Światowy Dzień bez Bielizny 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia bez Bielizny zostało 159 dni, czyli 5 miesięcy i 6 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień bez Bielizny przypada na 31 grudnia (wtorek).

Światowy Dzień bez Bielizny obchodzony jest w ostatni dzień roku. W tym Dniu osoby celebrujące Międzynarodowy Dzień bez Bielizny pozbywają się na jeden dzień tych intymnych części odzieży.

Ale kiedy powstała kobieca bielizna? Damska bielizna została zapoczątkowana przez starożytne Egipcjanki, które słynęły ze szczególnego dbania o urodę. Kobiety ze starożytnego Egiptu jako pierwsze zaczęły nosić dodatkową tunikę, spełniającą funkcję bielizny. Później starożytne Greczynki i Rzymianki owijały biust pasami, które służyły do uwydatniania piersi przykrytych wierzchnią odzieżą. Co ciekawe, przez stulecia używano pasów, tkanin i dodatkowych tunik do zakrywania górnej części ciała, ale aż do późnego średniowiecza nikt nie zakrywał dolnych intymnych części ciała.

Majtki zostały uszyte dopiero w 1540 roku dla Królowej Katarzyny Medycejskiej. Początkowo pantalony stanowiły niechlubny atrybut nierządnic. Majtki były wykonane z jedwabiu, płótna lub aksamitu (tak zwane calzoni) oraz farbowane szafranem, nadającym żółty kolor. Majtki przypominały kształtem otwarte kalesony, odsłaniające tylko uda i biodra, umocowane do pasa i niezszyte w intymnych miejscach. Pantalony powróciły do łask dopiero w XIX wieku, głównie ze względu na śmiałe przedstawienia tancerek operowych. Dopiero od 1928 roku majtki zaczęły przypominać współczesną bieliznę, zaś prawdziwa bieliźniana moda nastąpiła w latach 80. XX wieku. W tym czasie pojawiły się majki typu „Sloggi” oraz pierwsze figi wykrojone wysoko na bokach, a z przodu u z tyłu połączone paskiem materiału.

W XIX wieku najpowszechniejszą górną częścią bielizny były gorsety, które nadawały figurze nienaturalną „talię osy”. W 1906 roku francuski kreator mody Paul Poiret zaprojektował długie spódnice, spływające od wysokiej talii zaznaczonej wstążką, które osiągnęły ogromny sukces. To Poiret dokonała modowej rewolucji, jak sam o sobie napisał: „To również w imię wolności ogłosiłem śmierć gorsetu i narodziny biustonosza”. Po zakończeniu II wojny światowej pojawiały się nowe projekty biustonoszy, typu push-up, bardotka lub No-Bra Bra, czyli bielizny uszytej z przezroczystych materiałów. A obecnie na rynku bieliźnianym dostępnych jest tak wiele modeli biustonoszy i majtek, że każda kobieta znajdzie dla siebie odpowiednią bieliznę.

Światowy Dzień Bielizny nie tylko zachęca do przyjemnych czynności, ale także skłania do zapoznania się z historią bielizny, zwłaszcza kobiecej, która musiała przejść długą drogę, aby dziś stanowiła jedno z najważniejszych elementów odzieży.

Występowanie Światowego Dnia bez Bielizny w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota31.12.2022Światowy Dzień bez Bielizny 2022
Niedziela31.12.2023Światowy Dzień bez Bielizny 2023
Środa31.12.2025Światowy Dzień bez Bielizny 2025
Czwartek31.12.2026Światowy Dzień bez Bielizny 2026
Piątek31.12.2027Światowy Dzień bez Bielizny 2027
Niedziela31.12.2028Światowy Dzień bez Bielizny 2028
Poniedziałek31.12.2029Światowy Dzień bez Bielizny 2029
Wtorek31.12.2030Światowy Dzień bez Bielizny 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 31 grudnia