Według baristów do wykonania idealnej filiżanki czarnej kawy potrzebujemy 7 gramów świeżo zmielonej kawy i wody pod ciśnieniem w temperaturze 88 - 92 °C. Kawa powinna być odpowiednia ubita, a wodę powinno się przez nią przepuszczać pod ciśnieniem 9 bar. Espresso powinno mieć 25-35 ml. Na jego wierzchu powinna znaleźć się brązowa pianka zwana cremą. Często wraz z filiżanką podaje się szklaneczkę wody, która ma oczyścić kubki smakowe. Tak przygotowana kawa to dawka energii i bogatego smaku kawy. Bez niej żadnej Włoch nie zacznie pracy – w tym kraju spożywa się podobno 7 miliardów filiżanek espresso rocznie. Nazwa kawy pochodzi od słowa espressivo – wyrazisty.
Napój powstał oczywiście we Włoszech. Za datę jego powstania uważa się rok 1884, kiedy to Angelo Morondo stworzył prototyp ekspresu do kawy. Urządzenie parowe pozwalało na dozowanie wody i pary, co zrewolucjonizowało przygotowywanie kawy. Na początku takie maszyny posiadało tylko kilka barów w Turynie, Wszystko zmieniło się w 1901 roku, kiedy Luigi Bezzera udoskonalił ekspres do kawy, który skrócił czas jej robienia i gwarantował bardziej „skoncentrowany smak”. W 1903 Bezzera sprzedał swój patent Pavoniemu, który ulepszył maszynę i nadał jej światowy rozgłos. Problemem jednak był smak kawy, który przez parę był zmieniony. Problem rozwiązano dopiero w 1947, kiedy Giovani Achille Gaggia zastąpił parę innym systemem podgrzewania. Firmy Bezzery, Pavoniego i Gaggii istnieją do dzisiaj i należą do liderów w dziedzinie produkcji ekspresów ciśnieniowych dla domu i gastronomii.
Espresso jest chętnie pite we Włoszech, Hiszpanii, Ameryce Południowej i Północnej. Jest też bazą wielu innych kaw i deserów, np. tiramisu.
Zrób idealne espresso
W święto espresso kawosze mogą stworzyć ten klasyczny napój we własnym ekspresie albo skosztować dzieła profesjonalnego baristy. Miłośnicy delikatniejszych smaków mogą zdecydować się na „córki” espresso: cappucino, macchiato, latte. Osoby, u których wygrywa herbata, mogą skosztować smaku espresso w ulubionym deserze.