Światowy Dzień Menopauzy 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Menopauzy zostały 123 dni, czyli 4 miesiące i 1 dzień.

W 2024 roku Światowy Dzień Menopauzy przypada na 18 października (piątek).

Światowy Dzień Menopauzy (ang. World Menopause Da) został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy (IMS). Celem Dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy związane z klimakterium oraz na metody walki z objawami przekwitania.

Obecny stan medycyny pozwala na ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie nieprzyjemnych objawów menopauzy. Zmiany hormonalne, wynikające z zaniku produkcji estrogenu prowadzą do wygaśnięcia czynności rozrodczych. To menopauzie przypisuje się obniżenie jakości życia oraz występujące huśtawki nastrojów, depresje, spadek libido czy częste infekcje w układzie moczowo-płciowym. Klimakterium może przyczynić się do zwiększonego ryzyka poważnych chorób, takich jak nadciśnienie, miażdżyca, osteoporoza, otyłość, cukrzyca typu II oraz nowotwory. Współczesną popularną metodą leczenia jest Hormonalna Terapia Zastępcza (HTZ), która uzupełnia braki estrogenów w okresie menopauzy. Kolejną formą leczenia jest przyjmowanie fitoestrogenów, czyli estrogenów pochodzenia roślinnego. Fitoestrogeny zawarte są w roślinach, na przykład w soi lub w pluskwicy europejskiej. Kobiety zbliżające się do okresu menopauzy powinny zadbać o higieniczny tryb życia, czyli zdrową dietę, aktywność ruchową oraz odpowiednią dawkę snu.

W Polsce ten dzień dość często jest obchodzony jako Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy. Kiedy zaczyna się męskie klimakterium? Lekarze twierdzą, że wystąpienie andropauzy zależy od ogólnego stanu zdrowia oraz czynników genetycznych. Okazuje się, że ten proces mogą przyśpieszyć choroby, takie jak miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie, a także tryb życia na przykład palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, złe odżywianie oraz brak aktywności fizycznej. Do głównych objawów andropauzy należą miedzy innymi problemy z erekcją, związane z obniżeniem poziomu hormonów i naczyniowymi, postępująca miażdżyca naczyń krwionośnych oraz podobnie jak w przypadku menopauzy, wahania nastroju. Również mogą pojawić się nasilające bóle kręgosłupa, które spowodowane są zaburzeniami hormonalnymi wymagającymi odpowiedniego leczenia.

Światowy Dzień Menopauzy jest okazją do poznania przyczyn i objawów przekwitania. Na całym świecie w tym Dniu organizowane są wydarzenia, które koncentrują się na upowszechnianiu wiedzy dotyczącej klimakterium.

Występowanie Światowego Dnia Menopauzy w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek18.10.2022Światowy Dzień Menopauzy 2022
Środa18.10.2023Światowy Dzień Menopauzy 2023
Sobota18.10.2025Światowy Dzień Menopauzy 2025
Niedziela18.10.2026Światowy Dzień Menopauzy 2026
Poniedziałek18.10.2027Światowy Dzień Menopauzy 2027
Środa18.10.2028Światowy Dzień Menopauzy 2028
Czwartek18.10.2029Światowy Dzień Menopauzy 2029
Piątek18.10.2030Światowy Dzień Menopauzy 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 18 października