Dzień Nitkowania 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Nitkowania zostało 209 dni, czyli 6 miesięcy i 25 dni.

W 2024 roku Dzień Nitkowania przypada na 22 listopada (piątek).

Dzień Nitkowania (Flossing Day) obchodzimy tylko raz w roku, w czwarty piątek listopada, ale jego przesłanie dotyczy ważnej czynności, którą powinniśmy wykonywać codziennie.

Historia Dnia Nitkowania

Dzień Nitkowania obchodzony jest od 2000 roku, inicjatorem święta było National Flossing Council, czyli amerykańska Krajowa Rada Nitkowania. Jego głównym celem jest oczywiście zachęcanie ludzi, by jak najlepiej dbali o higienę jamy ustnej. Używanie nici dentystycznej to jedna z podstawowych czynności, jeśli chcemy mieć zdrowe i ładne zęby. Mycie zębów usuwa bakterie z jamy ustnej, ale szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich przestrzeni międzyzębowych. To właśnie zadanie dla nici, które czyszcząc pozostałe bakterie chronią przed próchnicą, kamieniem nazębnym, chorobami dziąseł czy nieświeżym oddechem.


Obchody Dnia Nitkowania

Jak świętować Dzień Nitkowania? Nie ma tu większej filozofii, po prostu trzeba zaopatrzyć się w nić dentystyczną i jej użyć! Nie tylko w czwarty piątek listopada, ale codziennie. Samo nitkowanie nie jest skomplikowane i czasochłonne, trzeba tylko pamiętać, by robić to w miarę delikatnie i używać czystej nitki.

Z okazji tego wydarzenia warto też umówić się na wizytę u dentysty i sprawdzić stan uzębienia. Niektórzy jak ognia unikają tego specjalisty, ale prawda jest taka, że prędzej czy później i tak do niego trafią. A ubytki wyleczone zawczasu z pewnością oszczędzą bólu, który czeka nas, kiedy na fotel dentystyczny trafimy w ostatniej chwili. Dla restauracji i lokali gastronomicznych dobrym pomysłem jest dodawanie nici dentystycznej do posiłków. Ten miły gest powinien wzbudzić u klientów zaufanie, że dbają oni nie tylko o ich żołądki, ale i uzębienie.


Historia nici dentystycznych

W dniu święta warto poznać historię nici dentystycznej, która sięga początków XIX wieku. Levi Spear Parmly, dentysta z Nowego Orleanu, już w 1819 roku zachęcał swoich pacjentów do czyszczenia szpar między zębami jedwabną nicią. Kilkadziesiąt lat później firma Codman and Shurtleft rozpoczęła produkcję niewoskowanej nici jedwabnej, a w 1898 roku Johnson & Johnson Corporation otrzymało pierwszy patent do nici dentystycznej, wykonanej z materiału jedwabnego, używanego przez lekarzy do szwów. W kolejnych latach ulepszano produkt, np. tworząc nici nylonowe czy woskowane. Powszechnie nici zaczęto używać w latach 70.