Dzień Fibonacciego 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Fibonacciego zostało 46 dni, czyli 1 miesiąc i 15 dni.

W 2024 roku Dzień Fibonacciego przypada na 23 listopada (sobota).

Data święta zapisana systemie amerykańskim (najpierw miesiąc, potem dzień) to właśnie początek ciągu Fibonacciego. Oczywiście nie jest to przypadek. 23 listopada celebrujemy właśnie święto włoskiego matematyka i jego odkrycia.


Fibonacci odkrył zagadkę wszechświata?

Leonardo Fibonacci to włoski matematyk urodzony w Pizie, który w XII wieku odkrył swój słynny ciąg. W ciągu Fibonacciego każda kolejna liczba jest sumą dwóch poprzednich, zakładając, że pierwsza to 0, a druga 1. Początek ciągu to 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377 i tak dalej. Laikom mogłoby się wydawać, że jest to kompletnie bezużyteczne odkrycie, które nie ma zastosowania w prawdziwym świecie. Jest dokładnie na odwrót, zależność odkryta przez matematyka opisuje wiele zjawisk w otaczającym nas świecie.


Jeżeli weźmiemy jakąkolwiek liczbę w ciągu i podzielimy ją przez jej poprzednika, to otrzymamy wynik w pobliżu 1,61804. Ta liczba w greckim alfabecie jest znana jako Φ – (fi). Według Platona właśnie ta liczba wyjaśnia zagadkę wszechświata. Nazywana złotą albo boską liczbą, pojawia się bardzo często w kształcie roślin i galaktyk. Jak to możliwe? Spiralny kształt, w jakim rośnie wiele rodzin, budowa szyszki, kąt, pod jakim rozwija się paproć – pomimo że wydają się one przypadkowe i różnorodne, w rzeczywistości są bardzo usystematyzowane i można odnaleźć w nich pewną zależność. Rośliny wypuszczają pędy pod pewnym kątem – 13,5 stopnia w stosunku do poprzedniego zawiązka. Nazywamy to Złotym Kątem, który zawiera w sobie ciąg Fibonacciego. Jest to złota proporcja dla podziału okręgu. Podobno taki kształt jest najbardziej przyjemny dla ludzkiego oka.


Rośliny to nie jedyny element naszego świata, w którym można znaleźć liczby Fibonacciego. Kształty galaktyki, sposób rozmnażania się pszczół, kształt muszelek, a nawet budowa naszeog DNA – wszędzie tam można zauważyć albo kształt spirali, albo zależność pomiędzy kolejnymi liczbami. Ciąg Fibonacciego jest też używany w bardziej przyziemnych dziedzinach – korzysta się z niego na giełdach. Traderzy na jego podstawie określają moment, w którym cena zmieni kierunek.


Poszukaj ciągu Fibonacciego wokół siebie

Sposobów na świętowanie tego dnia możemy znaleźć wiele. Można wybrać się na spacer do lasu i zaobserwować rośliny, których płatki czy
liście oddają matematyczną zależność. Możemy też poćwiczyć swoją pamięć i zabawić się w zapamiętywanie kolejnych liczb w ciągu. Rekordziści dochodzą do kilku tysięcy!