Światowy Dzień Pluszowego Misia 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia zostały 123 dni, czyli 4 miesiące .

W 2024 roku Światowy Dzień Pluszowego Misia przypada na 25 listopada (poniedziałek).

Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony w 2002 roku, w celu upamiętnienia setnej rocznicy powstania tej maskotki. Istnieją różne wersje początku powstania pluszowej zabawki. Jedna z popularniejszych podaje, że historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt udał się na polowanie. Po kilku godzinach łowów, jeden z towarzyszy Roosvelta postrzelił małego niedźwiadka, którego zaprowadził do prezydenta. Teodor Roosvelt spojrzawszy na wystraszone zwierzątko postanowił uwolnić niedźwiadka. Uczestnik polowania Clifford Berryman uwiecznił historię w krótkim komiksie: „Evenig star”, który został opublikowany w gazecie „The Washington Post”. Grafika stała się inspiracją dla Morrisa Mitchoma, rosyjskiego sklepikarza z Brooklynu. W niedługim czasie zostały wyprodukowane pluszowe niedźwiadki o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta Teodora Roosvelta w produkcji pluszowych niedźwiadków. W ciągu kliku lat Morris Mitchom stał się potentatem i właścicielem firmy „Ideal”, jednej z największych firm produkujących pluszowe misie.

Inne źródła podają, że historia misia-zabawki miała początek w XIX wieku. Autorką kultowej zabawki była Margarete Steiff, niemiecka inwalidka, która szyła różne pluszowe zabawki w postaci zwierzątek. Jej siostrzeniec Richard Steiff w 1880 roku postanowił ulepszyć pluszowe zabawki i założył firmę produkującą podobne zwierzątka w wirtemberskiej miejscowości Giengen an der Brenz. Pluszowe zabawki zostały wystawione na targach w Lipsku w 1903 roku i szybko stały się przedmiotem zainteresowania Amerykanów. Po niedługim czasie 3000 egzemplarzy wyeksportowano do Stanów Zjednoczonych, gdzie zdobyły ogromną popularność i stały się inspiracją do produkcji pluszowych zwierzątek przez kolejne firmy.

Pluszowe misie od bardzo dawna są bohaterami wielu książek i programów telewizyjnych dla dzieci. Najbardziej znanym pluszowym niedźwiadkiem jest miś o bardzo małym rozumku – Kubuś Puchatek. Postać została stworzona w 1926 roku przez brytyjskiego pisarza Alana Alexandra Milne'a. Kolejnym pluszowym bohaterem jest znany, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii Miś Paddington. W Polsce sympatycznie niedźwiadki zdobyły popularność dzięki dobranockom, na przykład „Miś Uszatek”, „Coralgol”, czy „Miś z okienka”. Lata mijają, a pluszaki nadal są jedną z najpopularniejszych zabawek, cały czas są też obecne na ekranach telewizorów, nawet w filmach dla dorosłych. Bo tak przecież trzeba nazwać komedię „Ted”, której główny bohater, żywy miś, nie stroni od ostrego imprezowania i podrywania dziewczyn.