Dzień Chłopaka 2023

Do najbliższych obchodów Dnia Chłopaka zostało 241 dni, czyli 7 miesięcy i 29 dni.

W 2023 roku Dzień Chłopaka przypada na 30 września (sobota).

W Polsce 30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka. Choć święto nie funkcjonuje w kalendarzu jako oficjalna uroczystość, to jest celebrowane, głównie przez młode osoby. Dzień Chłopaka obchodzony jest również w innych krajach. W Norwegii wypada 7 października, w Indiach i Meksyku 19 listopada, w Kanadzie 25 listopada, zaś w Europie Wschodniej (Rosja, Ukraina, Białoruś) 23 lutego.

Dzień Chłopaka najczęściej obchodzony jest w szkołach przez młode osoby. W tym dniu, dziewczyny wręczają kolegom drobne upominki lub kartki okolicznościowe. Wydarzenie jest okazją do aranżacji humorystycznych przedstawień lub luźniejszej atmosfery na lekcjach.

Obecnie najdłuższą tradycją związaną z obchodami Dnia Chłopaka może pochwalić się Japonia. To właśnie w Kraju Kwitnącej Wiśni już od IV wieku celebruje się to święto, które do dziś nazwane jest Tango-no Sekku, co w prostym tłumaczeniu oznacza Dzień Chłopaka. To dzień, którym mieszkańcy pierwotnie oddawali szacunek dzieciom płci męskiej, przez wywieszanie przed domem papierowych karpi. Karpie symbolizują męstwo, odwagę oraz siłę. Dzień Chłopca w tej formie obchodzony był do 1948 roku. W późniejszym czasie Dzień został przekształcony w ogólne święto dzieci. Jednak większość japońskich rodzin nadal obchodzi Tango-no Sekku w tradycyjny sposób. W tym dniu rodzice modlą się za zdrowie i pomyślność swoich synów. Każdy turysta, który odwiedza ten piękny kraj na początku maja może podziwiać ogromne proporce w kształcie karpi. Papierowe karpie posiadają długie czerwone i białe wstążki symbolizujące wodę oraz złocone wiatraczki. Każdy chłopiec w rodzinie posiada oddzielny proporczyk. Największy karp przypada dla najstarszego chłopca w rodzinie, zaś najmłodsi otrzymują mniejsze proporce.

W dniu japońskiego Święta Chłopców to dziewczynki są gośćmi swoich braci. Rodzice w tym dniu dostarczają dzieciom tradycyjnych przysmaków, takich jak słodkie ryżowe kluski owijane liśćmi bambusa (chi maki) lub różne rodzaje ryżowych ciasteczek nadziewanych słodką czerwoną pastą fasolową i owijanych liśćmi dębowymi (sasa-dango czy kashiwa-mochi). Z Dniem Chłopca również związana jest japońska roślina o nazwie shōbu, której długi wąski liść i prawie metrowa przypomina kształtem japoński miecz. Nazwa rośliny także oznacza współzawodnictwo oraz walkę.

Dlaczego Dzień Chłopaka obchodzimy 30 września?
Póki co odpowiedź na to pytanie jest niejasna. NIektóre serwisy internetowe przywołują święta o podobnym charakterze z innych krajów lub przywołują Dzień Mężczyzn, ale to prawdopodobnie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Póki co poszukiwania rzetelnych źródeł trwają.

Występowanie Dnia Chłopaka w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek30.09.2021Dzień Chłopaka 2021
Piątek30.09.2022Dzień Chłopaka 2022
Poniedziałek30.09.2024Dzień Chłopaka 2024
Wtorek30.09.2025Dzień Chłopaka 2025
Środa30.09.2026Dzień Chłopaka 2026
Czwartek30.09.2027Dzień Chłopaka 2027
Sobota30.09.2028Dzień Chłopaka 2028
Niedziela30.09.2029Dzień Chłopaka 2029

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Niemcy 🇩🇪 - Oktoberfest

Święta i obchody w kolejnych dniach po 30 września