie


Fenomen krawata pokazuje jego bogata historia – trendy w modzie pojawiają się i znikają, ale on pozostaje, naturalnie dostosowując się do stale zmieniającej się współczesnej estetyki. Przykładowo w latach 20. XX wieku krawaty były cienkie i proste, w latach 60. stały się szersze. W kolorowych latach 80. modne były krawaty charakteryzujące się odważnymi kolorami i wzorami. Obecnie wszystko zależy od gustu, bowiem krawaty dostępne są w najróżniejszych wariantach, zarówno jeśli chodzi o kształty, rozmiary, kolory jak i wzornictwo.

Krawat ma niezwykłe znaczenie w kulturze korporacyjnej, jego noszenie jest postrzegane jako oznaka profesjonalizmu i szacunku dla klientów, współpracowników i przełożonych, jest częstym wymogiem podczas rozmów kwalifikacyjnych i ważnych spotkań. W kulturze ślubnej krawat jest niezbędnym elementem stroju Pana Młodego i można go dopasować do kolorystyki przyjęcia weselnego. Krawat może być także symbolem statusu, szczególnie designerskie krawaty luksusowych marek.

Obchody Światowego Dnia Krawata


W 2008 roku Academia Cravatica, chorwacka instytucja promująca krawat, uchwaliła 18 października Światowym Dniem Krawata, a parlament uznał go za oficjalne święto. Wydarzenie to ma wymiar globalny, ale to w tym małym bałkańskim kraju jest szczególnie celebrowane. To jeden z jego największych wynalazków, obok spadochronu, sterowca, odtwarzacza MP3 i identyfikatora odcisków palców. W ramach obchodów Światowego Dnia Krawata mają miejsce takie akcje promocyjne jak ozdobienie przez dowódcę pułku Cravat i żołnierzy ubranych w historyczne mundury pomnika bohatera narodowego Josipa Jelačicia czerwonym krawatem czy zawiązanie krawatów wokół ponad 40 pomników w Zagrzebiu. Z kolei do Księgi Rekordów Guinnessa wpisano 808-metrowy krawat owinięty wokół Amfiteatru w Puli – ten „największy krawat na świecie” ważył ponad 450 kg i do jego zabezpieczenia wykorzystano 120 km liny.

Dzień bez Krawata


W Polsce jest organizowane święto w kontrze do Dnia Krawata, mianowicie Dzień bez Krawata. Świętujący go 2 czerwca w wielu firmach i korporacjach pracownicy odstępują od tego eleganckiego dodatku, ale spokojnie – w pozostałe dni to zazwyczaj podstawowy element ubioru.

FAQ: Najważniejsze pytania związane z krawatem


Jak wiązać krawat?
Wiązanie krawata to jedna z tych umiejętności, którą każdy mężczyzna powinien opanować. Istnieje kilka sposobów, ale najłatwiejszy to four in hand, w dodatku pasuje prawie do wszystkich rodzajów krawatów i kołnierzyków. Inne popularne rodzaje wiązań to półwindsorski i windsorski (obowiązkowy m. in. w polskiej Policji).

Co symbolizuje krawat?
Od lat krawat jest postrzegany jako ikona szlachetnego urodzenia, wysokiej rangi społecznej, elegancji czy męskiej seksualności. Krawat symbolizuje też ludzką godność i samoświadomość, chwile podniosłości i ceremonii, sukces i ducha biznesu. Dzięki swojej lekkości z jednej strony i węzłowi z drugiej krawat łączy wolność i odpowiedzialność.

Jakie krawaty są modne?
W dzisiejszych czasach świat mody jest tak zróżnicowany i otwarty, że dany trend w błyskawicznym tempie może zyskać popularność. Na pewno jednak w ostatnich latach można zaobserwować styl idący w kierunku bardziej zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska materiałów, takich jak bambus i poliester z recyklingu.

Warto jednak pamiętać, że na topie zawsze będą gładkie, eleganckie krawaty z jedwabiu, bez względu na zmieniające się trendy.

Po co nosi się krawat?
Odpowiedż jest prosta i oczywista – aby wyglądać ładnie i elegancko. Na przykład podczas ważnych uroczystości jak wesele, chrzciny, wizyty u rodziny, kolacji biznesowej, konferencji czy rozmowy o pracę. Każdemu mężczyźnie dodaje elitarności, krawat przecież kojarzy się z wyższymi sferami, władzą. Do tego ten męski atrybut wysmukla i wyszczupla.

Ile może kosztować krawat?
Kwota, jaką należy dać za krawat, będzie się oczywiście różnić w zależności od jego marki, materiału z jakiego został wykonany czy sklepu, gdzie go kupimy. To tak jak ze spodniami – kupimy je za 40 zł, jak i za 400 zł. Za dobry krawat z jedwabiu zapłacimy około 100 zł, ale są i takie za 300 czy więcej złotych. Jeśli jednak nie zależy nam na super jakości, spokojnie znajdziemy krawaty za 30 czy 50 zł.

Co oznacza krawat na klamce?
Krawat zawieszony na klamce oznacza, żeby nie przeszkadzać osobie przebywającej w pokoju hotelowym czy też w akademiku.

Jak nosić krawat KNIT?
KNIT to krawat dziergany (najczęściej z jedwabiu, kaszmiru lub wełny), stanowi alternatywę dla tradycyjnych zwisów męskich, jak kiedyś w Polsce nazywano tą część ubioru. Zwolennicy klasycznych krawatów raczej go unikają, natomiast jest to popularna opcja wśród młodych ludzi, którzy nie traktują elegancji aż tak poważnie, a lubią sportowe marynarki, koszule czy swetry. Krawat KNIT nosi się bowiem do mniej formalnych stylizacji, casualowych. Nadal jest on jednak elegancki, dlatego sprawdzi się podczas kolacji ze znajomymi czy piątku w biurze, kiedy dress code jest na luźniejszych zasadach.

Do wiązania krawata tego typu używa się węzła four in hand bądź węzła księcia Alberta.

Jakie są rodzaje krawatów?
Krawaty można sklasyfikować według kilku kryteriów, najważniejsze to jednak jego szerokość, mierzona w jego najwiekszym punkcie. Rozróżniamy krawat standardowy o wymiarach 7.5 cm, wąski 5.5 cm oraz szeroki 10.5 cm. Inny istotny podział to materiał z jakiego został zrobiony, m. in. jedwabne, lniane, wełniane. Krawaty różnią się od siebie także wyglądem, od tradycyjnych gładkich po prążkowane, w grochy oraz najróżniejsze motywy, od kwiatów, gwiazdek, figur geometrycznych po owoce czy motywy z komiksów.

Skąd się wziął krawat?
W gruncie rzeczy krawat to kawałek materiału, więc jego historia może być dłuższa niż nam się wydaje. Najprawdopodobniej pochodzą z czasów pierwszego cesarza chińskiego Qin Shi Huang – w jego grobowcu znaleziono najdawniejsze ślady wczesnych form krawata, które nosiła jego Terakotowa Armia.

Przyjęło się jednak, że to we Francji zapoczątkowano noszenie tej części garderoby. W 1660 roku król Francji Ludwik XIV podczas przeglądu swych wojsk, zwrócił uwagę na kolorowe jedwabne chusty noszone przez chorwackich oficerów kawalerii. Nadał tej formacji nazwe Royal Cravattes a sam krawat szybko stał się modnym elementem ubioru, nosił go już nie tylko król, ale i cała Europa, m. in. Anglicy.

Z czego powinien być krawat?
Najpopularniejszy i najbardziej elegancki materiał wykorzystywany do szycia krawatów pozostaje bez zmian, czyli jedwab. Inne materiały to bawełna, wełna, kaszmir len i coraz popularniejsze mieszanki naturalnych materiałów.

Co zamiast krawata i muszki?
Te dwa najpopularniejsze męskie dodatki można zastąpić. Jedną z propozycji to wracający do łask fular, nazywany również ascotem. Był on modny zanim rozpowszechniło się noszenie krawatów. Jest to jedwabna chusta w różne wzory, którą najlepiej założyć podczas nieformalnych spotkań, na których chcemy nadal wyglądać elegancko. Świetnie komponuje się zwłaszcza w połączeniu z rozpiętymi koszulami. Podkreśla indywidualizm i wyczucie stylu.

Innym podobnym dodatkiem jest apaszka, którą również nosi się pod koszulą, ale jej kołnierzyk nie musi być rozpięty.

Dokąd powinien sięgać krawat?
Według powszechnych zasad męskiej elegancji krawat powinien nachodzić delikatnie na górną część klamry od paska spodni. Jeśli kończy się on dużo wyżej lub niżej, nie wygląda to zbyt estetycznie. Wyjątkiem jest tutaj krawat KNIT, do którego dopuszcza się zakończenie powyżej paska (około 2 cm), ewentualnie krawat wąski.

Co zrobić z za długim krawatem?
Jeśli nasz krawat jest za długi i nie zauważyliśmy tego w sklepie, nadal jest kilka opcji by dopasować go do naszego ciała. Najprościej po prostu skrócić go u krawca, ale można też spróbować włożyć go za pasek do spodni lub zawiązać w inny sposób.

Jak rozpoznać dobry krawat?
Cena nie zawsze będzie wyznacznikiem, ale można założyć, że jeśli kosztuje on więcej niż 100 zł, powinniśmy spodziewać się dobrej jakości. A jak to sprawdzić? Najlepiej wziąć go do ręki i zgnieść – jeżeli szybko się rozprostuje, możemy być spokojni. Im dłużej, tym gorsza jego jakość. Najlepsze krawaty wykonane są z jedwabiu, tkanina powinna być śliska i cienka. Tutaj warto uważać na oferty -często „elegancki krawat z jedwabiu” odnosi się tylko do powłoki zewnętrznej, dlatego warto sprawdzić również, czy jego wnętrze jest z tego samego materiału.

Występowanie Światowego Dnia Krawata w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek18.10.2022Światowy Dzień Krawata 2022
Środa18.10.2023Światowy Dzień Krawata 2023
Sobota18.10.2025Światowy Dzień Krawata 2025
Niedziela18.10.2026Światowy Dzień Krawata 2026
Poniedziałek18.10.2027Światowy Dzień Krawata 2027
Środa18.10.2028Światowy Dzień Krawata 2028
Czwartek18.10.2029Światowy Dzień Krawata 2029
Piątek18.10.2030Światowy Dzień Krawata 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 18 października