Światowy Dzień Pluszowego Misia 2022

Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia były 73 dni, czyli 2 miesiące i 12 dni temu.

W 2022 roku obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia przypadły na 25 listopada (piątek).

Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony w 2002 roku, w celu upamiętnienia setnej rocznicy powstania tej maskotki. Istnieją różne wersje początku powstania pluszowej zabawki. Jedna z popularniejszych podaje, że historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt udał się na polowanie. Po kilku godzinach łowów, jeden z towarzyszy Roosvelta postrzelił małego niedźwiadka, którego zaprowadził do prezydenta. Teodor Roosvelt spojrzawszy na wystraszone zwierzątko postanowił uwolnić niedźwiadka. Uczestnik polowania Clifford Berryman uwiecznił historię w krótkim komiksie: „Evenig star”, który został opublikowany w gazecie „The Washington Post”. Grafika stała się inspiracją dla Morrisa Mitchoma, rosyjskiego sklepikarza z Brooklynu. W niedługim czasie zostały wyprodukowane pluszowe niedźwiadki o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta Teodora Roosvelta w produkcji pluszowych niedźwiadków. W ciągu kliku lat Morris Mitchom stał się potentatem i właścicielem firmy „Ideal”, jednej z największych firm produkujących pluszowe misie.

Inne źródła podają, że historia misia-zabawki miała początek w XIX wieku. Autorką kultowej zabawki była Margarete Steiff, niemiecka inwalidka, która szyła różne pluszowe zabawki w postaci zwierzątek. Jej siostrzeniec Richard Steiff w 1880 roku postanowił ulepszyć pluszowe zabawki i założył firmę produkującą podobne zwierzątka w wirtemberskiej miejscowości Giengen an der Brenz. Pluszowe zabawki zostały wystawione na targach w Lipsku w 1903 roku i szybko stały się przedmiotem zainteresowania Amerykanów. Po niedługim czasie 3000 egzemplarzy wyeksportowano do Stanów Zjednoczonych, gdzie zdobyły ogromną popularność i stały się inspiracją do produkcji pluszowych zwierzątek przez kolejne firmy.

Pluszowe misie od bardzo dawna są bohaterami wielu książek i programów telewizyjnych dla dzieci. Najbardziej znanym pluszowym niedźwiadkiem jest miś o bardzo małym rozumku – Kubuś Puchatek. Postać została stworzona w 1926 roku przez brytyjskiego pisarza Alana Alexandra Milne'a. Kolejnym pluszowym bohaterem jest znany, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii Miś Paddington. W Polsce sympatycznie niedźwiadki zdobyły popularność dzięki dobranockom, na przykład „Miś Uszatek”, „Coralgol”, czy „Miś z okienka”. Lata mijają, a pluszaki nadal są jedną z najpopularniejszych zabawek, cały czas są też obecne na ekranach telewizorów, nawet w filmach dla dorosłych. Bo tak przecież trzeba nazwać komedię „Ted”, której główny bohater, żywy miś, nie stroni od ostrego imprezowania i podrywania dziewczyn.

Występowanie Światowego Dnia Pluszowego Misia w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota25.11.2023Światowy Dzień Pluszowego Misia 2023
Poniedziałek25.11.2024Światowy Dzień Pluszowego Misia 2024
Wtorek25.11.2025Światowy Dzień Pluszowego Misia 2025
Środa25.11.2026Światowy Dzień Pluszowego Misia 2026
Czwartek25.11.2027Światowy Dzień Pluszowego Misia 2027
Sobota25.11.2028Światowy Dzień Pluszowego Misia 2028
Niedziela25.11.2029Światowy Dzień Pluszowego Misia 2029
Poniedziałek25.11.2030Światowy Dzień Pluszowego Misia 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Stany Zjednoczone 🇺🇸 - Black Friday

Święta i obchody w kolejnych dniach po 25 listopada