Leonardo Fibonacci to włoski matematyk urodzony w Pizie, który w XII wieku odkrył swój słynny ciąg. W ciągu Fibonacciego każda kolejna liczba jest sumą dwóch poprzednich, zakładając, że pierwsza to 0, a druga 1. Początek ciągu to 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377 i tak dalej. Laikom mogłoby się wydawać, że jest to kompletnie bezużyteczne odkrycie, które nie ma zastosowania w prawdziwym świecie. Jest dokładnie na odwrót, zależność odkryta przez matematyka opisuje wiele zjawisk w otaczającym nas świecie.
Jeżeli weźmiemy jakąkolwiek liczbę w ciągu i podzielimy ją przez jej poprzednika, to otrzymamy wynik w pobliżu 1,61804. Ta liczba w greckim alfabecie jest znana jako Φ – (fi). Według Platona właśnie ta liczba wyjaśnia zagadkę wszechświata. Nazywana złotą albo boską liczbą, pojawia się bardzo często w kształcie roślin i galaktyk. Jak to możliwe? Spiralny kształt, w jakim rośnie wiele rodzin, budowa szyszki, kąt, pod jakim rozwija się paproć – pomimo że wydają się one przypadkowe i różnorodne, w rzeczywistości są bardzo usystematyzowane i można odnaleźć w nich pewną zależność. Rośliny wypuszczają pędy pod pewnym kątem – 13,5 stopnia w stosunku do poprzedniego zawiązka. Nazywamy to Złotym Kątem, który zawiera w sobie ciąg Fibonacciego. Jest to złota proporcja dla podziału okręgu. Podobno taki kształt jest najbardziej przyjemny dla ludzkiego oka.
Rośliny to nie jedyny element naszego świata, w którym można znaleźć liczby Fibonacciego. Kształty galaktyki, sposób rozmnażania się pszczół, kształt muszelek, a nawet budowa naszeog DNA – wszędzie tam można zauważyć albo kształt spirali, albo zależność pomiędzy kolejnymi liczbami. Ciąg Fibonacciego jest też używany w bardziej przyziemnych dziedzinach – korzysta się z niego na giełdach. Traderzy na jego podstawie określają moment, w którym cena zmieni kierunek.
Poszukaj ciągu Fibonacciego wokół siebie
Sposobów na świętowanie tego dnia możemy znaleźć wiele. Można wybrać się na spacer do lasu i zaobserwować rośliny, których płatki czy liście oddają matematyczną zależność. Możemy też poćwiczyć swoją pamięć i zabawić się w zapamiętywanie kolejnych liczb w ciągu. Rekordziści dochodzą do kilku tysięcy!