Dzień Listonosza 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Listonosza zostały 122 dni, czyli 4 miesiące .

W 2024 roku Dzień Listonosza przypada na 18 października (piątek).

„Ludzie zejdźcie z drogi, bo listonosz jedzie…” - te słowa z popularnej piosenki Skaldów nucił niejeden Polak na widok dostarczyciela listów. Sympatia do tego zawodu jest bowiem wysoce uzasadniona – codziennie wkładają oni dużo wysiłku i narażają swoje zdrowie, by dostarczyć nam nierzadko wyczekiwane przesyłki. 18 października obchodzimy Dzień Listonosza.

Listonosz- czym się zajmuje?


Kim jest listonosz? Definicja czy też opis zawodu nie oddaje w pełni jego roli w społeczeństwie i trudności profesji. Zacznijmy jednak od tego: Pracownik urzędu pocztowego doręczający adresatom listy, telegramy, przekazy, i inne przesyłki. Listonosz ma swój wyznaczony rejon, na terenie którego dostarcza przesyłki, pieszo, rowerem czy nawet samochodem. Pracownik poczty zaczyna swoją zmianę od odebrania przesyłek i listów, które wymagają pokwitowania. W tym celu odwiedza dział ekspozycji na poczcie, musi także pobrać pieniądze ze wszystkich przekazów do doręczenia konkretnego dnia. Po zakończeniu wszystkich zadań listonosz wraca do urzędu, gdzie musi rozliczyć się z każdego pobrania i wypełnić raporty.

Listonosz – zawód podwyższonego ryzyka


Opis zawodu listonosza nie zawiera istotnych informacji odnośnie wysiłku fizycznego i psychicznego, jaki musi on włożyć, by wykonać swoje zadania. Po pierwsze – przesyłki i paczki ważą sporo, a to po czasie odbija się choćby na kręgosłupie. Poza tym listonosz praktycznie ciągle jest w ruchu, chodząc od domu do domu czy pokonując kolejne piętra w blokach. Po drugie – ogromna odpowiedzialność i duże ryzyko. Listonosz roznosi np. emerytury, tak więc ma przy sobie sporą ilość pieniędzy. Dla bandytów jest więc łatwym celem napadu rabunkowego, zwłaszcza, że nie jest uzbrojony. Niestety, do takich zdarzeń dochodziło już nie raz. Listonosz musi też uważać na inne zagrożenia, przede wszystkim psy. Jako, że odwiedza on wiele domów, przenosi zapachy innych czworonogów, co wywołuje ich powszechną agresję. Problemem są nie tylko psy na podwórkach, ale i te bezpańskie, których zwłaszcza na terenach wiejskich jest sporo. Do listy zagrożeń trzeba też dopisać odbiorców listów – ludzie są różni, nigdy nie wiadomo czego spodziewać się np. po będącym pod wpływem substancji odurzających człowieku.

Listonosz w kulturze


Listonosz jest dosyć wdzięcznym bohaterem filmów czy piosenek, Kultowy status ma w naszym kraju wspomniany we wstępie przebój Skaldów „Medytacje Wiejskiego Listonosza”. O losach pracowników poczty śpiewali także m. in. Beatlesi „Please Mr. Postman”, Mieczysław Fogg „Listonosz” czy grupa Living Colour „Postman”. Do tematyki listów, a więc jego pracy, odnośników można znaleźć jeszcze więcej.

Jeśli chodzi o kino, to dzieci mogą śledzić przygody „Listonosza Pata", który z pomocą swojego kota rozwozi pocztę mieszkańcom Zielonej Doliny. Dorośli z kolei mogą obejrzeć włosko-francusko-belgijski dramat obyczajowy z 1994 roku pod tytułem „Listonosz”. Jest jeszcze słynna książka i film „Listonosz zawsze dzwoni dwa razy” z Jackiem Nicholsonem i Jessica Lange, tyle, że trudno doszukać się tam pracownika poczty. Tytuł jest bowiem metaforą, natomiast sam dramat kryminalny jest godny polecenia.

Inne święta „pocztowe”


Święto przypada 18 października, w ten sam dzień co Dzień Poczty Polskiej, Dzień Łącznościowca, oraz Święto Wojsk Łączności i Informatyki. Data nawiązuje do rocznicy utworzenia Poczty Królewskiej w 1558 roku przez Zygmunta II Augusta. Z kolei Światowy Dzień Poczty przypada 9 października, w rocznicę podpisania Traktatu Berneńskiego (1874), powołującego do życia Światowy Związek Pocztowy. Warto też wspomnieć o takich świętach nietypowych jak Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek (16 lutego), Dzień Kuriera i Przewoźnika (29 września) oraz Dzień Listonosza w USA (Thank a Mailman Day, 4 lutego).

Występowanie Dnia Listonosza w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek18.10.2022Dzień Listonosza 2022
Środa18.10.2023Dzień Listonosza 2023
Sobota18.10.2025Dzień Listonosza 2025
Niedziela18.10.2026Dzień Listonosza 2026
Poniedziałek18.10.2027Dzień Listonosza 2027
Środa18.10.2028Dzień Listonosza 2028
Czwartek18.10.2029Dzień Listonosza 2029
Piątek18.10.2030Dzień Listonosza 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 18 października